Ogrzewanie sufitowe ma wiele zalet. Nie dość, że jest niewidoczne, to jeszcze nie ogranicza użytkownikowi aranżacji wnętrza domu jak ogrzewanie podłogowe czy ścienne.
Na czym polega ogrzewanie sufitowe?
W ogrzewaniu sufitowym (podobnie jak przy ogrzewaniu podłogowym i ściennym) ciepło przekazywane jest do pomieszczenia głównie na drodze promieniowania, a nie konwekcji, co znacznie ogranicza unoszenie się pyłków kurzu. Warto o tym pomyśleć, gdy w rodzinie są alergicy. Dodatkowo ta metoda chłodzenia zapewnia równomierny rozkład temperatury wewnątrz. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ogrzewania płaszczyznowego, w tym ogrzewania sufitowego, powierzchnia odbijająca ciepło nie może być zbyt gorąca. Może to niekorzystnie wpłynąć na strukturę zamontowanego wykończenia oraz komfort domowników.
Jakie są rodzaje ogrzewania sufitowego?
Wśród sposobów ogrzewania sufitowego można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje instalacji:
Elektryczne ogrzewanie sufitowe – To najpopularniejszy rodzaj ogrzewania sufitowego, wykorzystujący działanie mat grzewczych, paneli i folii grzewczych. Rozwiązanie składa się z systemu rurek, które są podgrzewane tak, aby promieniować ciepło do ogrzania wybranych pomieszczeń. Obsługa elektrycznego ogrzewania sufitowego jest znacznie prostsza i ogranicza się do sterowania termostatem.
Hydroceiling – jest to system kabli i cienkich rurek ułożonych zygzakiem i doprowadzających wodę. Ciecz jest podgrzewana przez kocioł lub pompę ciepła, skąd wchodzi do urządzenia i odpowiada za ogrzewanie wybranych powierzchni. Praca wodnego ogrzewania dachowego musi być sterowana przez system centralnego ogrzewania, taki jak piec lub pompa.
Ogrzewanie sufitowe na podczerwień – Ten rodzaj instalacji wykorzystuje zjawisko promieniowania podczerwonego. W tym przypadku materiałem odpowiedzialnym za doprowadzenie ciepła jest specjalna mata lub płyta grzewcza. Ciepło dostarczane w postaci fal podczerwonych zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, tworząc optymalny klimat i równomierny rozkład temperatury. Ogrzewanie na podczerwień nie nagrzewa powietrza, lecz przedmioty, ściany i ludzi w środku.
Jakie są wady a jakie zalety ogrzewania sufitowego?
Główną zaletą ogrzewania sufitowego jest estetyka. Ten rodzaj ogrzewania nie wymaga montażu grzejników ściennych i pozostaje niewidoczny. Dodatkowo ogrzewanie sufitowe jest idealne dla alergików, ponieważ wykazuje mniejszy stopień wysuszenia powietrza i brak dodatniej jonizacji. Na uwagę zasługuje również niska awaryjność. Wielu ekspertów twierdzi, że raz zainstalowane ogrzewanie sufitowe może służyć bezobsługowo przez wiele lat. Ważną zaletą ogrzewania sufitowego elektrycznego lub na podczerwień jest również łatwość obsługi. Wszystko odbywa się za pomocą intuicyjnego panelu, który pozwala sterować całym ogrzewaniem, a także regulować temperaturę. Trzeba jednak wiedzieć, że ogrzewanie sufitowe, jak każdy system grzewczy, nie jest pozbawione wad. Jednym z nich jest niska efektywność w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury sufitu. Należy również liczyć się z możliwością wystąpienia dyskomfortu związanego z tym, że ciepłe powietrze wieje z góry, a nie z dołu.