Jak droga jest klimatyzacja w domu?

Inwestycja w klimatyzację to znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić jakość swojego życia, a nawet zdrowie. Nowoczesne urządzenia mogą nie tylko schładzać powietrze podczas upałów, ale również je ogrzewać w sezonie jesienno-zimowym. Oprócz tego dostępne są funkcje filtracji powietrza i jego nawilżania. Wiele osób obawia się, że klimatyzacja spowoduje drastyczny wzrost rachunków za prąd. Jak wygląda to w praktyce?

Ile kosztuje domowa klimatyzacja?

Na początek należy zaznaczyć, że koszty zakupu i montażu klimatyzatora w domu mogą być bardzo różne. Wiele zależy od rodzaju urządzenia, jego wydajności oraz cennika firmy, która zajmie się instalacją. Warto zatem skupić się na określeniu kosztów utrzymania sprzętu. Są one w dużym stopniu związane z efektywnością pracy klimatyzatora. Jeśli zdecydowaliśmy się na model z najwyższą klasą efektywności energetycznej (A+++), będzie on zużywał najmniej prądu. Oprócz tego podczas wybierania urządzenia warto kierować się takimi parametrami jak sprawność energetyczna urządzeń chłodniczych (SEER) i etykieta energetyczna. Ten pierwszy jest związany z sezonową oceną efektywności energetycznej , gdy urządzenie jest w trybie chłodzenia lub grzania. Drugi dotyczy z kolei spodziewanego zużycia energii.

Najbardziej ekonomiczne w eksploatacji, choć najdroższe w zakupie, są klimatyzatory typu split. Nowoczesne modele wyposażone w sprężarkę inwerterową są w stanie pracować ze zmienną wydajnością, co przekłada się na większe oszczędności. Taka klimatyzacja w ciągu godziny zużywa około 0,4-0,9 kWh. Przy cenie na poziomie 0,9 zł za 1kWh (w 2023 r.) oznacza to, że za 1 godzinę pracy zapłacimy 0,36 zł – 0,81 zł.

Dodatkowe koszty związane z użytkowaniem klimatyzacji

Aby dowiedzieć się ile energii zużyje wybrany przez nas model klimatyzatora, należy sprawdzić wartość nominalnego poboru mocy, a następnie oszacować ile godzin dziennie urządzenie będzie pracować. W kosztach eksploatacji trzeba oczywiście uwzględnić cykliczne działania serwisowe, które wykonuje się 2 razy w roku. Średnie koszty przeglądu to 150-250 zł.