Wiosła całe czy składane? Co wybrać?

Jeżeli czytasz ten tekst, to znaczy, że zainteresował Cię jego tytuł. Jeżeli zainteresował Cię jego tytuł, to znaczy, że jesteś właścicielem SUPa, łódki bądź kajaka i szukasz idealnego dla siebie wiosła. Co wybrać: wiosła całe? Składane? Z jakiego materiału? Gdzie je kupić? Na co zwrócić uwagę? Mam nadzieję, że poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Jak wybrać odpowiednie wiosło?

Zarówno wiosła całe jak i składane mają za zadanie wspomóc efektywność wioślarza. Inaczej mówiąc: przy możliwie najmniejszym nakładzie pracy powinny pozwalać na pokonywanie możliwie najdłuższych odległości. Aby tak było, trzeba dobrać odpowiedni:

  • drążek – może być prosty lub profilowany. Ten pierwszy jest bardziej uniwersalny, dlatego też przeważa w wypożyczalniach sprzętu wodnego. Drążek profilowany za to jest dedykowany wioślarzom z konkretnymi wymaganiami i upodobaniami. Kolejny aspekt to długość drążka – przyjęło się, że wiosła powinny być 20-30 cm wyższe od wioślarza. Należy również wziąć pod uwagę wysokość burty i szerokość kadłuba łodzi.
  • kształt pióra – małe pióra wymagają mniejszej siły wioślarza, dlatego też polecane są osobom początkującym. Z myślą o silnych i doświadczonych wioślarzach, którym zależy na osiągnięciu zawrotnej prędkości, stworzono większe, asymetryczne pióra, które skuteczniej przecinają taflę wody i pozwalają efektywniej wykorzystać siłę generowaną przy wiosłowaniu.

Wiosła całe

Całe wiosła mogą być nieco bardziej problematyczne przy transporcie, gdyż – co oczywiste – zajmują więcej miejsca. Trzeba też uważać, aby ich nie uszkodzić. Jest jednak też plus takiego rozwiązania: nie musisz obawiać się o jakiekolwiek “luzy”, gdyż konstrukcja jest o wiele bardziej stabilna niż w przypadku wiosła składanego. Jeżeli chodzi o wiosła całe, to polecam zainteresować się tymi od marki Egalis, gdyż można w jej asortymencie znaleźć tanie i dobre produkty, które są uniwersalne. Każdy będzie potrafił zrobić z nich pożytek. W ofercie Egalis nie brakuje także wioseł jakości premium – drążek w takim całym wiośle wykonany został z węgla, a pióro ze sztywnego Thermocarbone’u. To całe wiosło jest niesamowicie trwałe, a przy tym lekkie. Idealnie nadaje się na wymagające spływy rzekami górskimi lub na zwałkach.

Wiosła składane

Tutaj sytuacja ma się całkowicie inaczej niż w przypadku całych wioseł. Nie stanowią problemu nawet podczas lotu samolotem, gdyż składają się do naprawdę niewielkich i kompaktowych rozmiarów. Doświadczeni i bardziej wymagający wioślarze mogą jednak stwierdzić, iż konstrukcja takiego składanego wiosła jest niestabilna, przez co wiosłowanie staje się mniej efektywne i na dłuższą metę po prostu bardziej męczące.

Polecane marki

Jeżeli chodzi o wiosła całe i składane, to polecam zapoznać się ze specyfikacją produktów wspomnianej wyżej marki Egalis. Co poza tym? FeelFree, Aztron (choć tutaj łatwiej raczej o pagaje), Epic. Zaopatrując się w wiosło, nie zapomnij o przydatnych akcesoriach, które możesz razem z nim zakupić – mam tu na myśli pływak na wiosło lub smycz do wiosła. Pozwolą one na bezpieczne korzystanie z wioseł podczas spływu, bez ryzyka ich zgubienia chociażby podczas nieplanowanej wywrotki do wody.

Gdzie kupić wiosła całe i składane?

Tylko i wyłącznie w sklepie zajmującym się sprzętem do sportów wodnych! Czy polecam jakieś konkretne miejsce? Tak – zajrzyj na gosup.pl, gdzie szybka i bezproblemowa dostawa, fachowe doradztwo obsługi oraz wyczerpujące opisy produktów zostały docenione zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sportowców.