Pensja to nie wszystko. Na co zwrócić uwagę wybierając ofertę pracy w Niemczech?

Wyższe wynagrodzenie to największa motywacja do wyjazdu do pracy do Niemiec. Polskie opiekunki seniorów za zachodnią granicą mogą liczyć nawet na trzykrotnie wyższe wynagrodzenie niż w kraju, a także korzystać z dodatkowych benefitów finansowych. Wysoka pensja, choć ważna nie powinna być jednak jedynym czynnikiem wyboru pracodawcy. Co jeszcze jest ważne? Na jakie pozapłacowe aspekty zwrócić uwagę?

Lokalizacja

Praca opiekunki osoby starszej w Niemczech wiąże się z zamieszkaniem w domu podopiecznego. To, dlatego warto przeanalizować, czy lokalizacja nieruchomości będzie tą odpowiednią. Analizie warto poddać samą miejscowość/miasto, jego atrakcyjność, wielkość, infrastrukturę usługową, a także łatwość dojazdu do Polski. Opiekunki z Polski bardzo często wybierają miejscowości przygraniczne. Popularnym wyborem są też miasta/ miejscowości, w których wcześniej się już pracowało. Dzięki temu aklimatyzacja przychodzi łatwiej, a na co dzień można korzystać z wcześniej wypracowanych kontaktów. Warto tu podkreślić, że od lokalizacji zależą też kwestie płacowe. Jak zobaczysz na opieka.felizajob.pl pensje w zachodnich landach są o wiele wyższe niż w tych wschodnich.

Warunki zakwaterowania i zatrudnienia

Miejscowość czy miasto zamieszkania seniora jest bardzo ważne, jednak nie mniej istotna jest sama nieruchomość, w której on mieszka. To od niej zależy, jakie będą warunki zakwaterowania opiekunki. Dobre praktyki mówią, że powinna ona otrzymać osobny pokój oraz możliwość korzystania z części wspólnych (kuchnia, korytarz, łazienka, ogród). W zależności od oferty standard zakwaterowania może jednak się znacznie różnić. Niewątpliwą wygodą są pokoje posiadające prywatną łazienkę, WC, mały aneks kuchenny. Mniej komfortu i prywatności zapewnia zakwaterowanie, w którym kuchnie czy łazienkę trzeba dzielić z podopiecznym.

Warunki zakwaterowania to także dodatkowe udogodnienia. Współcześnie podstawą jest zapewnienie nieograniczonego dostępu do Internetu, telewizora. Niektóre oferty pracy dodatkowo obejmują możliwość korzystania z samochodu.

Ilość osób w gospodarstwie domowym

Większość opiekunek preferuje pracę w domach zamieszkałych przez jednego samotnego seniora. Mniejsze zainteresowanie budzą oferty opieki nad dwójką seniorów np. małżeństwem czy rodzeństwem. Polskie opiekunki niechętnie również podejmują się pracy w domach wielopokoleniowych, gdzie mieszkają całe rodziny.

Motywowane jest to tym, że większa ilość osób w domu może zwiększać prawdopodobieństwo powstawania konfliktów i różnic zdań. Zamieszkanie z samotnym seniorem pozwala też na samodzielne podejmowanie większości decyzji i ustalania planu dnia „pod siebie”. Możliwość tą cenią przede wszystkim opiekunki z doświadczeniem, które od lat mają wypracowaną rutynę i rozwiązania w zakresie opieki i dbania o podopiecznego.