Brak pomysłu na salon? Wybierz loft

Od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie remont salonu? Dotychczasowy wystrój nie zaskakuje już niczym szczególnym? Masz wrażenie, że wnętrze stało się monotonne i nijakie? Najwyższy czas na zmiany! Postaw na styl loftowy – z nim Twój pokój dzienny stanie się nie tylko oryginalny, ale i funkcjonalny.

Styl loftowy – w czym tkwi jego sekret?

Mówi się o nim coraz częściej. Jego fanami są głównie młode osoby lub te, które potrzebują zdecydowanych zmian w aranżacji swoich czterech ścian. Styl loftowy, bo o nim mowa, nieustannie przewija się w trendach wnętrzarskich. Stanowi doskonałą inspirację na urządzenie ekstrawaganckiego pokoju dziennego o surowym klimacie, ale też innych pomieszczeń, takich jak kuchnia, łazienka czy sypialnia.

Dawne lofty, a więc pomieszczenia przemysłowe znajdujące się w magazynach i fabrykach, cechowały się dużymi metrażami, a co za tym idzie, przestronnością. To właśnie z tego powodu można się dziś spotkać z przekonaniem, że styl loftowy nadaje się wyłącznie do większych wnętrz. Nie jest to prawdą. Popularność tej stylistyki sprawiła, że architekci wnętrz opracowali wiele sposobów na wprowadzenie jej nawet do niewielkich pomieszczeń. Wystarczy znaleźć dobrego specjalistę lub szukać sensownych inspiracji w sieci, magazynach wnętrzarskich etc.

Salon w stylu loft – od czego zacząć?

Wchodząc do salonu w stylu loft, można odnieść wrażenie, że jest on niewykończony. Widać to przede wszystkim w obszarze ścian, sufitu i posadzki. W loftowym pokoju dziennym standardem jest wykończenie ścian cegłą dekoracyjną. Na suficie często pojawia się beton, tworząc oryginalne tło dla oświetlenia. Podłoga? Z reguły wykończona jest drewnem lub betonem.

Sprawdź także: Cegła na ścianie w salonie – porady i inspiracje

W pomieszczeniu stylizowanym na loft mile widziane są wszelkiego rodzaju rury, kanały wentylacyjne, belki, aż w końcu kable. Jeśli elementy te występują w Twoim salonie, to zdecydowanie nie skupiaj się na ich kamuflażu. Odpuść. Takie drobne akcenty wpłyną korzystnie na wystrój wnętrza.

Co z kolorystyką loftowego salonu? Dobrze, jeśli będzie stonowana i w pewien sposób odwołująca się do surowości stylistyki (chłodna paleta barw). Celuj w szarości, biele, beże i czernie.

Loftowy pokój dzienny – co powinno się w nim znaleźć?

Aranżacja salonu w stylu loft powinna bazować na minimalizmie. Masywna sofa, luźno rozmieszczone meble drewniano-metalowe i szklane, a do tego fabryczne oświetlenie – już same te elementy wśród surowych materiałów wykończeniowych stworzą niemal kompletne wnętrze loftowe. W omawianej stylistyce oczywiście jest miejsce na dodatki, ale i te dobierajmy z głową. Styl loftowy nie lubi bowiem dużej ilości ozdobników. Zrezygnuj więc z zasłon, firan, obrusów, a jeśli to możliwe także z dywanu.

Kreując salon w stylu loft, staraj się unikać zbędnego nadmiaru i chaosu aranżacyjnego. Zamiast zbędnych bibelotów, wybierz wysokiej jakości wyposażenie i niebanalne dodatki typowo loftowe. Dzięki temu Twój pokój dzienny będzie pełnił funkcje nie tylko ozdobne, ale i praktyczne.