Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
W nowoczesnej medycynie badania obrazowe stanowią istotny element postępowania diagnostycznego. Na ich podstawie planowane są zabiegi operacyjne oraz podejmowane są decyzje terapeutyczne. Rezonans magnetyczny należy do badań o bardzo wysokiej dokładności, a jednocześnie nie naraża Pacjenta na szkodliwe promieniowanie. W jakich sytuacjach wykonuje się MRI u dzieci? Jak przebiega badanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście!
Wskazania do wykonania MRI u dziecka
Rezonans magnetyczny u dzieci wykonuje się w następujących sytuacjach:
- podejrzenie wad wrodzonych w obrębie głowy (w tym mózgu) i zaburzeń rozwojowych kręgosłupa;
- zaburzenia neurologiczne związane z urazami i niedotlenieniem okołoporodowym;
- podejrzenie chorób nowotworowych;
- podejrzenie urazu głowy i narządów wewnętrznych;
- podejrzenie nabytych chorób ośrodkowego układu nerwowego (np. stwardnienie guzowate);
- wady rozwojowe kończyn;
- urazy narządu ruchu, zwłaszcza dotyczące stawów;
- monitorowanie wcześniej wykrytych zmian oraz efektów ich leczenia.
Przygotowanie i przebieg rezonansu magnetycznego
Rezonans magnetyczny u dziecka przeważnie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, chyba że badanie ma być wykonane ze wzmocnieniem kontrastowym. W takim przypadku należy oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi. Wynik kreatyniny nie może być starszy niż 14 dni. Udając się na MRI, warto wziąć ze sobą dokumentację medyczną, w tym wyniki badań obrazowych, wypisy ze szpitali czy konsultacje lekarskie, a także ewentualny wynik stężenia kreatyniny. Przed wejściem do pomieszczenia z aparatem do rezonansu, trzeba ściągnąć wszystkie metalowe elementy odzieży i biżuterię. Dziecko kładzie się na specjalnym łóżku, które następnie wjeżdża do tuby aparatu. Podczas badania w aparacie panuje duży hałas, dlatego mały Pacjent zostanie zaopatrzony w ochronniki słuchu. Rezonans magnetyczny trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. W ciągu kolejnych kilku dni doświadczony lekarz radiolog sporządzi opis badania.
Czy rezonans magnetyczny można wykonać u młodszych, niewspółpracujących dzieci?
Podczas badania, które trwa co najmniej kilkanaście minut, Pacjent nie może się ruszać. Dla starszych dzieci nie powinno stanowić to problemu, jednak dla kilkulatków jest to wyzwanie przekraczające ich możliwości. W przypadku konieczności wykonania badania u małego dziecka MRI wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, nad którym czuwa anestezjolog. Na rezonans magnetyczny należy wówczas stawić się na czczo lub po niewielkim śniadaniu zjedzonym do godziny 6:00 (jeśli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych). Do 2 godzin przed rezonansem można pić niewielkie ilości niegazowanej wody. Lekarz anestezjolog, przed każdym znieczuleniem ogólnym sporządza ankietę i kwalifikuje dziecko, co pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych podczas sedacji.
Oczywiście, znieczulenie ogólne nie zastąpi spokojnej i cierpliwej rozmowy z dzieckiem, która ma na celu wyjaśnienie, na czym będzie polegało badanie. Mały Pacjent, który wie, co będzie się z nim działo, przeważnie jest spokojniejszy i bardziej skory do współpracy.