Jak usunąć farbę olejną ze ściany?

Farba olejna, niegdyś była bardzo często stosowanym rozwiązaniem w wielu polskich domach. Obecnie stanowi raczej problem, rzadko kiedy ktoś decyduje się na takie rozwiązanie w swoim mieszkaniu, ale pozostała i wiele osób zastanawia się jak się jej pozbyć ze ścian. Niestety proces usuwania farby olejnej ze ścian nie jest prostym ani tym bardziej szybkim działaniem. W niniejszym tekście podpowiemy jakie metody usuwania farby olejnej ze ścian są najlepsze i jak wykonać pracę, aby cieszyć się jak najlepszym efektem.

Przygotowanie powierzchni

Przed pracą ważne jest odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia. Usuwanie farby olejnej powoduje sporo pyłu, zanieczyszczeń, co może spowodować uszkodzenia na innych przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniu, parapetach oraz podłodze. Dobrze jest więc zabezpieczyć meble lub po prostu je wynieść na czas usuwania farby olejnej ze ścian. Do zabezpieczenia przedmiotów dobrze sprawdzi się łatwo dostępna i tania folia malarska.

Metody usuwania farby olejnej ze ściany

Najbardziej popularne metody usuwania farby olejnej to metoda ręczna, metoda mechaniczna oraz metoda termiczna. Przedstawimy każdą z tych metod, wyjaśniając czym się one różnią, gdzie się najlepiej sprawdzą i jak wygląda proces usuwania farby olejnej za ich pomocą.

Metoda ręczna służąca do usunięcia farby olejnej ze ściany

Polega na ręcznym odrywaniu farby olejnej od ściany. Przydatna w tym celu może być szpachelka lub kawałek szkła. Trzeba pamiętać jednak o ostrożności i własnym bezpieczeństwie wybierając takie narzędzia. Proces jest czasochłonny i wymaga wiele siły oraz cierpliwości, ale działa.

Przy ręcznym usuwaniu farby olejnej sprawdzi się również wykorzystanie szczotki drucianej lub papieru ściernego. Jest to dużo łatwiejsze działanie ze względu na możliwość wykorzystania specjalistycznej wiertarki posiadającej wymienną końcówkę, która ma strukturę podobną do szczotki drucianej lub papieru ściernego.  Bardzo ważne! Korzystając z tej metody, trzeba odpowiednio zabezpieczyć twarz, używając maski ochronnej przed kurzem oraz pyłem tworzącym się podczas pracy.

Metoda chemiczna służąca do usunięcia farby olejnej ze ściany

Przy usuwaniu farby olejnej z większej powierzchni warto rozważyć zastosowanie metody chemicznej. Polega ona na  dokładnym i równomiernym zastosowaniu wybranego preparatu złuszczającego na całą powierzchnię ściany i odczekaniu określonego przez producenta czasu. Gdy farba olejna już się złuszczy, wystarczy w łatwy sposób usunąć ją szpachelką lub wspomnianym już kawałkiem szkła. Metoda wydaje się najprostsza, ale ma pewne wady.

Należy przed zastosowaniem tej metody mieć świadomość, że preparaty złuszczające mają silny i drażniący zapach oraz że nie można przebywać w tych samych pomieszczeniach, stosując tę metodę. Ponadto zapach ten utrzymuje się przez określony czas, dlatego też należy wyłączyć pomieszczenie z użytku i odpowiednio je wywietrzyć po zakończonym usuwaniu farby olejnej ze ścian.

Metoda termiczna stosowana do usunięcia farby olejnej ze ściany

Metoda termiczna jest dobrą opcją dla osób, które mają doświadczenie w pracach remontowych. Nie jest to najlepsza opcja dla osób, które nigdy nie wykonywały żadnych prac z pomocą narzędzi. Metoda termiczna polega na podgrzewaniu  farby olejnej specjalną opalarką.

Pod wpływem temperatury farba olejna staje się elastyczna, co bardzo ułatwia jej usuwanie. Ciepłą farbę olejną wystarczy oderwać szpachelką. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i ostrożności przy pracy z ogniem.

Którą metodę najlepiej wybrać?

Metody wyżej opisane mają swoje wady i zalety. Wybierając metodę, przy pomocy której chcemy usunąć farbę olejną ze  ścian, musimy zwrócić uwagę na powierzchnię oraz nasze możliwości zarówno czasowe, jak i zdolności manualne. W sytuacji, kiedy mała powierzchnia pokryta jest farbą olejną najlepiej zastosować metodę ręczną lub termiczną.

W sytuacji, gdy farbą olejną pokryte są większe powierzchnie lepiej wykorzystać  metodę chemiczną-jej zastosowanie jest rekomendowane ze względu na proste działanie i łatwość wykonania  całego procesu.

Jak usunąć farbę olejną – podsumowanie

Wyżej wymienione metody będą skuteczne, ale każda z nich jest dopasowana do innych potrzeb oraz umiejętności. Usuwanie farby olejnej ze ścian nie jest najprostszą czynnością, wymaga wiedzy, cierpliwości i czasu, bez względu na zastosowaną metodę.

Trzeba mieć świadomość, że takie działanie będzie wymagało dużo zaangażowania, dlatego też warto rozważyć usługi specjalistów, gdy nie chcemy marnować czasu i energii na takie działanie. Fachowcy sami dopasują najlepszą metodę do naszej sytuacji, zapewniając profesjonalny rezultat.

Fajnym podsumowaniem jest podsumowanie, jakie znaleźliśmy na stronie J8.pl, w artykule zatytułowanym tak jak nasz, czyli jak usunąć farbę olejną ze ściany. Podsumowanie to brzmi: Wybór odpowiedniej metody na pozbycie się farby olejnej ze ściany należy tylko i wyłącznie do nas, ponieważ wszystko zależy od tego jak szybko chcemy to zrobić oraz jak bardzo dokładnie. Przedstawione metody mają zarówno swoje wady jak i zalety, warto wypróbować na niewielkim wycinku ściany wszystkich, żeby z łatwością znaleźć odpowiednią dla siebie.