Czym są pojazdy wolnobieżne?

Pojęcie pojazdów wolnobieżnych często kojarzy się z pojazdami, takimi jak koparka czy walec. Warto jednak zaznaczyć, że jako pojazdy wolnobieżne zalicza się wszystkie pojazdy silnikowe, których prędkość maksymalna ograniczona jest do 25 km/h. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w budownictwie, rolnictwie i leśnictwie, a także w transporcie. W ostatnim czasie zaczęto zastanawiać się, czy do grupy pojazdów wolnobieżnych można zaliczyć również pojazdy elektryczne, a dokładniej rowery i hulajnogi. Jak więc wygląda ta sprawa z prawnego punktu widzenia? Czy do kierowania pojazdami wolnobieżnymi niezbędne są dodatkowe uprawnienia?

Czy pojazdy wolnobieżne mogą poruszać się po drodze publicznej?

Zgodnie z polskim prawem pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do poruszania się po drodze publicznej. Wyjątek stanowi jedynie autostrada, po której mogą poruszać się jedynie pojazdy, które są w stanie osiągnąć prędkość 40 km/h. Co warto zaznaczyć, pojazdów wolnobieżnych nie trzeba rejestrować, aby móc z nich korzystać. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej, jeśli chodzi o rowery elektryczne. Do ruchu po polskich drogach dopuszczone są bowiem jedynie konkretne modele rowerów, hulajnóg oraz skuterów elektrycznych. 

Każdy zagraniczny, jak i polski producent rowerów elektrycznych musi więc zapewnić, że jego produkt posiada silnik o mocy nie większej niż 250W, który może rozwinąć maksymalną prędkość 25 km/h. Legalny rower elektryczny powinien również posiadać system wyłączenia zasilania po przekroczeniu tej prędkości – w taką technologię wyposażone jest obecnie większość rowerów dostępnych na rynku, między innymi rower elektryczny od firmy Frelin.

Pojazdy wolnobieżne – kto może się nimi poruszać?

Pojazdy wolnobieżne wykorzystywane w leśnictwie, budownictwie, rolnictwie czy transporcie są w stanie rozwinąć prędkość maksymalną 25 km/h. W związku z tym zgodnie z polskim prawem do prowadzenia większości z nich wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jeśli natomiast do pojazdu podłączona jest przyczepa o wadze przekraczającej 750 kg, niezbędne jest poszerzenie uprawnień lub prawo jazdy kategorii T. Obecnie dużą popularnością cieszą się jednak inne pojazdy wolnobieżne, a mianowicie rowery i hulajnogi elektryczne. W swojej ofercie posiada je prawie każdy polski producent pojazdów wolnobieżnych. Rowerami i hulajnogami mogą poruszać się wszystkie osoby pełnoletnie. W przypadku osób poniżej 18. roku życia wymagana jest natomiast karta rowerowa.