Legalizacja gaśnic samochodowych. Co warto wiedzieć?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Gaśnica samochodowa, to urządzenie, które obowiązkowo musi znajdować się w każdym aucie. W razie wybuchu pożaru, może uratować życie kierowcy i pasażerów. Należy jednak pamiętać, aby regularnie sprawdzać jej stan techniczny i przeprowadzać tzw. legalizację gaśnicy. Tego wymaga polski kodeks drogowy, oraz zdrowy rozsądek. 

1. Jaka gaśnica do samochodu?

2. Na czym polega legalizacja gaśnicy samochodowej?

3. Jak często przeprowadzać legalizację gaśnicy?

Jaka gaśnica do samochodu?

Każdy kierowca musi mieć w swoim aucie gaśnicę samochodową. Polski kodeks drogowy stanowi, że powinno to być urządzenie o wadze 1 kilograma. W samochodach wykorzystuje się gaśnice proszkowe, w których środkiem do gaszenia pożarów jest proszek wyrzucany przez sprężony gaz, pod wysokim ciśnieniem. Jego głównym składnikiem są węglany lub fosforany sodowe, które skutecznie przerywają reakcję spalania. Pamiętajmy, że za brak gaśnicy w samochodzie, policja może ukarać nas mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Bardzo ważny jest także okres legalizacji gaśnicy. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://pol-poz.pl/jak-czesto-robic-legalizacje-gasnic. Nie należy mylić go z terminem gwarancji producenta, który w przypadku gaśnic samochodowych wynosi zazwyczaj do 5 lat od daty produkcji.

Na czym polega legalizacja gaśnicy samochodowej?

Legalizacja, to nic innego, jak przegląd gaśnicy i sprawdzenie jej stanu technicznego. To bardzo ważne, ponieważ daje pewność, że gaśnica jest sprawna i gotowa do użycia w przypadku pożaru. Przeglądu gaśnic i ewentualnego uzupełnienia zawartości czy naprawy, dokonuje się w autoryzowanych serwisach oraz firmach sprzedających urządzenia przeciwpożarowe. Po sprawdzeniu stanu gaśnicy i stwierdzeniu, że nadaje się do użytku, specjalista z serwisu nakleja na nią specjalną etykietę z potwierdzeniem legalizacji i datą następnego przeglądu. Nie należy o niej zapominać, ponieważ za podsiadanie gaśnicy bez ważnego terminu legalizacji, również grozi mandat. Przede wszystkim, trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.

Jak często przeprowadzać legalizację gaśnicy?

Legalizację gaśnicy samochodowej powinno się przeprowadzać przynajmniej raz do roku. Chociaż zzasami na etykiecie producenta widnieje data pierwszego przeglądu, w terminie dwóch lat od daty produkcji, to jednak polskie przepisy prawne mają tu pierwszeństwo. Kupując nową gaśnicę, dobrze jest sprawdzić, kiedy została wyprodukowana. Mogła przeleżeć w magazynie kilka miesięcy i data pierwszej legalizacji może wypadać wcześniej niż po roku. Najlepiej jednak przy zakupie gaśnicy od razu poprosić o tzw. legalizację zerową. Zyskamy wówczas pewność, że urządzenie jest w pełni sprawne. Koszty przeglądu nie są wysokie. Wynoszą najczęściej kilkanaście lub najwyżej kilkadziesiąt zł.