Dom na kółkach – chwilowy trend czy niedaleka przyszłość?

O własnym domu marzy każdy. Nie musi być on jednak tradycyjny, przywiązany do jednego miejsca – dom na kółkach to prywatna, własna przestrzeń, która w każdej chwili może zmienić swoją lokalizację. To właśnie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na podobne rozwiązanie.

Czy dom może być mobilny?

Oferowane przez Live Tiny House mikrodomki mogą na pierwszy rzut oka wyglądać jak rozwiązanie tymczasowe, podobne do kampera bądź przyczepy kempingowej, w rzeczywistości jednak to zupełnie coś innego. Mikrodom to pełnoprawna przestrzeń mieszkalna, z wszelkimi udogodnieniami, jakie zapewnia tradycyjny budynek. Różnica polega na tym, że mikrodomek można zabrać ze sobą w dowolne miejsce, i to dosłownie – do transportu Tiny House nie jest potrzebna żadna skomplikowana maszyneria, ponieważ domek zbudowany jest na homologowanej przyczepie i można go przewozić samochodem o dopuszczalnej masie przyczepy 3500 kg. Do transportu potrzebne jest prawo jazdy klasy BE, a jeśli właściciel domku takimi uprawnieniami nie dysponuje, wystarczy wynająć profesjonalnego przewoźnika.

Mikrodomek może stać na naszej posesji lub w zupełnie obcym miejscu, oczywiście jeśli właściciel terenu wyrazi na to zgodę. To świetna opcja dla osób, które nie chcą mieszkać w jednym miejscu i lubią zmieniać lokalizację w zależności od pory roku. Biorąc pod uwagę, że coraz więcej osób pracuje zdalnie, z mobilnych mikrodomków skorzystają nie tylko emeryci, ale też osoby czynne zawodowo, którym ta opcja zapewni upragnioną wolność.

Tańsza alternatywa

Budowa domu albo zakup mieszkania to poważne, kosztowne przedsięwzięcie. Mikrodomy to ciekawa alternatywa dla takiej inwestycji, bo wymaga mniejszych nakładów finansowych, formalności są ograniczone do minimum, a na przeprowadzkę czeka się zaledwie kilkanaście tygodni. Mikrodomek dostarczany jest w takiej formie, że od razu nadaje się do zamieszkania, jest w nim prąd, kanalizacja, a dobra izolacja w komplecie z nowoczesnym systemem ogrzewania zapewnia optymalne warunki do życia także w sezonie zimowym.

Mobilność to wielka zaleta mikrodomków, bo przybywa osób, które często potrzebują zmieniać miejsce zamieszkania, a Tiny House jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż ciągłe szukanie lokum do wynajęcia lub szybka sprzedaż nieruchomości. Ponadto jest tańszy, zarówno przy zakupie, jak i eksploatacji, i bardziej ekologiczny, a te dwie kwestie w przyszłości będą mieć coraz większe znaczenie.