Ustalenie kontaktów z dziećmi – jaka w tym rola adwokata?

Jeżeli rodzice dziecka nie mieszkają i nie żyją razem, konieczne jest ustalenie opieki i kontaktów z dzieckiem. Najlepiej byłoby, aby rodzice sami dogadali się w tej kwestii. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami zatem do gry wkracza adwokat. Jaka jest jego rola i jak może pomóc?

Pomoc formalna i reprezentacja przed sądem

Większość osób nie jest zaznajomiona z tajnikami prawa, a tym samym również z formalnościami związanymi ze sprawami sądowymi. Jak wnioskować o poszczególne kwestie, jak składać apelację czy w jaki sposób sporządzić i przekazać sądowi listę świadków? To tylko przykładowe kwestie, pojawiające się podczas ustalania kontaktów z dziećmi, w których może być pomocny adwokat.

Ponadto adwokat pełni rolę pełnomocnika rodzica. Jedną z jego głównych ról jest reprezentowanie klienta przed sądem. To bardzo korzystne rozwiązanie ze względu na fakt, że adwokat zna zawiłości prawne oraz posiada doświadczenie w rozmowach z sądem. Tym samym będzie wiedział, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach. Poza tym wszystko, co zostanie powiedziane w trakcie rozmowy, będzie dla niego zrozumiałe. Nie można powiedzieć tego o laiku, który może nie rozumieć pewnych kwestii poruszanych przez sędziego. Nie wie też, jakie są jego prawa i obowiązku. W konsekwencji często człowiek taki nie ma świadomości, czego może się domagać.

Adwokat, czyli doświadczenie

Niewątpliwie nie do przecenienia jest doświadczenie adwokata. Najczęściej jest to profesjonalista, mający za sobą co najmniej dziesiątki podobnych spraw. Dzięki temu potrafi on dokonywać najlepszych w danej chwili decyzji. Mowa tutaj między innymi o decyzjach dotyczących doboru świadków. Adwokat wie, jakiego typu świadkowie będą najbardziej pomocni. Ponadto cechą dobrego adwokata jest trafne przewidywanie postępowania sędziów. Wiedząc, czego się spodziewać w tym obszarze, wie on jakie stawiać sobie cele i o co warto wnioskować.

Wydaje się zatem, że pomoc adwokata w kwestii ustalania kontaktów z dziećmi jest przydatna. Często pomaga on też poprzez zachęcenie do mediacji, wskazując na bardzo konkretne korzyści wynikające z tego rozwiązania.

Pomocy w powyższym zakresie udzieli Adwokat Krzysztof Gaffke z Kancelarii Adwokackiej w Lęborku – Adwokat Lębork.