Jeżeli czytasz ten tekst, to znaczy, że zainteresował Cię jego tytuł. Jeżeli zainteresował Cię jego tytuł, to znaczy, że jesteś właścicielem SUPa, łódki bądź kajaka i szukasz idealnego dla siebie wiosła. Co wybrać: wiosła całe? Składane? Z jakiego materiału? Gdzie je kupić? Na co zwrócić uwagę? Mam nadzieję, że poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Jak wybrać odpowiednie wiosło?
Zarówno wiosła całe jak i składane mają za zadanie wspomóc efektywność wioślarza. Inaczej mówiąc: przy możliwie najmniejszym nakładzie pracy powinny pozwalać na pokonywanie możliwie najdłuższych odległości. Aby tak było, trzeba dobrać odpowiedni:
- drążek – może być prosty lub profilowany. Ten pierwszy jest bardziej uniwersalny, dlatego też przeważa w wypożyczalniach sprzętu wodnego. Drążek profilowany za to jest dedykowany wioślarzom z konkretnymi wymaganiami i upodobaniami. Kolejny aspekt to długość drążka – przyjęło się, że wiosła powinny być 20-30 cm wyższe od wioślarza. Należy również wziąć pod uwagę wysokość burty i szerokość kadłuba łodzi.
- kształt pióra – małe pióra wymagają mniejszej siły wioślarza, dlatego też polecane są osobom początkującym. Z myślą o silnych i doświadczonych wioślarzach, którym zależy na osiągnięciu zawrotnej prędkości, stworzono większe, asymetryczne pióra, które skuteczniej przecinają taflę wody i pozwalają efektywniej wykorzystać siłę generowaną przy wiosłowaniu.
Wiosła całe
Całe wiosła mogą być nieco bardziej problematyczne przy transporcie, gdyż – co oczywiste – zajmują więcej miejsca. Trzeba też uważać, aby ich nie uszkodzić. Jest jednak też plus takiego rozwiązania: nie musisz obawiać się o jakiekolwiek “luzy”, gdyż konstrukcja jest o wiele bardziej stabilna niż w przypadku wiosła składanego. Jeżeli chodzi o wiosła całe, to polecam zainteresować się tymi od marki Egalis, gdyż można w jej asortymencie znaleźć tanie i dobre produkty, które są uniwersalne. Każdy będzie potrafił zrobić z nich pożytek. W ofercie Egalis nie brakuje także wioseł jakości premium – drążek w takim całym wiośle wykonany został z węgla, a pióro ze sztywnego Thermocarbone’u. To całe wiosło jest niesamowicie trwałe, a przy tym lekkie. Idealnie nadaje się na wymagające spływy rzekami górskimi lub na zwałkach.
Wiosła składane
Tutaj sytuacja ma się całkowicie inaczej niż w przypadku całych wioseł. Nie stanowią problemu nawet podczas lotu samolotem, gdyż składają się do naprawdę niewielkich i kompaktowych rozmiarów. Doświadczeni i bardziej wymagający wioślarze mogą jednak stwierdzić, iż konstrukcja takiego składanego wiosła jest niestabilna, przez co wiosłowanie staje się mniej efektywne i na dłuższą metę po prostu bardziej męczące.
Polecane marki
Jeżeli chodzi o wiosła całe i składane, to polecam zapoznać się ze specyfikacją produktów wspomnianej wyżej marki Egalis. Co poza tym? FeelFree, Aztron (choć tutaj łatwiej raczej o pagaje), Epic. Zaopatrując się w wiosło, nie zapomnij o przydatnych akcesoriach, które możesz razem z nim zakupić – mam tu na myśli pływak na wiosło lub smycz do wiosła. Pozwolą one na bezpieczne korzystanie z wioseł podczas spływu, bez ryzyka ich zgubienia chociażby podczas nieplanowanej wywrotki do wody.
Gdzie kupić wiosła całe i składane?
Tylko i wyłącznie w sklepie zajmującym się sprzętem do sportów wodnych! Czy polecam jakieś konkretne miejsce? Tak – zajrzyj na gosup.pl, gdzie szybka i bezproblemowa dostawa, fachowe doradztwo obsługi oraz wyczerpujące opisy produktów zostały docenione zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sportowców.