Preizolacja i jej zastosowanie!

preizolacja Bydgoszcz

Zadaniem preizolacji jest przesył ciepła do odbiorcy. Chociaż rury preizolowane znane i wykorzystywane są od lat siedemdziesiątych, to wszechstronność ich właściwości doceniana jest dopiero od kilkunastu lat. Niegdyś stosowane były bowiem przede wszystkim podczas budowy dużych inwestycji, dzisiaj powszechnie także i podczas budowy domków jedno czy wielorodzinnych. Preizolacja stosowana jest wszędzie tam, gdzie może przynieść wymierne korzyści. Chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat? Jeśli tak – zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem!

Rura preizolacyjna – czym się charakteryzuje?

Rury preizolowane od tych zwykłych stalowych różnią się przede wszystkim tym, że posiadają zewnętrzną warstwę izolacyjną. Warstwa ta na stałe zamontowana jest na etapie produkcji. Rury dzięki warstwie są gotowe do użytkowania praktycznie od razu po wyprodukowaniu, nie trzeba dodawać im kolejnych warstw. Rodzaj rury powinien być zawsze dostosowany przede wszystkim do temperatury przesyłanego czynnika grzewczego.

Sama rura składa się z trzech elementów, czyli:

  • Rury przesyłowej – znajduje się ona wewnątrz układu rur, jej zadaniem jest transport czynnika grzewczego
  • Rury płaszczowej – zadaniem jej jest ochrona przed uszkodzeniami, to właśnie ona oddziela warstwę izolacji od rury przesyłowej
  • Folii ochronnej – jej zadaniem jest ochrona warstwy izolacji.

kolano preizolowane

Zastosowanie preizolacji i jej zalety

Rury preizolowane powstały po to, by ograniczyć do minimum utratę ciepła. Trzeba przyznać, że dobrze dobrane, idealnie spełniają swoje zadanie. Sama warstwa izolacyjna nie tylko ma zapobiegać utracie ciepła, ale także jest świetną izolacją akustyczną. Przesyłane medium, jakim jest woda, może spowodować spory hałas, w przypadku rur preizolowanych, są one zmniejszone do minimum. Jest to ważne wtedy, gdy mamy do czynienia z domową instalacją centralnego ogrzewania.

Zaletą samego montażu rur jest także to, że kładzie się je wyjątkowo szybko i precyzyjnie, nie ma podczas całej pracy zbyt dużego pola do popełnienia błędów. To, co różni rury preizolowane od tych zwykłych, jest także odporność na korozję. Z tego właśnie względu można je wykorzystać do prac w naziemnych sieciach technologicznych jak w rurociągach podziemnych.

Warto wspomnieć także o tym, że sam transport rur preizolowanych jest dużo łatwiejszy, niż ma to miejsce w przypadku rur zwykłych. Spowodowane jest to tym, że są one już fabrycznie złożone. Istotne jest także to, że rury przesyłowe preizolowane posiadają specjalne czujniki, dzięki którym na bieżąco można sprawdzać stan całej instalacji.

Gdzie kupić produkty ciepłownicze dobrej jakości?

Chcąc wybrać dobrej jakości produkty ciepłownicze, powinno się postawić na sklepy, które są znane i cieszą się sporym zainteresowaniem oraz pozytywnymi opiniami w środowisku hydraulików, instalatorów i wykonawców.

Jednym z nich z całą pewnością jest sklep.proterm.pl. Właśnie tam dostępne są produkty preizolowane oraz artykuły ciepłownicze, które pochodzą od dobrych i sprawdzonych producentów. Sklep ten posiada artykuły w przystępnych cenach oraz szybką realizację zamówień, co jest nie bez znaczenia podczas naprawy awarii.