Już dawno w niepamięć odeszły czasy, gdy – decydując o dopasowaniu płytek do swojego wnętrza – klient miał do wyboru zaledwie kilka typów wzorów i raptem dwie wielkości. Współcześnie rynek oferuje bardzo szeroki asortyment, w tym pełne uroku płytki z cegły w różnych wariantach. Różnią się one kolorem i przeznaczeniem. Pozwalają na stworzenie wielu aranżacji w rozmaitych stylach wnętrzarskich. Dzisiaj bierzemy na tapet właśnie płytki ceglane i sprawdzamy, jak wykorzystać je ciekawie w aranżacjach różnego typu.
1. Jak powstają płytki z cegły?
2. Płytki ceglane w różnych stylach wnętrzarskich
3. Aranżacje z płytek ceglanych
W poniższym tekście skupimy się na wykorzystaniu płytki z cegły we wnętrzach, warto natomiast wiedzieć, że płytki cegłopodobne i ceglane nadają się również do wykończenia elewacji. Bogaty asortyment płytek znajdziesz na e-ceglanafantazja.pl.
Jak powstają płytki z cegły?
Cegła z pewnością zalicza się do materiałów budowlanych z bardzo długą tradycją. Choć dzisiaj bywa wypierana przez nowoczesne technologie wznoszenia domów, bardzo często pojawia się jako element dekoracyjny. Może to być również imitacja cegły, produkowana głównie z piasków kwarcowych połączonych z żywicą, jednak zdecydowanie bardziej efektowne okażą się płytki ceglane wykonane z autentycznego surowca. Występują one w kilku wariantach.
- Płytki ceglane wykonane ze starej cegły
Powstają one, gdy stara cegła porozbiórkowa zostaje pocięta na odpowiednie fragmenty. Ponieważ pierwotny element jest dość kruchy, wymaga dość grubego kawałkowania. Oznacza to, że gotowe płytki mają ok. 3 cm grubości. Stare cegły przed pocięciem są suszone i piaskowane, aby zachowały dobrą strukturę. Cechują się unikalnym wyglądem, dlatego są dość drogie. Bardzo pożądane są choćby płytki ze starej poniemieckiej cegły.
- Płytki ceglane wykonane z nowej cegły
Powstają podobnie jak poprzedniczki, jednak w tym przypadku produktem pierwotnym jest nowa cegła ozdobna.
Płytki ceglane w różnych stylach wnętrzarskich
W jakich wnętrzach sprawdzi się położona na ścianę cegła? Możliwości jest naprawdę sporo. Pierwszym, dość naturalnym skojarzeniem są wnętrza utrzymanie w klimacie loftowym i industrialnym. Charakterystyczne dla takich pomieszczeń wysokie sufity, otwarta przestrzeń i wyeksponowane elementy konstrukcyjne świetnie harmonizują z płytkami ceglanymi. Cegła ta również doskonale współgra z stylem skandynawskim, który bazuje na naturalnych wykończeniach, takich jak drewno i organiczne tkaniny.
Warto podkreślić, że cegła na ścianę występuje w bardzo wielu wariantach. Oprócz typowej czerwonej cegły rozbiórkowej znaleźć można płytki w stylu rustykalnym, które wyróżnia lico stylizowane np. na cegłę gotycką czy angielską, płytki kolorowe lub z gotową fugą.
Aranżacje z płytek ceglanych
Zróżnicowane kolory, faktury i sposoby wykończeń pozwalają wykorzystać płytki z cegły w bardzo wielu miejscach w domu. W jakich?
Zaakcentuj jedną ze ścian w salonie, wykorzystując płytki ceglane. Oznacz w ten sposób przestrzeń, przy której znajdzie się sofa, szafka RTV czy kominek. W przestronnych salonach z powodzeniem możesz zdecydować się na wykończenie w ten sposób dużej przestrzeni. Jeśli pokój jest mały, ogranicz się do fragmentu ściany lub wybierz cegłę jasną, na przykład białą.
Połóż płytki ceglane w kuchni, na przykład przy stole czy blacie roboczym. Znakomicie podkreślisz w ten sposób rustykalny charakter wnętrza. Możesz oznaczyć tak również klatkę schodową, wyjście na taras lub fragment korytarza.