Książki dedykowane dzieciom – jak je wybierać?

Czytanie pobudza wyobraźnię, relaksuje po trudnych i stresujących przeżyciach, redukuje stres. Dlatego zamiłowanie do tej czynności powinno się pobudzać już od najmłodszych pokoleń. Oczywiście każdy rodzice chce zadbać jak najlepiej o rozwój swojej pociechy, a w tym kontekście nie może zabraknąć skutecznej nauki czytania. Można tego dokonać w domu, w warunkach, w których dziecko czuje się najbardziej komfortowo.

Na czym polega program „Czytam sobie”?

Współczesnym i bardzo pożytecznym programem wydawniczym jest https://czytamsobie.pl/, który skutecznie promuje czytelnictwo, głównie wśród najmłodszych dzieci. Jego pomysłodawcom zależy na propagowaniu wszelkich korzyści wynikających z nauki czytania od dziecka. W myśl przewodniej zasady powstały cykle książeczek, które są idealne do nauki czytania najmłodszych. Stworzono wiele miejsc dedykowanych rodzicom, nauczycielom, bibliotekarzom, w których można znaleźć mnóstwo pomysłów, inspiracji i niezbędnych materiałów do poszerzania wiedzy. Im młodsze dzieci, tym więcej zabawy powinno wdrożyć się w etap nauki wszelkich podstawowych czynności.

Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

Na rozwój dziecka składa się wiele etapów, a każdy z nich jest bardzo ważny. Nie można przy tym zapominać o nauce czytania, ale takiej maksymalnie swobodnej. Trzeba robić wszystko, aby nie był to zbyt nudny proces, dlatego przyda się kilka trików pomagających dzieciom w skutecznej nauce czytania. Jednym ze sposobów jest bardziej kreatywne powoływanie się na treść lektury, na przykład w formie mini teatrzyku, nie zaszkodzi nieco popuścić wodze fantazji. Najlepiej jest zaangażować do przedstawienia dziecko, by mogło poczuć się ważną postacią w całym tym przedsięwzięciu. Ponadto po przeczytaniu na głos jakiejś publikacji wydawniczej, warto pozwolić dziecku na wcielenie się w główną postać, oczywiście na jego warunkach. Nie zaszkodzi mimo wszystko zachęcenie pociechy w ten sposób do uczestnictwa w jakimś obowiązku domowym, choćby wyniesieniu śmieci.

Pozwól dziecku na wybór lektury

Jeżeli dziecko umie już czytać, z pewnością będzie chciało samodzielnie wybrać najbardziej interesujący dla siebie tytuł. W większości przypadków czuje się wówczas bardzo ważne, i że spoczywa na nim ogromna odpowiedzialność. Zatem rodzic jak najbardziej powinien pozwolić na wybór konkretnej pozycji z własnego regału, ewentualnie półki bibliotecznej. Tak pozornie prosta czynność może pobudzić duże pokłady motywacji do dalszego poszerzania swoich horyzontów poprzez czytanie kolejnych publikacji. Ważne jest to, żeby rodzic aktywnie uczestniczył w rozwoju czytelniczym, czyli słuchał, gdy dziecko chce podzielić się swoimi wrażeniami, opowiedzieć fabułę książki, którą właśnie skończyło czytać. To coś w rodzaju domowego klubu czytelniczego, a zadawanie dodatkowych pytań może jeszcze bardziej zachęcić pociechę do czytania kolejnych tytułów. Czasami może się zdarzyć, że maluch nie rozumie do końca treści lub morału, wtedy powinien wkroczyć rodzin i wytłumaczyć obie te kwestie.

Książki z ulubionymi bohaterami

Dorośli dość często praktykują oglądanie ekranizacji swoich ulubionych książek, a powodem jest obdarzanie głównych bohaterów dużą sympatią. Taka sama zasada może być właściwa także dla dzieci, być może figurki z ulubionych bajek zajmują dużo miejsca w pokoju dziecka, to znak, że są jego ulubionymi. Propozycja przeczytania książeczki o tej samej tematyce i tytule może być więc przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. W końcu każdy ma swoje ulubione publikacje, nie tylko dorośli, ale i dzieci. Są takie, do których lubią regularnie wracać. Wybór lektur z dobrze znanymi i lubianymi postaciami stanowi najlepsze rozwiązanie dla maluchów, którzy dopiero zapoznają się bliżej z doświadczeniem czytania.