Rodzaje obróbki metalu – na czym polegają różnice?

Obróbka skrawaniem i plastyczna to główne rodzaje obróbki metalu. Każda z nich przebiega nieco inaczej i wymaga zastosowania różnych narzędzi. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej. W kolejnych akapitach artykułu znajdziesz kilka ważnych informacji na temat rodzajów obróbki metalu.

Obróbka skrawaniem

W przypadku obróbki skrawaniem uzyskanie pożądanego efektu jest możliwe dzięki skrawaniu warstw materiału w postaci wiórów. Ten rodzaj obróbki dzieli się na ręczną, zmechanizowaną, może odbywać się także przy użyciu maszyny. Z pewnością warto zdecydować się na zastosowanie technologii CNC. Dzięki niej można bowiem uzyskać pożądany efekt na różnego rodzaju materiałach takich jak stal czarna, stal nierdzewna, miedź, mosiądz, aluminium. Warto wspomnieć, że obróbka CNC sprawdzi się też w przypadku materiałów takich jak stal kwasoodporna, wysokostopowa stal specjalna. Obróbka skrawaniem z wykorzystaniem nowoczesnej technologii CNC może sprawdzić się bardzo dobrze w wielu branżach. Petrochemiczna, elektryczna, wyposażenie platform wiatrowych, czy też branża energetyczna to tylko niektóre przykłady.

Jeśli chodzi o obróbkę skrawaniem, warto wymienić techniki takie jak:

  • Toczenie – w tym przypadku nóż tokarski pozostaje nieruchomy, obrabiany materiał zaś wykorzystuje ruch obrotowy. Ta metoda jest szczególnie popularna w przypadku branży petrochemicznej, elektrycznej oraz branży energetycznej.
  • Frezowanie –  w przypadku tej metody obrabiany materiał nie wykonuje żadnego ruchu, pracuje zaś narzędzie frezujące, wykonując ruch obrotowy. Dzięki tej metodzie można na przykład wykonać obudowę lamp dla branży oświetleniowej lub podzespoły do systemów meblowych.

Obróbka plastyczna

Także obróbka plastyczna to metoda godna uwagi. W tym przypadku uzyskanie pożądanego efektu jest możliwe dzięki zastosowaniu kucia, walcowania, tłoczenia, ciągnięcia. Kucie sprawdza się w gałęziach przemysłu takich jak energetyczny, zbrojeniowy, czy też stoczniowy. Walcowanie zaś często wykorzystuje się do stworzenia kul, prętów, szyn kolejowych. Tłoczenie sprawdza się szczególnie dobrze przy produkcji samochodów i komponentów. Ciągnięcie zaś jest popularne w produkcji elementów takich jak druty, rury, czy też kształtowniki.

Taka obróbka może przebiegać zarówno na zimno, jak i na gorąco. Dużą zaletą tej metody jest to, że sprawdza się świetnie w przypadku każdego materiału. Maszyny CNC są tak zaawansowane, że możliwe jest uzyskanie nawet bardzo nietypowych kształtów, co jest dużą zaletą.

Rodzaje obróbki metalu – na co się zdecydować?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj obróbki metalu sprawdzi się najlepiej? Pamiętaj, że nie musisz podejmować decyzji samodzielnie. Warto skonsultować się z pracownikiem firmy, która zajmuje się takimi usługami. Bardzo ważne jest to, aby wybierać dobrą jakość i sprawdzoną ofertę. Świetnym przykładem jest ta dostępna na stronie: https://arpol-cnc.com/. Znajdziesz tam szczegóły na temat oferowanych rozwiązań, blog z wieloma przydatnymi i ciekawymi artykułami, a także dane potrzebne do kontaktu.

Napisane w kategorii Firma