Wszystko o cięciu laserowym

Ta forma obróbki metalu i innych materiałów polega na rozdrabnianiu ich na mniejsze części w bardzo szybki i mało inwazyjny sposób. Precyzja i niezwykła estetyka sprawia, że ta forma cięcia jest coraz częściej wykorzystywana w branży metalurgicznej. Jej dzianie polega na kierowaniu wiązki laserowej w konkretne miejsce, co w efekcie powoduje przecięcie metalu bądź innego materiału. Na tle innych sposobów obróbki jest to forma innowacyjna i coraz bardziej popularna – między innymi na terenie Wrocławia i okolic.

Cięcie laserowe – na czym polega?

Ta forma obróbki metalu i innych materiałów polega na rozdrabnianiu ich na mniejsze części w bardzo szybki i mało inwazyjny sposób. Precyzja i niezwykła estetyka sprawia, że ta forma cięcia jest coraz częściej wykorzystywana w branży metalurgicznej.

Jej dzianie polega na kierowaniu wiązki laserowej w konkretne miejsce, co w efekcie powoduje przecięcie metalu bądź innego materiału. Na tle innych sposobów obróbki jest to forma innowacyjna i coraz bardziej popularna – między innymi na terenie Wrocławia i okolic.

Jak dokładnie wygląda proces cięcia?

Do tego procesu zwykle wykorzystywany jest zwykły laser CO2. Pod wpływem wysokiej temperatury skupionej w jednym miejscu następuje stopienie metalu (lub innego materiału) i skrócenie go do odpowiedniej długości.

Cały proces jest kontrolowany przez specjalny system komputerowy, który steruje końcówką wypuszczającą laser i określa natężenie promienia oraz kierunek światła laserowego. Gdy dane cięcie zostanie zakończony nadmiar zanieczyszczeń jest usuwany z danego urządzenia.

Ponadto przez automatyczne działanie tego rodzaju maszyny cały proces jest bezpieczny dla użytkownika – ważne jest, by postępować zgodnie z instrukcją.

Zastosowanie cięcia laserowego

Dzięki temu, że jest to proces łatwy, intuicyjny i zautomatyzowany jest on stosowany w wielu gałęziach przemysłu. Jest on stosowany nie tylko w branży metalurgicznej – używa się go również w przemyśle budowlanym, stolarskim, poligraficznym, a nawet w reklamie i produkcji wyrobów pamiątkowych. Dzięki swojej dokładności jest on wykorzystywany w czynnościach wymagających wysokiego poziomu estetyki.

Czy ten sposób obróbki materiałów jest bezpieczny?

Proces ten ze względu na zautomatyzowane działanie jest bezpieczny – pod warunkiem obsługi urządzeń według określonych procedur.

Ponadto używanie tego typu maszyn jest korzystniejsze dla środowiska i generuje mniejszy nakład pracy. W odróżnieniu do tradycyjnych urządzeń nie wymaga tak częstego czyszczenia i konserwacji. Cięcie metalu metodą laserową pod wieloma względami jest lepsze niż korzystanie z tradycyjnych sposobów.

Wady cięcia laserowego

Mimo wielu niewątpliwych zalet tego sposobu obróbki materiałów są też jego ciemne strony. Jedną z nich jest wysoki koszt zużycia energii w porównaniu do tradycyjnych maszyn. Podczas obróbki bardziej delikatnych materiałów może nastąpić niepożądane zniekształcenie bądź zmiana struktury materiału – to wszystko zależy od poziomu rozprzestrzenienia ciepła.

Większe ryzyko występuje przy używaniu wysokiej mocy do cięcia – to też powoduje większe zużycie mocy. Przy adekwatnym poziomie korzystania z urządzenia do materiału, który jest poddawany obróbce, jest mniejsze ryzyko działań niepożądanych. Odpowiednia moc i używanie urządzenia zgodnie z instrukcją zniweluje negatywne skutki korzystania z niego.

Cięcie laserowe na różne sposoby?

Co prawda do każdego cięcia laserowego jest wykorzystywany jest ten sam sposób, jednak w zależności od obrabianego materiału jest on różny. Niektóre sposoby polegają na wypalaniu laserowe, rozdmuchiwanie, topienie czy pękanie pod wpływem różnych natężeń chemicznych.

Materiały o twardszej i grubszej strukturze wymagają większego zużycia mocy w urządzeniach, a w niektórych przypadkach dodatkowo jest stosowany gaz tnący. Przy materiałach delikatniejszych używany jest mniejszy rodzaj mocy laseru CO2 lub inne metody (plazma lub strumień wody) – są one stosowane po to, by nie naruszyć delikatniejszego w strukturze materiału.

Źródło: Firma wykonująca cięcie laserowe we Wrocławiuhttp://impressmetal.pl/ciecie_laserowe_wroclaw.php