Stół okrągły czy prostokątny – który wybrać?

Jaki stół sprawdzi się w domu lepiej: stół okrągły czy prostokątny? Jeśli zastanawiasz się nad kształtem stołu do Twojego mieszkania, musisz wiedzieć, że nie ma jednego słusznego rozwiązania. Zarówno stół okrągły, jak i prostokątny, mają swoje zalety, które decydują o tym, że dany model będzie odpowiedni. Wybór właściwego rozwiązania jest podyktowany wieloma względami. Musisz wziąć pod uwagę m.in. wielkość pomieszczenia, funkcję stołu, a często nawet styl wnętrza. Jaki stół wybrać? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Do małego pomieszczenia – stół okrągły czy prostokątny?

Im większy metraż salonu czy jadalni, tym większe możliwości aranżacyjne. Gdy przestrzeń nas nie ogranicza, każdy wybór kształtu blatu będzie dobry. Jeśli natomiast wnętrze jest małe, warto dobrze przemyśleć decyzję, aby pomieszczenie urządzić funkcjonalnie.

Stół prostokątny jest bardziej ustawny. Jeśli nie korzysta z niego wiele osób, w razie potrzeby można go nawet dosunąć do ściany i zyskać w ten sposób więcej cennej przestrzeni. Z kolei stoły z okrągłym blatem pozwolą pomieścić więcej osób. Gdy zaistnieje konieczność, łatwiej dostawić dodatkowe krzesło niż w przypadku stołu z kwadratowym czy prostokątnym blatem.

Mając na względzie te cechy, będzie Ci łatwiej podjąć decyzję, czy stół okrągły, czy prostokątny w niewielkim salonie będzie lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku. Pamiętaj też o tym, że wiele modeli o jednym i drugim kształcie posiada funkcję rozkładania. Kupując stół rozkładany pogodzisz oszczędność miejsca na co dzień z możliwością posadzenia większej liczy osób, gdy pojawi się taka potrzeba.

Stół okrągły czy prostokątny – który kształt wybrać w zależności od stylu wnętrza?

Wybór stołu powinien być również podyktowany stylem wnętrza. I nie chodzi tu tylko o dekoracyjność czy materiał! W niektórych kanonach estetyki pożądane są kanciaste formy, w innych przeciwnie: łagodne, zaokrąglone. Gdy myślimy o wnętrzach w stylu romantycznym, od razu staje przed oczami wyobraźni zgrabny okrągły stolik na giętych nogach. Z kolei inspirowany pofabrycznymi wnętrzami styl industrialny przywodzi na myśl stoły z prostokątnym blatem o nieco surowym designie. Są też takie style wnętrz, gdzie bez względu na to, czy stół okrągły, czy prostokątny wybierzemy, możemy stworzyć równie efektowną aranżację – choćby w przypadku bardzo popularnego stylu skandynawskiego.

Stół okrągły czy prostokątny – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Funkcja mebla to kolejny czynnik, który warto mieć na względzie. Kiedy często organizujemy przyjęcia i zależy nam na tym, aby wszyscy biesiadnicy dobrze widzieli się nawzajem, warto postawić na okrągły blat. Taki układ buduje atmosferę równości i sprzyja integracji podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich. Okrągły stół posiada wręcz symboliczne znaczenie jako miejsce dojścia do porozumienia. Gdy stół ma posłużyć do pracy lub odrabiania zadań domowych przez dzieci, zdecydowanie wygodniejszy będzie stół prostokątny. Ale jeśli w domu mieszkają maluchy i chcemy zadbać o ich bezpieczeństwo, lepiej wybrać pozbawiony ostrych kantów stół okrągły. Na końcu nie zapomnij też o swoich preferencjach. Musisz przecież dobrze czuć się w swoim domu!

Stół okrągły czy prostokątny – czy to jedyny dylemat?

Kupując stół, trzeba pamiętać, że kształt blatu nie jest jedynym kryterium wyboru. Ważny jest materiał, z którego wykonany został mebel, bo to on decyduje o trwałości stołu, rozmiar, który musi być dopasowany do wielkości pomieszczenia i własnych potrzeb, czy design wpisujący się w estetykę wnętrza.

Na szczęście producenci mebli zapewniają ogromny wybór stołów. Bez problemu znajdziemy stoły okrągłe i prostokątne z solidnego drewna albo z tańszych płyt meblowych. Dostępne są też stoły z blatem szklanym albo kamiennym. Ich wymiary są tak zróżnicowane, że każdy znajdzie zadowalającą wielkość. Wzornictwo i wykończenie mebli jest bardzo urozmaicone, dzięki czemu z łatwością można dopasować stół do stylistyki i kolorystyki salonu czy innego pomieszczenia.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne w podjęciu dobrej decyzji!