Wielu rodziców, szczególnie tych, którzy dopiero zdobywają cenne doświadczenie przy pierwszym dziecku, zmaga się z powszechnym problemem, jakim jest odzwyczajenie dziecka od pieluchy. Jest to dość duże wyzwanie zarówno dla rodziców, jak i dla maluszka. Zadanie to można podzielić na dwa etapy – kontrolowanie pęcherza w ciągu dnia oraz oduczanie sikania w nocy, gdy maleństwo pogrążone w śnie i nie zawsze na czas odczuje potrzebę skorzystania z nocnika.
Jak oduczyć dziecko sikania w nocy i pożegnać pieluchę?
Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby ułatwić dziecku tę ważną zmianę, jaką jest odzwyczajenie od pieluchy. Ważną kwestią jest aspekt higieniczny. Tutaj z pomocą przychodzą nieprzemakalne podkłady na prześcieradło, które wystarczy wymienić, bez konieczności prania prześcieradła, gdy maluchowi przydarzy się wypadek podczas snu. Drugą kwestią jest komfortowe prześcieradło z gumką, które nie roluje się, pozostaje na miejscu, nawet, gdy dziecko kręci się w nocy, co pomaga w uniknięciu poczucia dyskomfortu. Warto również rozważyć postawienie w okolicy łóżeczka nocnika, który z pewnością przyda się, jeśli maluch obudzi się i zasygnalizuje potrzebę.
Domowe sposoby na moczenie nocne u dzieci!
Cała procedura oduczania od pampersa i uniknięcia nocnego moczenia składa się z pozornie małych kroków, które razem tworzą wielki sukces. Na początek warto ograniczyć ilość wypijanych płynów przed snem. Nawet dorosły człowiek po wypiciu dużej ilości płynów przed snem często czuje potrzebę wstania w środku nocy i udania się do toalety. Dlatego najlepiej by maluch ostatni raz spożywał płyny około godziny lub półtorej przed snem. Dzięki temu nawykowi można zwiększyć prawdopodobieństwo suchej pieluszki po nocy u niemowlaka oraz zwiększyć wytrzymałość pęcherza, a co za tym idzie, tak częste jego opróżnianie nie będzie już konieczne.
Warto u maluszka wyrabiać również kolejny nawyk, jakim jest korzystanie z toalety lub nocnika bezpośrednio przed snem. Na początku może okazać się to odrobine problematyczne, ponieważ dziecko jest przyzwyczajone do obecności pampersa. Pielucha daje mu poczucie komfortu i bezpieczeństwa, dlatego często bywa zniechęcony do podejmowania próby robienia siku na nocnik. W tym przypadku rodzic powinien zachęcać malucha do tej czynności przekonując, że nie potrzebuje on już robienia siku w pampersa i że jest na tyle duży, aby skończyć z pieluchami. Początkowo zadanie to dla rodziców może okazać się walką z wiatrakami, ale z odpowiednią systematycznością sukces nadejdzie prędzej czy później.
Kolejnym sposobem przynoszącym efekty jest odstawienie pieluszek. Zmiana pieluch i pieluchomajtek na zwykłą bieliznę może okazać się nierzadko strzałem w dziesiątkę, jednak dotyczy to dzieci, które w ciągu dnia już korzystają wyłącznie ze zwykłej bielizny. Maluch od razu poczuje różnice i zmusi go to do większej kontroli potrzeby oddawania moczu. Jednak pamiętać należy, że dziecko nie ma wpływu na wiele czynników, dlatego przy tym sposobie trzeba jednak wspomnieć o dokładnym zabezpieczeniu materaca oraz pościeli, które opisane są powyżej.
Kiedy dziecko powinno przestać sikać w nocy?
Cierpliwość jest w tej sprawie podstawową kwestią. Odpieluchowywanie powinno przebiegać w sposób łagodny oraz komfortowy, zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Oczywiście każdy maluch jest inny, a więc czas, w jakim odzwyczai się od pieluch oraz wiek dziecka bywa bardzo różny. Dla dziecka pożegnanie z pieluchą wiąże się z nauczeniem kolejnej bardzo ważnej umiejętności, która pomaga w codziennym funkcjonowaniu. Niepowodzenia w zdobywaniu tej umiejętności mogą być powodem niepotrzebnego stresu, a dzidziuś może jeszcze nie być na to przygotowany. Czasami zdarzają się sytuacje, w których warto na krótki czas odpuścić, powrócić do pieluszki by za moment spróbować ponownie.
Czy budzić dziecko w nocy na siku?
Istnieje teoria, że dziecięcy pęcherz jest przyzwyczajony do częstego opróżniania. Dlatego też zmiana „z dnia na dzień” jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa do osiągnięcia. Według niektórych rodziców warto przez jakiś czas budzić malucha w ciągu nocy, aby udał się do toalety. W ten sposób wyrabia się u dziecka nawyk budzenia i sygnalizowania potrzeby, a co za tym idzie zachowania suchej pieluszki po nocy. Niestety nie jest to rozwiązanie dobre dla wszystkich dzieci. Nocną wizytę w toalecie zaleca się tylko maluchom, które nie mają problemów z ponownym zasypianiem. Wiele dzieci obudzonych w środku nocy nie będzie chciało ponownie położyć się spać.
Jak oduczyć 4 latka sikania w nocy?
Popuszczanie moczu w nocy podczas snu u 4 latka może wiązać się z częstym oddawaniem moczu na tle nerwowym lub może być związane z innym schorzeniem. Faktem jest, że nie jest to wina maluszka, więc nie należy na niego krzyczeć, karać go ani go ośmieszać, ponieważ może to mieć dla niego daleko idące konsekwencje emocjonalne, które spowodują jeszcze większe problemy z kontrolowaniem oddawania moczu w nocy. Należy znaleźć przyczynę i przede wszystkim spróbować mu pomóc.
Na ogół do spania bez pieluszek gotowe są dopiero trzylatki, chłopcy potrzebują troszkę więcej czasu niż dziewczynki, aby nabyć te umiejętność. Jeśli jednak czterolatek sika w nocy, co jest nazywane moczeniem nocnym pieluchy, należy skonsultować to z lekarzem, gdyż może to świadczyć o jakimś zdrowotnym problemie. Szybka pomoc i ewentualnie diagnoza są bardzo ważne ze względu na uniknięcie trwałego uszkodzenia nerek i pęcherza w razie choroby. Lekarz przeprowadzi wywiad, prawdopodobnie badanie laboratoryjne oraz jeśli zajdzie taka potrzeba – USG nerek oraz pęcherza.
Leczenie moczenia nocnego u czterolatków zależy od przyczyny problemu. Zazwyczaj stosuje się zmianę przyzwyczajeń związanych z ilością picia oraz porami podawania. Z pomocą zmiany nawyków dziecko nauczy się siusiać rzadziej. Jeśli problem wynika np. z zakażenia układu moczowego należy zastosować farmakoterapię – podaje się antybiotyk lub przy niedoborze wazopresyny lek, który ją zastępuje.