Jak wybrać materac do spania przy problemach z kręgosłupem?

Osoby cierpiące z powodu problemów z kręgosłupem często doświadczają bólu i dyskomfortu podczas snu. Wybór właściwego materaca do spania może znacząco wpłynąć na złagodzenie tych dolegliwości i poprawę jakości snu. W tym artykule omówimy jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas kupna materaca dla osoby z problemami z kręgosłupem.

  1. Wsparcie dla kręgosłupa

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze materacy w przypadku problemów z kręgosłupem jest wybór takiego produktu, który zapewni odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Wybrane materace do spania powinny dostosowywać się do naturalnej krzywizny kręgosłupa i zapewnić równomierne rozłożenie ciężaru ciała, aby uniknąć nadmiernego nacisku na konkretne obszary kręgosłupa.

  1. Twardość materaca

Przy wyborze twardości materaca należy wziąć pod uwagę indywidualne preferencje oraz rodzaj dolegliwości. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z bólem kręgosłupa często preferują materace o średniej twardości lub nieco twardsze, które zapewniają lepsze wsparcie dla kręgosłupa niż materace miękkie. Zbyt miękkie materace mogą powodować zapadanie się ciała, co może zwiększyć napięcie mięśni i prowadzić do bólu pleców.

  1. Konstrukcja umożliwiająca dopasowanie się do ciała

Wybierając materac do spania dla osoby z problemami z kręgosłupem należy skupić się na produktach, które dzięki swojej konstrukcji umożliwiają dopasowanie się do kształtu ciała oraz prawidłowe rozłożenie jego ciężaru. Będą to materace z dodatkową pianką termoplastyczną lub materace sprężynowe kieszeniowe. Ważnym aspektem jest również wybór konstrukcji, która zniweluje różnice w wzroście i wadze osób współśpiących. Jeśli różnica w wadze przekracza 35 kg należy rozważyć dwa oddzielne materace.

  1. Dopasowanie do wagi i wzrostu

Tutaj również znaczenie ma odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała i zapewnienie właściwego podparcia dla kręgosłupa. Nie będzie to możliwe jeśli materac będzie zbyt krótki lub zbyt cienki dla osób o większej wadze.

  1. Pozycja do spania

Często pomijany a niezwykle ważny aspekt. Często materace testujemy w pozycji na plecach. A nie wszyscy tak śpimy. W przypadku spania na boku, należy wybrać materac, który pozwoli ułożyć kręgosłup w linii prostej, poprzez zatopienie barków i bioder. Wybierając materac do spania na plecach zwróć uwagę, czy między jego powierzchnią, a odcinkiem lędźwiowym nie pozostaje pusta przestrzeń.

  1. Konsultacja z lekarzem

W przypadku poważnych problemów z kręgosłupem zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutom przed podjęciem decyzji o zakupie materaca. Specjalista może dokładnie ocenić Twoje potrzeby zdrowotne i zalecić odpowiedni rodzaj i twardość materaca, które pomogą złagodzić ból i poprawić jakość snu.

Poprawnie dobrane materace do spania mogą przyczynić się do złagodzenia bólu kręgosłupa i poprawy jakości snu, dlatego warto poświęcić czas na dokładne rozważenie wszystkich opcji. Warto również skonsultować się z profesjonalistą, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla siebie.