Czym są elektrośmieci? Podstawowe informacje

Kto nie chce się narazić na wysokie kary finansowe, musi segregować elektroodpady i utylizować je we właściwy sposób. To oznacza, że dla zużytego i starego sprzętu elektronicznego nie ma miejsca na zwykłym śmietniku, ale co dokładnie kryje się pod pojęciem elektrośmieci?

ZSEE – co to takiego?

Jest to skrót od zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Chodzi o urządzenia, które nie pełnią już swojej podstawowej funkcji albo zwyczajnie się popsuły, dlatego właściciel chciałby się ich pozbyć. Jednak ze względu na to, że są to odpady niebezpieczne, nie mogą one trafić do śmietnika – jeśli pękną lub w inny sposób zostaną uszkodzone, do środowiska przedostaną się toksyczne pierwiastki. Mowa głównie o rtęci, ołowiu, kadmie, chromie, które w większych ilościach powodują poważne choroby, a nawet mogą się przyczynić do przedwczesnej śmierci człowieka bądź zwierzęcia.

Po co więc w elektronice umieszcza się tak niebezpieczne związki chemiczne? Bez nich urządzenia nie mogłyby poprawnie działać. Podczas użytkowania są one zamknięte w szczelnej obudowie, dlatego są bezpieczne, ale jak trafią na śmietnik, do lasu czy inne nielegalne wysypisko, prędzej czy później dojdzie do wycieku toksyn.

Jakie sprzęty zaliczają się do elektrośmieci?

Elektroodpadami jest niemal całe AGD: lodówki, zamrażarki, kuchenki, mikrofalówki, płyty indukcyjne, miksery, tostery, blendery, czajniki elektryczne. Do tego dochodzą jeszcze inne sprzęty domowe, jak odkurzacz, żelazko, pralka, suszarka do włosów, grzejnik elektryczny, klimatyzacja, zabawki elektroniczne, sprzęt grający, telewizor – słowem wszystko, co jest zasilane prądem albo bateriami. Same baterie także zaliczają się do elektroodpadów, podobnie jak lampy, diody i świetlówki. Do śmietnika nie wolno też wyrzucić laptopa, tableta, smartfona, nawigacji, drukarki, routera.

Co robić z elektroodpadami?

Na odbiorydomowe.pl można wypełnić formularz zgłoszenia elektroodpadów. Zostaną one odebrane z domu bezpłatnie i zawiezione do zakładu utylizacyjnego. Usługa obejmuje odbiór, transport i wyniesienie urządzeń z mieszkania, właściciel musi jedynie odłączyć sprzęt od instalacji, opróżnić go i ewentualnie zdemontować zabudowę. Nie można natomiast wymontowywać żadnych części z elektroodpadów – muszą być one kompletne, ale nie ma żadnego problemu, jeśli w ogóle nie działają.