Rosnące koszty za energię zmuszają nas do poszukiwania alternatywnych sposobów na uporanie się z wysokimi rachunkami. W przeciągu ostatnich kilku lat pojawiło się ogromne zainteresowanie montażem paneli fotowoltaicznych ze względu na spadek ich cen. Jednakże, od 2020 roku ten trend powoli zanika, a zarazem już teraz trzeba zapłacić więcej za montaż fotowoltaiki. Jest to spowodowane pandemią koronawirusa, utrudnieniami w transporcie transkontynentalnym, a także wyższymi opłatami za krzem czy aluminium.
Panele fotowoltaiczne – koszt
Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji i zapotrzebowań, które planujemy wdrożyć do budowy instalacji energetycznej. Jeżeli pragniemy zainwestować w lepszej jakości produkty, które dadzą nam gwarancję dłuższej i bardziej wydajnej użyteczności, musimy niestety sięgnąć po większe zaplecze finansowe. Ile wynosi koszt za panele fotowoltaiczne o mocy 1kW? Ze względu na inflację oraz szereg innych czynników cena instalacji fotowoltaicznej w 2022 r. z montażem oscyluje w granicach 4-6,5 tys. złotych. Mimo rosnących cen i drastycznego spadku nowych prosumentów, szacuje się o dalszym wzroście nowych osób zainteresowanych fotowoltaiką, tylko nie w takim tempie, w jakim to wyglądało 2-3 lata temu.
Czy panele fotowoltaiczne są nadal opłacalne?
Ze względu na nowy system rozliczania o tzw. model net-billing, czyli w oparciu o ceny z całego miesiąca, rzeczywiście spadł pewien stopień opłacalności dla prosumentów, którzy muszą przeznaczyć więcej czasu na zwrócenie całej inwestycji. Jednakże panele fotowoltaiczne przynoszą wiele korzyści, ponieważ sposób pobierania energii jest bez przerwy ten sam. Cena energii elektrycznej poszybowała mocno do góry w bieżącym roku, jednak model net-billing w dalszym stopniu zagwarantuje nam zyskowność. W dodatku każdy prosument dalej może ubiegać się o dofinansowanie na magazyny energii oraz inteligentne systemy zarządzania energią w ramach rządowego programu „Mój Prąd 4.0”.
Jaka jest przyszłość paneli fotowoltaicznych?
Obecnie mówi się o zmianie w rozliczaniu wartości nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji z użyciem taryf dynamicznych, opartych na cenach godzinowych, która wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. W ten sposób model net-billing obowiązujący w większości krajów Unii Europejskiej przyniesie jeszcze więcej korzyści i pozwoli zarabiać, m.in. za sprawą magazynowania energii w momencie, kiedy będzie najtańsza, oraz sprzedawania, kiedy będzie najdroższa.