Kiedy wymienić okna plastikowe? Jeśli te rzeczy występują u Ciebie w domu, pomyśl nad nowymi oknami!

Nieszczelna stolarka okienna nie spełnia swoich zadań. Może przyczyniać się do znacznych strat ciepła, co wpływa niekorzystnie na bilans energetyczny całego budynku i generuje wyższe rachunki za ogrzewanie. Kiedy zamontowane okna wymagają wymiany? W jakich sytuacjach nie należy zwlekać z podjęciem decyzji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

 

Kiedy wymienić okna plastikowe?

Za nieszczelność profili może odpowiadać wiele czynników. Jednym z najczęstszych jest zbyt długie użytkowanie okien. Po kilkunastu latach mogą pojawić się problemy z otwieraniem czy zamykaniem modeli PVC. Za taki stan rzeczy odpowiadają zwykle zużyte uszczelki i okucia. Nieszczelność stolarki może też wynikać z nieprawidłowego montażu lub wady fabrycznej. W znacznym stopniu przyczynia się do obniżenia dźwiękoszczelności, znacznej utraty ciepła z domowego wnętrza i przedostawania się zimnego powietrza z zewnątrz.

Wypaczenia ram okiennych są pierwszym sygnałem, że nadszedł czas na wymianę okien na nowe. Z podjęciem takiej decyzji nie warto zwlekać również w przypadku, gdy doszło do uszkodzeń mechanicznych w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub próby włamania. Argumentem przemawiającym za wymianą całego okna jest pęknięta szyba oraz awaria systemu blokowania. Kolejnym powodem może być przeciekający parapet, który przyczynia się do zawilgocenia wnętrz.

 

Najlepszy czas na montaż okien

W przypadku wady konstrukcyjnej lub uszkodzeń mechanicznych wymiany należy dokonać niezwłocznie. W przeciwnym razie odczuwalne straty ciepła mogą przyczyniać się do coraz wyższych rachunków za ogrzewanie budynku mieszkalnego. Kiedy niewskazana jest wymiana okien PVC? Zdaniem ekspertów budowlanych prac montażowych nie należy przeprowadzać na mrozie oraz podczas letnich upałów. Jeśli temperatura na zewnątrz spada poniżej 5 stopni C, inwestycja jest obarczona wysokim ryzykiem niepowodzenia.

Kiedy wymienić okna PVC? Prace montażowe warto zaplanować na miesiące wiosenne lub letnie. Dobrym momentem jest także wczesna jesień. Standardowo okres na wymianę okien na nowe rozpoczyna się na początku kwietnia i trwa do końca października. Generalnie przypada na miesiące, w których nie panują zbyt ekstremalne lub ujemne temperatury. Czynności związane z dokładnym pomiarem otworów okiennych i samym montażem warto powierzyć profesjonalnej oraz doświadczonej ekipie.

 

Podsumowanie

Żywotność stolarki z polichlorku winylu jest określana na ponad 20 lat. Niekiedy zdarza się jednak, że okna wymagają wymiany nieco wcześniej. Wówczas warto zainwestować w nowoczesne modele o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych. Wybierając energooszczędne okna do domu, zyskujemy ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym optymalne zabezpieczenie przed niskimi temperaturami oraz uciążliwymi dźwiękami. Na szczególną uwagę zasługuje oferta firmy Domel, która posiada ponad 25-letnie doświadczenie w wytwarzaniu innowacyjnych systemów okiennych.