Szafa do sypialni w minimalistycznym stylu – o czym warto pamiętać podczas zakupów?

Minimalizm to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich od kilku sezonów. Proste formy i stonowana kolorystyka dodają elegancji i funkcjonalności pomieszczeniom. Planujesz zakup szafy do sypialni urządzonej w stylu minimalistycznym? Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas wyboru mebla.

Funkcjonalność to podstawa

Styl minimalistyczny we wnętrzach przybył do Polski ze Skandynawii. Wywodzi się z duńskiej filozofii hygge, której najważniejszym wyznacznikiem jest wygoda. I rzeczywiście – szafa do sypialni utrzymanej w stylu minimalistycznym powinna cechować się przede wszystkim funkcjonalnością, komfortem użytkowania i ergonomią.

Wybierając mebel, dostosuj jego wielkość i wyposażenie do swoich wymagań oraz liczby posiadanych rzeczy. Wiele osób lubi minimalistyczne wnętrza, jednak trudno jest im rozstać się z wieloma przedmiotami. W takiej sytuacji, aby uzyskać pożądany efekt aranżacyjny, wystarczy umieścić te, które nie powinny stać na wierzchu, we wnętrzu szafy. Odpowiednia liczba półek, szuflad, drążków, a także praktyczne organizery, pudełka i przegródki pomogą uporządkować wszystkie akcesoria.

Lokalizacja i wielkość szafy mają znaczenie

Równie istotne są wielkość i lokalizacja szafy. Wybór odpowiedniego mebla pozwoli zmieścić pojemną garderobę nawet w niedużej sypialni. Dokładnie zmierz pokój, aby określić, ile miejsca możesz przeznaczyć na umeblowanie. Jeśli wnętrze na to pozwala, zainwestuj w duży model, w którym z łatwością zmieścisz nie tylko obecnie posiadane przedmioty, ale też te, które prawdopodobnie nabędziesz w przyszłości.

Mebel możesz postawić przy jednej ze ścian, pod skosem albo we wnęce w pokoju. Dobrym wyborem jest również szafa narożna, która pozwala w pełni wykorzystać dostępne miejsce w pomieszczeniu.

Wybór systemu otwierania drzwi

Lokalizacja mebla ma również znaczenie przy wyborze mechanizmu otwierania. Drzwi przesuwne są idealne do małych i wąskich pomieszczeń. Nie zajmują dodatkowego miejsca przy otwieraniu, jak dzieje się to w przypadku drzwi uchylnych, co umożliwia swobodne poruszanie się po sypialni. Ten rodzaj drzwi sprawdza się też w pozornie nieustawnych kątach i wnękach, np. pod skosami na poddaszu albo pod schodami. Zapewnia łatwy dostęp do wnętrza szafy.

System uchylny jest z kolei polecany do szaf płytkich, wnęk pionowych oraz wąskiej powierzchni zabudowy. Nie wymaga montażu torów, a tym samym zwiększa nieco ilość dostępnego miejsca na przechowywane przedmioty. Drzwi tego typu wymagają natomiast odpowiedniej powierzchni przed meblem, umożliwiającej swobodne otwieranie.

Prosta estetyka szafy

Ważnym aspektem podczas wyboru szafy do sypialni jest jej wygląd. W stylu minimalistycznym przeważają proste kształty i formy oraz stonowana, jednorodna kolorystyka: biel, odcienie szarości oraz beże przełamane czasami ciemnymi akcentami. Dobrym wyborem jest też umeblowanie stylizowane na drewno. Meble powinny być pozbawione zdobień, ornamentów, a także bazować na geometrycznych bryłach i jednolitych fakturach.

Poszukujesz funkcjonalnej i estetycznej szafy do wnętrza utrzymanego w stylistyce minimalistycznej? Sprawdź ofertę sklepu marmex.pl i wybierz model idealny do Twojego domu.