Intercyza – czy warto ją podpisać?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Majątek w związku małżeńskim nierzadko stanowi przyczynę sporów i konfliktów. Dobrym sposobem na ich rozwiązanie czy uniknięcie ich jest podpisanie intercyzy, dzięki której każdy z małżonków pracuje na swoją rzecz i odpowiada tylko za swoje długi. Jednak katalog sytuacji, w których warto podpisać intercyzę, jest bardzo długi i obejmuje najróżniejsze sytuację. Kiedy więc ten krok się opłaca?

Na czym polega intercyza?

Intercyza, choć termin ten jest bardzo często używany, stanowi jedynie potoczne określenie. Z punktu widzenia przepisów obowiązującego prawa należałoby mówić o umowie rozdzielności majątkowej. Jak zauważa adwokat rodzinny Wrocław, na mocy tej umowy małżonkowie mogą z ustroju wspólności majątkowej, który powstaje z mocy samego prawa wraz z zawarciem małżeństwa.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, że intercyza może zostać podpisana zarówno przed zawarciem małżeństwa, jak i po jego zawarciu – nawet po wielu latach wspólnego życia małżonków. Zawsze jednak umowa rozdzielności majątkowej musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Bez tego będzie ona po prostu nieważna. Jednocześnie umowa majątkowa małżeńska – w tym intercyza – może zostać w każdej chwili zmieniona, a nawet rozwiązana. Wszystko zależy od woli samych małżonków.

Każdy małżonek pracuje na siebie

Skutkiem rozdzielności majątkowej jest to, że pomiędzy małżonkami albo w ogóle nie powstaje, albo znika wspólność majątkowa. Mówiąc prościej, każdy z nich ma swój własny majątek, którym może zarządzać według swojego uznania, nie pytając o zdanie swojego współmałżonka. Małżonkowie, którzy zdecydowali się na zawarcie intercyzy, nie odpowiadają wzajemnie za swoje długi. Oznacza to, że każdy z nich pracuje na własny rachunek i indywidualnie odpowiada na swoje zobowiązania. Dlatego niekiedy intercyza to dowód na małżeństwo z miłości, a nie z finansowego wyrachowania.

Dlatego rozdzielność majątkowa pozwala na uniknięcie wielu problemów finansowych, z którymi często borykają się małżonkowie pozostający w ustroju wspólności ustawowej. Zwraca na to uwagę kancelaria Adwokacka Wrocław: intercyza prowadzi do tego, że każdy z małżonków działa tylko na swój rachunek. Dlatego jest to rozwiązanie popularne w tych parach, które prowadzą działalność biznesową. Wówczas małżonkowie nie muszą się martwić, że gdy jednemu z nich podwinie się noga, to cały majątek zostanie utracony. Zawsze warto o tym pomyśleć, wchodząc w świat biznesu.

Zabezpieczenie dorobku życia

Jednak w praktyce intercyza to dobry krok także w wielu innych sytuacjach. Podpisanie intercyzy to bardzo rozsądne posunięcie, gdy jeden z małżonków beztrosko trwoni majątek, podejmuje nieprzemyślane bądź bardzo ryzykowne decyzje inwestycyjne czy jest uzależniony od alkoholu, hazardu czy środków psychoaktywnych. Wówczas intercyza to nie tylko wyraz troski o majątek, ale również o samego małżonka. Odebranie mu dostępu do gotówki czy innych wartościowych składników majątku może być dla niego ostatnią szansą na wyjście z trudnej sytuacji.