Problem zwiększonego zawilgocenia w łazience jest naturalny- jest to bowiem pomieszczenie narażone na stałe oddziaływanie wody i pary wodnej. Dlatego też jest to pomieszczenie, które wymagać będzie wzmożonej uwagi i działań, celem zachowania optymalnego poziomu zawilgocenia, uniemożliwiającego powstawania zawilgoceń i pleśni, Jak zapobiegać wilgoci w łazience i jak walczyć z już powstałymi zawilgoceniami? Czy da się skutecznie i na stałe pozbyć problemu?
Wilgoć w łazience – pierwsze objawy nieprawidłowości
Jak stwierdzić czy w naszej łazience mamy problem z wilgocią i czy rozwiązanie może dać Hurtownia wentylacji Szczecin? Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które jednoznacznie wskażą na nieprawidłowości w zakresie poziomu zawilgocenia – a dokładniej nadmiar pary wodnej w powietrzu:
- korozja i – w konsekwencji – uszkodzenia elementów wyposażenia łazienki,
- pojawiające się zarzewia pleśni i grzyba na powierzchni sufitów i ścian – najczęściej w postaci czarnych kropek, napuchnięć i spękań, brązowych odbarwień,
- czarny nalot na styku ścian lub ścian i sufitu,
- zapach stęchlizny stale unoszący się w pomieszczeniu,
- pojawienie się rybików.
Rola wentylacji w regulacji wilgotności w łazience
Wentylacja jest systemem, którego głównym zadaniem jest dbanie o prawidłowym poziom wilgotności w każdym pomieszczeniu w naszym domu – również w łazience. Często jednak – w szczególności przy zastosowaniu jedynie wentylacji grawitacyjnej – wentylacja nie zapewnia wystarczającej wydajności w pomieszczeniach narażonych na nadmierne zawilgocenie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna w łazienkach. Niezależnie od rodzaju wentylacji, ważnym jest, by dbać zarówno o spełnienie wszystkich wymagań w zakresie systemu wentylacji w łazience – zapewnienie odpowiednich, zgodnych z projektem przepływów powietrza, podcięć lub otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak i stan wentylacji podczas jej użytkowania.
Jaką wentylację do łazienki wybrać?
Każda wentylacja, która będzie sprawna i regularnie konserwowana, z powodzeniem powinna radzić sobie z nadmiarem wilgoci w łazience. Przy stosowaniu wentylacji grawitacyjnej pamiętać należy o zasadach jej działania – otwór wentylacyjny warto jest umieścić możliwie wysoko i w pobliżu źródła pary wodnej, co będzie zwiększało efektywność usuwania wilgoci wskutek ruchu konwekcyjnego ciepłego powietrza. W przypadku jednak niesprzyjających warunków atmosferycznych, odprowadzanie wilgoci poprzez wentylację grawitacyjną może być zakłócane. Warto wówczas zainwestować w system wspomagający – np. wentylator wyciągowy. W przypadku zastosowania w łazience wentylacji mechanicznej, nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów z usuwaniem wilgoci. Działanie bowiem mechanicznych systemów nawiewno – wywiewnych jest niezależne od warunków atmosferycznych i umożliwia regulowanie przepływu powietrza zgodnie z zapotrzebowaniem.
Jak skutecznie pozbyć się wilgoci w łazience?
Aby pozbyć się problemu wilgoci w łazience zadbać należy o natychmiastowe usuwanie nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia – tak, by nie mogła ona osadzać się na powierzchniach w łazience. Jeśli nie dysponujemy wentylacją mechaniczną, która daje pewność usunięcia nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, ważne jest, by dbać o regularne wietrzenie łazienki – w szczególności po gorących kąpieli lub prysznicu. Nagromadzony wówczas nadmiar pary wodnej, zostanie szybko usunięty z pomieszczenia. Wartym rozważenia jest również korzystanie z pochłaniaczy wilgoci lub specjalnych osuszaczy powietrza, które absorbować będą nadmiar wilgoci.
Wilgoć to problem zarówno dla wyposażenia i konstrukcji domu, jak i dla naszego samopoczucia i zdrowia. Walka z nią może być trudna i długotrwała, jednak zastosowanie odpowiedniej wentylacji, pozwoli na skuteczne i trwałe pozbycie się problemu.