Jak zrobić wędzarnie z beczki metalowej?

wędzarnia z beczki po oleju silnikowym

Domowej roboty wędzarnie z wykonane z beczek metalowych są bardzo ciekawym i zarazem prostym pomysłem, aby cieszyć się samodzielnym przygotowaniem wędlin we własnym ogrodowym zaciszu. Budowa takiej prostej wędzarni z beczki wbrew pozorom wcale nie wymaga dużego nakładu finansowego, możemy bowiem stworzyć wędzarnie z beczki po oleju silnikowym.

Wędzarnia z beczki metalowej

Podczas gdy wiele osób zastanawia się nad wyborem rodzaju beczki – metalowa czy drewniana, podpowiadamy, iż beczka metalowa jest o wiele łatwiej dostępna, a wykonana z niej domowa wędzarnia beczka ma szereg zalet. Wędzarnia z beczki po oleju silnikowym jest przede wszystkim stosunkowo lekka, zaoszczędzi nam to trudu wyciągania jej lub przesuwania z miejsca na miejsce. Wędzarnia ogrodowa z beczki metalowej jest również bardzo odporna na działanie zarówno wysokich temperatur wewnątrz wędzarni, jak równie z na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki temu nie jest potrzebna konserwacja ani zabezpieczenie przed deszczem.

wędzarnia z beczki

Wędzarnia z beczki schemat i opis projektu

Budowa wędzarni ogrodowej z beczki jest całkowicie nieskomplikowana. Jest to jedna z najprostszych wędzarni domowych, jakie można wykonać. Jednak zanim przystąpimy do projektu, należy zaznajomić się ze schematem budowy oraz działania wędzarni z beczki po oleju. W internecie znajdziemy pełno poglądowych rysunków i ilustracji, które na pewno mogą nam posłużyć za wzór. Jeśli nie posiadaliśmy wcześniej doświadczenia w budowie domowej wędzarni z beczki, lepiej wspomagać się gotowymi inspiracjami z sieci niż popełnić błędy konstrukcyjne, które będą później skutkowały w utrudnionym użytkowaniu wędzarni na działce z beczki.

wędzarnia z beczki metalowej

Jak zrobić wędzarnie z beczki metalowej po oleju silnikowym?

Budowa wędzarni z beczki w każdym przypadku jest bardzo podobna. Niezależnie od rodzaju, wędzarnia ogrodowa z beczki musi składać się z niezbędnych elementów, którymi są palenisko, komora wędzarnicza, kanał dymny, komin oraz zadaszenie.

Budowa wędzarni z beczki: Krok 1 palenisko

Wyróżniamy dwa rodzaje paleniska – pośrednie oraz bezpośrednie. Palenisko bezpośrednie do domowej wędzarni z beczki po oleju znajdować się będzie bezpośrednio pod komorą wędzarniczą. W ten sposób możliwe jest uzyskanie wyższej temperatury w komorze wędzarni podczas samego procesu wędzenia. Palenisko bezpośrednie wyróżnia się również łatwością wykonania i bardzo dobrze sprawdza się w domowych wędzarniach z beczki.

W przypadku paleniska pośredniego, nie znajduje się ono od razo pod spodem komory wędzarniczej, ale jest z nią połączone rurą , czyli kanałem dymnym, którego maksymalna zalecana długość to 1,5m. Średnica kanału dymnego powinna natomiast wynosić co najmniej 20 centymetrów. Wspomnianym już kanałem dymnym, dym z paleniska dostaje się do komory wędzarniczej. Wlot rury umieszczony jest od spodu lub na samym dole ścianki komory wędzarniczej.

Konstrukcję paleniska można ułożyć z cegieł, wkopać w ziemię lub wybetonować. Istotnym elementem jest, aby rura kanału dymnego, którym dym przedostaje się do komory wędzarniczej była w odpowiedni sposób wyprofilowana. Samą rurę można również ocieplić, aby zbyt szybko nie traciła temperatury. Jak widać, taki typ paleniska jest o wiele bardziej skomplikowany i trudny do wykonania.

wędzona ryba

Budowa wędzarni z beczki: Krok 2 komora wędzarnicza

Komora wędzarnicza to bardzo ważny element – będzie sercem naszej domowej wędzarni z beczki po oleju silnikowym. W celu przygotowania komory wędzarniczej należy zdemontować beczkę na części. W tym celu zdejmij górną część beczki, czyli pokrywę. Jeśli planujesz wykonanie paleniska bezpośredniego, możesz również usunąć dno beczki lub po prostu wyciąć w nim otwór. Poprzez wyciętą dziurę, dym z paleniska przedostanie się do środka beczki.

Na dnie komory wędzarniczej wędzarni z beczki należy zamontować gęstą siatkę, która w razie spadnięcia wędzonek z haka uratuje je przed spaleniem w palenisku. Siatka ma jeszcze jedno bardzo ważne zadanie. Jest w stanie zatrzymać tłuszcz, który pod wpływem wysokiej temperatury wytapia się z mięsa. Taki wytopiony, a później spalony tłuszcz jest toksyczny i bardzo szkodliwy dla konsumentów gotowych wyrobów. Samo palenisko powinno być odpowiednio dobrane rozmiarem do komory wędzarniczej. Trzeba również umożliwić bezpieczne i szybkie usunięcie żaru oraz oddawanie nadmiaru wysokiej temperatury na zewnątrz wędzarni.

Budowa wędzarni z beczki: Krok 3 komin i zadaszenie

Wędzarnia z beczki po oleju silnikowym jest już prawie gotowa. Należy jeszcze tylko zastanowić się nad ostatnim etapem, jakim jest odpowiednia wentylacja i prawidłowy przepływ dymu. Nasza konstrukcja powinna umożliwiać swobodne odprowadzenie dymu z komory wędzarniczej. Bardzo ważnym elementem jest tutaj daszek, który alternatywnie można zastąpić grubą, wilgotną płachtą materiału. Materiał ten będzie w stanie przepuszczać część dymu.

Jeśli jednak chcemy zwiększyć jego przepływ, możemy wykonać pokrywę z dziurkami o lekko spadzistej powierzchni. Schematy bardziej zaawansowane przewidują zastosowanie zadaszenia wraz z kominem dymowym. W przypadku komina należy pamiętać o utworzeniu szybra, który w wygodny sposób będzie regulował temperaturę wewnątrz komory wędzarniczej oraz intensywność dymu.

proces wędzenia

Budowa wędzarni ogrodowej – kilka praktycznych wskazówek

Przy budowie domowej wędzarni z beczki metalowej warto dłużej zastanowić się nad wyborem miejsca paleniska wędzarni z beczki. Musimy pamiętać o optymalnej lokalizacji paleniska, aby wędzenie przynosiło oczekiwane efekty. Wykonanie paleniska bezpośredniego zależy od naszej pomysłowości i kreatywności. W tym celu można wykorzystać mniejszą metalową beczkę lub wyłożyć palenisko cegłami lub pustakami. Należy pamiętać również o wyposażeniu naszej wędzarni. Musimy wyposażyć ją w pręty oraz haki, na których będzie możliwość zawieszenia kiełbas oraz szynek.

profesjonalna wędzarnia

Wędzarnia ogrodowa z beczki – podsumowanie

Jak widać, wędzarnia na działce z beczki to projekt łatwy do zrealizowania. Nie wymaga wielkiego nakładu finansowego, jedynie trochę poświęconego czasu. Pamiętajmy jednak, że im konstrukcja wędzarni jest bardziej skomplikowana, tym więcej pracy i funduszy musimy poświęcić na wykonanie projektu.