Plastyka powiek: kiedy warto się na nią zdecydować?

Blefaroplastyka — Zabieg na opadającą powiekę w Gdańsku

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Jednym z pierwszych objawów starzenia się organizmu jest zmiana wyglądu okolic oczu. Wynika to z kilku faktów: skóra jest w tym rejonie stosunkowo cienka, często wystawiamy ją na działanie promieni UV, nie pomaga jej też mimika twarzy. Efektem kumulacji wszystkich tych czynników może być pojawienie się zmarszczek oraz utrata jędrności i elastyczności skóry, skutkująca m.in. opadaniem powiek. Na szczęście obecnie istnieją metody, dzięki którym można przywrócić tej części ciała młodzieńczy wygląd. Jedną z najczęściej stosowanych jest plastyka powiek.

Czym jest plastyka powiek?

Plastyka powiek (blefaroplastyka) to zabieg chirurgiczny, wykonywany w celu poprawy wyglądu twarzy lub (rzadziej) w celu poszerzenia pola widzenia. Eksperci z gabinetu Blefaroplastyka Gdańsk – Klinika plastyki i korekty powiek, podkreślają, że procedurze tej mogą poddać się zarówno osoby starsze, jak i stosunkowo młode, lecz nie do końca zadowolone ze swojego wyglądu. Blefaroplastyka może przy tym dotyczyć zarówno powiek górnych, jak i dolnych (lub obu tych obszarów jednocześnie). W każdym z opisanych przypadków polega ona na usunięciu nadmiarów skóry i części sąsiadującej z nią tkanki mięśniowej.

Plastyka powiek — jakie są wskazania do tego zabiegu?

Najczęściej osoby, decydujące się na plastykę powiek, chcą poprawić swój wygląd. Jak wspomniano na wstępie, okolice oczu należą do tych rejonów ciała, na których czas odciska swe piętno bardzo szybko: w wyniku osłabienia mięśni i wiotczenia skóry pod dolną powieką tworzą się tzw. worki, a nad górną  – nieestetyczne fałdy. W efekcie wszystkich tych procesów twarz zaczyna wyglądać staro. Nie jest to jedyny rezultat opisywanych zmian: skóra górnych powiek może też niekiedy ograniczać pole widzenia (ten akurat objaw niekoniecznie musi być związany ze starzeniem się organizmu – podobne są np. efekty uszkodzenia nerwu okoruchowego). W zniwelowaniu wszystkich opisanych wyżej objawów pomóc nam może plastyka powiek.

Kto może skorzystać z zabiegu korekty powiek?

Wiotczenie skóry w okolicach oczu może dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niekiedy opadanie powiek może mieć również inne niż starzenie się podłoże. W rezultacie wśród pacjentów gabinetów, zajmujących się blefaroplastyką, znajdziemy osoby:

  • stosunkowo młode, borykające się z problemem opadania powiek (najczęściej dziedzicznym);
  • w wieku dojrzałym;
  • takie, u których choroba lub wypadek doprowadziły do opadania powiek.

Dla każdej z wymienionych grup blefaroplastyka może być prostym, szybkim i bezpiecznym sposobem na podniesienie jakości życia.

Jak przygotować się do korekty powiek w Gdańsku?

Jak przygotować się do zabiegu korekty powiek?

Co do zasady nie jest wymagane specjalne przygotowanie do blefaroplastyki – wystarczy jedynie 2 tygodnie przed planowaną operacją odstawić leki, które mogą wpłynąć na krzepliwość krwi. Pacjent, poddający się zabiegowi, musi też udać się do lekarza i przejść kwalifikację. W jej ramach zbierany jest wywiad na temat przebytych chorób i alergii oraz wykonywane są niezbędne badania. Oczywiście w trakcie rozmowy można też dopytać lekarza o wszystkie interesujące nas kwestie.

Jak wygląda zabieg korekty powiek dolnych ?

Blefaroplastyka powiek dolnych obejmuje nacięcie poniżej brzegu rzęsowego i oddzielenie skóry od brzegu oczodołu. W ramach zabiegu redukuje się nadmiar skóry i usuwa tkankę mięśniową  oraz przepukliny tłuszczowe. Końcowym elementem operacji jest zszycie rany. Blizny po fachowo przeprowadzonej blefaroplastyce szybko się goją, są przy tym praktycznie niewidoczne dla postronnego obserwatora.  Cała procedura jest bezbolesna (poddającej się jej osobie podawane jest znieczulenie miejscowe) i trwa około godziny.

Jak przebiega zabieg korekty powiek górnych?

Korekta powiek górnych wymaga dokonania nacięcia fałdy górnej powieki powyżej brzegu rzęsowego. Następnym krokiem lekarza jest wycięcie fragmentu skóry (najczęściej wraz z elementem mięśnia okrężnego). Podobnie jak w przypadku opisywanej wcześniej plastyki powiek dolnych, możliwe jest również usunięcie przepuklin tłuszczowych. Zabieg trwa około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Jak wygląda rekonwalescencja po plastyce powiek?

Rekonwalescencja po plastyce powiek trwa ok. 10 dni. W tym czasie należy unikać nadmiernego wytężania wzroku, np. podczas pracy przy komputerze. Pacjenci zwykle nie skarżą się w tym okresie na dolegliwości bólowe. Po 7 dniach zdejmowane są szwy – po przeprowadzeniu tej czynności wskazane jest natłuszczanie powiek. Po 10 dniach można wrócić do normalnego trybu życia. Ostateczne efekty zabiegu są w pełni widoczne po upływie 3 do 6 miesięcy. Co ważne, utrzymują się one przez długi czas.