Sztukateria w Twojej łazience – na zwrócić uwagę przed zakupem?

Sztukateria jest znakomitą formą zdobienia, która nadaje pomieszczeniu wyjątkowego klimatu. Coraz częściej można zauważyć ją w wystroju sypialni, pokoju dziecięcego czy salonu w postaci dekoracyjnych ramek ściennych, jak natomiast w łazience? Oczywiście, że tak można ja tam zastosować! Jednak wybierając sztukaterię do łazienki, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka rzeczy. O tym we wpisie poniżej.

Czym kierować się wybierając sztukaterię do łazienki?

Sztukateria w łazience powinna przede wszystkim być odporna na działanie wilgoci. Nawet najpiękniejsze dekoracje niedostosowane do tak wymagającego miejsca często ulegają odkształceniom i odpadają od ściany, dewastując tym samym efekt całej aranżacji. W takim momencie wymagana jest zamiana listew na nowe, co zawiera się nie tylko z dużymi kosztami, ale również poświęceniem na zniwelowanie pasujących dodatków, odświeżenie wystroju oraz montaż nowej sztukaterii. Właśnie dlatego do łazienki nie nadają się listwy stworzone z drewna o właściwościach higroskopijnych i elementy dekoracyjne z niskobudżetowego karton-gipsu.
Ogromną wytrzymałością na temperaturę, parę, a przede wszystkim wodę wyróżniają się materiały utworzone z aluminium lub tworzyw sztucznych, jak polimer, styropian lub PCV. Ta forma rozpoznawalna jest z bardzo dobrej trwałości, natomiast może być niełatwa w aranżacji, gdy zabiegamy aby utrzymać pokój w ustalonej aranżacji. Listwy Mardom Decor to produkty stworzone z wodoodpornego polimeru, które sprawdzą się w miejscach o zawartości wilgoci— kuchni, pralni, a także łazience. Specjalne testy potwierdzają wytrzymałość sztukaterii na wilgoć nawet zanurzając ją całkowicie w wodzie, a rozmaite kształty oraz wzory dają możliwość na dostosowanie listew do dowolnej stylistyki wnętrza.

Którą sztukaterię wybrać  – styropianową czy polimerową?

Biorąc pod uwagę estetykę, sztukateria wykonana z tworzyw sztucznych to najpopularniejszy wybór do aranżacji łazienki. Najlepszą popularnością lubują się listwy styropianowe oraz te wykonane z polimeru. Materiały te wyróżniają się niezwykłą lekkością. Dzięki temu są łatwe w montażu oraz nie potrzebują zatrudniania specjalisty. Są także wytrwałe na wilgoć i sprawdzą się do współczesnej łazienki. Którą z tych opcji zakupić do swojego pomieszczenia?
We współczesnym wnętrzu elementy sztukaterii mają obowiązek nie tylko ładnie się prezentować, ale także być wspaniałej jakości. Najistotniejszą, niepodważalną różnicą pomiędzy wskazanymi materiałami jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Podejmując decyzję o montażu sztukaterii styropianowej, należy wziąć pod uwagę, że będzie podatna na uszkodzenia powstałe pod naciskiem — niechciane uderzenia podczas codziennego użytkowania lub sprzątania pozostawią zauważalne uszkodzenia. Nie należy użytkować tego tworzywa w postaci listew ściennych jak i przypodłogowych a szczególnie kiedy w użytkują je dzieci. Polimer wyróżnia się większą wytrzymałością na nacisk. Sztukateria Mardom Decor stworzona jest z opatentowanego tworzywa PolyForce, która jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne, a specjalna technologia ScratchShield® polegająca na zagęszczeniu materiału związkami polimerowymi utwardza go, sprawiając odpornym nawet na zarysowania ostrym narzędziem.

Sztukateria sufitowa i listwy przypodłogowe „powiększą” Twoją niewielką łazienkę

Jak wiemy listwy dekoracyjne dobrej jakości odnajdą się w każdym mieszkaniu. Co powinniśmy jeszcze wiedzieć kiedy chcemy urządzić sztukaterią łazienkę? Zdecydowanie należy zwrócić uwagę na wymiar listew, które musimy dopasować do wysokości jak i wielkości naszego wnętrza. Małe łazienki wymagają szczególnej uwagi podczas zakupu wymarzonej sztukaterii. Za długie listwy zarówno przysufitowe jak i podłogowe naruszą proporcje w wnętrzu, doprowadzając do jego większego zmniejszenia. Do niewielkiego metrażu polecamy listwy do wymiaru 6-7 cm. Umieszczając taki rozmiar sztukaterii dopełnimy aranżację, a nie ją przeciążymy. Co zrobić jeśli spodobały nam się trochę wyższe listwy, ale nie skłaniamy się zaburzać wystroju pomieszczenia? W takim wypadku powinniśmy wizualnie powiększyć pokój, malując listwy kolorem ściany. Ten sam odcień farby sprawi, że zaplanowana łazienka nabierze kilku dodatkowych cm na wysokości. Sztukateria Mardom Decor pokryta jest zabezpieczającym primerem, który pomaga przykrycie sztukaterii następnymi porcjami farby. Daje to możliwość także łatwego przemalowania, w momencie zmiany odcień na ścianach. Zastosowana farba powinna być na bazie wody, a także nie zawierać rozpuszczalników w składzie.

Sztukateria ścienna jako modny dodatek do łazienki

Korzystając ze sztukaterii możesz zmienić całe pomieszczenie. Stosując ozdobne pilastry na ścianę, precyzyjnie żłobione rozety czy półkolumny z łatwością pogłębimy romantyczny wystrój pokoju nawiązujący do stylu glamour. Czarna listwa przypodłogowa sprawdzi się w charakternej, nieco męskiej łazience o loftowej stylistyce, a ornamentacyjne wykończenia listew dodadzą łazience elegancji.
Sztukateria Mardom Decor jest szybka i łatwa w montażu — wystarczy zamocować ją na odpowiedni klej, dopasowany do naszych umiejętności oraz potrzeb (Mardom Fix Pro lub Mardom Max), aby uzyskać ciekawy efekt wizualny.
Sztukateria nie spełnia wymagań tylko wystroju łazienki — to doskonały produkt dekoracyjny do mebli, a nawet lustra. Za pomocą sztukaterii w prosty i szybki sposób można odmieć wygląd prostej łazienki — należy zastosować szybkoschnący klej o dużej sile wiązania (Mardom Max). Dzięki temu uzyskamy piękny wygląd i stabilne mocowanie sztukaterii na wiele lat.

https://mardomdecor.com/