Co zrobić, żeby zniknęły blizny potrądzikowe?

Wypryski, zaskórniki, grudki – to uciążliwe problemy trądzikowe, które jednak zwykle mijają z wiekiem. Niestety, czasem zostawiają po sobie trwałe ślady, w postaci niewielkich dziurek. To blizny potrądzikowe, które uprzykrzają życie wielu osobom. Podpowiemy Ci, jak możesz się ich pozbyć!

Dlaczego po trądziku pozostają blizny?

Trądzik wiąże się najczęściej z występowaniem niezbyt estetycznych krostek i czerwonych grudek. Na domiar złego, te zmiany skórne mogą pozostawić po sobie pamiątki w postaci zagłębień w skórze. Jak do tego dochodzi? Stan zapalny, który toczy się w skórze, w niektórych przypadkach może przedostać się do jej głębszych warstw. Taka sytuacja może nastąpić w momencie wyciskania pryszcza. 

Gdy dojdzie do uszkodzenia skóry właściwej, uraz zaczyna zarastać włóknistą tkanką łączną. Wtedy powstaje blizna, która ma zwykle postać niewielkiego zagłębienia w skórze. W tym miejscu zwykle jest zbyt mało kolagenu, przez co następuje wyraźny ubytek tkanki.

Do powstawania blizn potrądzikowych mogą też przyczynić się czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie ultrafioletowe. Dlatego wystawianie skóry pokrytej trądzikiem na słońce nie jest dobrym pomysłem. Promieniowanie UV uszkadza włókna kolagenowe, wskutek czego skórze trudniej jest wytworzyć prawidłową tkankę w miejscu stanu zapalnego.

Czy blizny po trądziku same znikną?

Blizna jest utrwalonym śladem po uszkodzeniu skóry, nie zniknie więc samoistnie. Co więcej, takie niedoskonałości mogą nawet uwypuklać się wraz z wiekiem. Starzejąc się, tracimy bowiem włókna podporowe, a skóra traci elastyczność i zdolność do regeneracji. Warto więc podjąć odpowiednie działania, aby zniwelować blizny potrądzikowe. Głębokie blizny nie są łatwe do usunięcia, więc najlepiej od razu postawić na sprawdzone metody o udowodnionej skuteczności.

Co pomoże na blizny po trądziku?

Jedną z metod niwelowania blizn potrądzikowych jest radiofrekwencja mikroigłowa. Ten zabieg stanowi połączenie dwóch czynników, pobudzających regenerację skóry: nakłuwania i fal elektromagnetycznych. Za pomocą specjalnej głowicy z jednorazową, sterylną kartridżą powierzchnia skóry jest nakłuwana, a przez zagłębienia wprowadza się fale radiowe. To unikalne połączenie zapewnia skórze bardzo silną stymulację do odnowy.

Zabieg radiofrekwencji, znany w skrócie jako RF mikroigłowa pomaga pozbyć się blizn potrądzikowych. Dzieje się tak, ponieważ w skórze tworzą się kontrolowane mikrouszkodzenia. Są one wyraźnym impulsem, aktywującym fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej. To właśnie one odpowiedzialne są za produkcję włókien kolagenowych. W ogromnych ilościach więc zaczyna tworzyć się kolagen, który wypełnia ubytki w bliznach potrądzikowych.

Jakie są efekty radiofrekwencji mikroigłowej?

Pierwsze rezultaty w postaci dobrze napiętej skóry można zaobserwować praktycznie od razu po zabiegu. Wraz z kolejnymi tygodniami proces odnowy skóry postępuje i w tym czasie zanikają blizny potrądzikowe. Blizny nie zawsze można będzie usunąć całkowicie, ale na pewno nastąpi znaczne ich spłycenie i wygładzenie powierzchni skóry. Wiele zależy też od stopnia nasilenia problemu oraz liczby wykonanych zabiegów. Najczęściej zaleca się przeprowadzenie kilku sesji, aby osiągnąć maksymalne rezultaty.

Niezmiernie ważny jest także wybór kliniki medycyny estetycznej – Poznań oferuje pod tym względem wiele możliwości. Warto zdecydować się na sprawdzony, renomowany gabinet, taki jak Skin-Medic. Zabiegi w tym miejscu przeprowadzają specjaliści, korzystający z najnowocześniejszych urządzeń, w pełni sterylnych warunkach. Klinka oferuje również inne terapie, skuteczne w redukcji blizn potrądzikowych, np. peeling kwasem TCA. Warto sprawdzić też inne zabiegi w Skin-Medic, opisane na stronie: skin-medic.pl