Zakładanie i urządzanie ogrodu – o czym warto pamiętać aranżując ogród?

Zakładając ogród należy zwrócić uwagę na pewne kwestie, o których nie możemy pod żadnym pozorem zapomnieć. Obok samego planu i wielkości danej działki ważny jest też aspekt ukształtowania terenu. Dodatkowo zwróćmy uwagę na właściwości gleby, nasłonecznienie, lokalny klimat. O tych i innych czynnikach dowiesz się czytając ten artykuł.

Urządzanie ogrodu – planowanie obiektów i roślinności na danym terenie

Zakładanie ogrodu zawsze zaczyna się od projektu. Szkic, na który zostaną naniesione wszystkie obiekty można wykonać ręcznie lub w programie komputerowym. W każdym ogrodzie o jego ostatecznym wizerunku decydują rośliny i obiekty takie jak dodatki znajdujące się na tarasie, czy dom. Początkujący ogrodnik powinien postawić na formy proste, które łatwo i szybko wypełni się roślinami. Drogi i ścieżki są tak samo potrzebne jak roślinność.

Rodzaj materiału powinien pod kątem stylu oraz kolorystyki w przypadku doniczek, kamieni czy kostki brukowej być podobny. Kręte dróżki zachęcają ludzi przebywających na działce do przyjemnych spacerów, a szum kwiatów, wody i woń roślin sprawiają, iż wypicie zimnego napoju leżąc na leżaku to sama przyjemność.

Sadzenie większych drzew uzależnione jest od ilości dostępnego miejsca. Powinniśmy pomyśleć o tym, że za kilka, kilkanaście lat owe małe drzewko zamieni się w nieco większy okaz. Jego system korzeniowy może mieć wpływ na elementy takie jak: jakość trawnika, ścieżek czy kostki brukowej.

Zakładanie ogrodu – samodzielnie, czy z firmą?

Kiedy wszystkie plany mamy już za sobą to możemy przystąpić do prac, które związane są z zakładaniem ogrodu. Na wstępie zastanówmy się nad tym, czy całość będziemy robić samodzielnie, czy też wynajmiemy do tego ekipę. Druga opcja ma pewne zalety: zawodowi ogrodnicy poza samym wykształceniem mają dostęp do przydatnych maszyn i urządzeń. Po zakupie odpowiednich materiałów, produktów możemy więc danego pracownika poprosić o ich transport.

Kto jednak woli zabrać się za ogród we własnym zakresie od początku do końca zaoszczędzając sporo pieniędzy powinien zacząć od kalkulacji, która związana jest z ilością i rodzajem materiałów oraz liczbą i gatunkowością roślin. A także weźmy pod uwagę, jakie maszyny należy zakupić bądź ewentualnie wypożyczyć.

Prace ziemne przy zakładaniu ogródka

Prace gruntowe rozpocząć należy od przekopania i wyrównania terenu. Możemy także przygotować podstawkę pod basen lub staw. Następnie ogród dzielimy na dwie części. Pierwszą z nich należy przeznaczyć na rośliny drugą zaś na ścieżkę, dom, altankę, taras.

Założenie trawnika w ogrodzie

W każdym ogrodzie znajdzie się mniejszy lub większy kawałek trawnika. Zielony dywan daje nam długą listę możliwości urządzenia przestrzeni. Mając dostęp do planu na etapie jego tworzenia puśćmy więc wodzę fantazji i stwórzmy przeróżne zielone płaszczyzny.

Dużą powierzchnię trawnika możemy wypełnić kamiennymi płytami i na odwrót. Ciekawą ozdobą mogą by również minitrawniki, które rozluźnią powierzchnię, która została wyłożona kamieniami. Grunt na jakim znajdzie się trawnik powinien mieć krawędzie.

Przeczytaj też: Samodzielne zakładanie trawnika w ogrodzie.

Idealny taras

W przytulnym ogrodzie znaleźć powinna się lokalizacja, w której możemy sobie usiąść i odpocząć. Taras to główny obiekt, gdzie przez okres wiosenno letni przebywają domownicy. Jeśli chcemy, aby każdy dobrze się czuł przebywając na leżaku, czy siedząc przy stole należy wcześniej wygospodarować odpowiednią ilość miejsca.

Jeśli całość znajduje się po stronie, która jest mocno w dzień nasłoneczniona w wyniku padających promieni na meble i kostkę brukową to nie możemy zapomnieć o markizie. Warto jednak tutaj wybrać model składany, gdyż może okazać się, że będziemy z niej korzystać kilka razy w roku.

Dobrze zaplanowane ścieżki

Ścieżki oddzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Na jednym terenie powinna znajdować się roślinność na drugim zaś inne ważne obiekty użytkowe, jak dom, altanka. Wcześniej więc wyznaczmy, jak i gdzie będzie przebiegać droga oraz co na danym obszarze będzie się znajdować. Pamiętajmy jednak, aby całość była ze sobą spójna.

Więcej artykułów o zakładaniu i urządzaniu ogrodu znajdziesz na: https://wdomuzogrodem.pl/ogrod/