Jaką wybrać podłogę drewnianą do pokoju małego dziecka?

Pokój dziecka ma być bezpieczny, przytulny i wygodny. To, czym taka przestrzeń zostanie wykończona, ma duże znaczenie dla komfortu malucha, pojawia się więc pytanie, czy podłoga z drewna spełni swoją funkcję?

Jakie są zalety drewnianej podłogi?

Drewno to materiał trwały, ekologiczny i zdrowy, więc śmiało można je wykorzystać do urządzenia pokoju dla małego dziecka. Podłoga drewniana ma też tę przewagę nad wykładziną czy dywanem, że nie utrzymuje się na niej tyle bakterii i roztoczy, a trzeba pamiętać, że właśnie bawiąc się na podłodze dziecko spędza pierwsze lata swojego życia. Ponadto drewno nie przyciąga aż tak mocno kurzu i nie wchłania wody w takim stopniu jak miękkie materiały. Istotne są również względy estetyczne – drewniana podłoga sprawia, że pokój staje się przytulny, a kiedy maluch podrośnie i zechce inaczej urządzić swoją przestrzeń, ponadczasowe drewno nie będzie wymagało wymiany.

Z jakiego drewna może być podłoga w pokoju dziecięcym?

Podłoga w dziecięcym pokoju jest dość mocno eksploatowana i narażona na uszkodzenia, dobrze więc, aby została wykończona drewnem o dobrych parametrach. Korzystnym rozwiązaniem będzie podłoga z twardego gatunku drewna, jak na przykład dąb albo jesion. Taka podłoga dobrze będzie znosić obciążenia i jest odporna na ścieranie, dzięki czemu zachowa ładny wygląd przez wiele lat.

Do pokoju malucha raczej nie poleca się drewna egzotycznego. Jest ono co prawda niezwykle trwałe i przyjemne w dotyku, ale ze względu na wysoką zawartość olejków może być uczulające dla małego domownika.

Wykończenie podłogi

Rodzaj drewna to jedno, wykończenie to drugie. Drewno jest bezpieczne nawet dla niemowlaka, ale pod warunkiem, że zostanie pomalowane odpowiednim rodzajem lakieru. Obecnie coraz powszechniej stosuje się lakiery ekologiczne, które nie wydzielają żadnych szkodliwych oparów, więc sprawdzą się nawet w pokoju małego alergika. Można też użyć do wykończenia podłogi naturalnego oleju – olejowana powierzchnia wygląda bardziej naturalnie i przyciąga mniej kurzu, jest jednak bardziej podatna na zabrudzenia i wymaga częstszej konserwacji.

Do mycia drewnianej podłogi warto używać ekologicznych środków pielęgnacyjnych, a choć wypastowana podłoga prezentuje się bardziej elegancko, to przy małym dziecku lepiej z tego zrezygnować.