Współczesne święta wielkanocne mogą sięgać po zarówno silnie zakorzenione tradycje, jak i po szczyptę nowoczesnego szaleństwa. Inspiracją do stworzenia nowych receptur są m.in. światowe trendy i zwyczaje, a także wszechobecnie otaczające nas aromaty i słodkie dodatki. Bez wątpienia wariacje na temat wielkanocnych wypieków stają się coraz popularniejsze – nawet wśród tradycjonalistów, którzy utożsamiają mazurek i babę z rodzinną atmosferą.
Smak tradycyjnej Wielkanocy
Tradycyjna Wielkanoc kojarzona jest z zapachem biszkoptu, cytrynowego lukru, bakalii, kajmaku, miodu i maku. Łączenie wszystkich tych dodatków stwarza ogrom cukierniczych możliwości, które podbiją serca wymagających smakoszy.
Królem wielkanocnych wypieków jest oczywiście makowiec. To słynne, przekładane masą zmielonego maku i bakalii ciasto, łączy się z lukrem i kandyzowanymi owocami. Tak stworzony zawijas pojawia się w większość polskich domów – zwłaszcza wśród miłośników rodzynek i kruszonych orzechów. A skoro o bakaliach mowa – na tradycyjnym wielkanocnym stole nie może zabraknąć mazurka. Ten niski wypiek składa się z dwóch warstw ciasta – zarówno kruchego, jak i na bazie biszkoptu. Oba płaty przekłada się masą kajmakową lub dżemem z ulubionych owoców. Wszystko to zwieńcza polewa czekoladowa, lukier lub galaretka, którą następnie oprósza się całymi orzechami.
Królową Wielkanocy jest babka – miękka, krucha, idealna do herbaty. Jej podstawą jest ciasto na bazie mąki tortowej, masła, jaj i cukru, które następnie oblewa się cytrynowym lukrem lub cukrem pudrem. Dużo treściwsza jest pascha – ciasto ze zmielonego twarogu, cukru waniliowego i żółtek. Tak przyrządzoną masę przechowuje się kilkanaście godzin w lodówce, dzięki czemu ta staje się bardziej zbita. Często w jej środku znajdziesz rodzynki lub orzechy włoskie, które przełamują serową słodycz.
Zwieńczeniem listy jest sękacz, wykonany z biszkoptowo-tłuszczowego ciasta, pieczonego na drewnianym, długim stożku. Wypiek ten jest wyjątkowo delikatny, maślany i zwykle uzupełniony waniliową nutą.
Szczypta nowoczesności
Wszystkie te klasyczne, uwielbiane przez całe pokolenia wypieki, można poddać niewielkiej, nowoczesnej transformacji. Czasem wystarczy odrobina fantazji i szczypta inspiracji ze świata, aby stworzyć nowy, unikalny i wyjątkowy przepis.
Zamocz więc rodzynki i bakalie w rumie, aby nadać wypiekom nieco ostrzejszego i wyrazistego posmaku. Kandyzowane pomarańcze połącz z papają, wiśniami, porzeczkami lub kolorową mieszanką, która cudownie przyozdobi klasyczny mazurek. Do lukru dodaj kilka kropel limonki, dzięki której uzyskasz tropikalny i zaskakujący aromat.
Ciekawym urozmaiceniem klasycznego sernika będzie biała czekolada, a na szczycie baby wielkanocnej świetnie sprawdzi się jadalne złoto. Jako zwieńczenie makowca wykorzystaj prażone migdały, a prosty biszkopt przełóż owocową konfiturą. Ciekawą alternatywą dla ciast z blachy są babeczki z nadzieniem mango oraz francuskie makaroniki.
W dekoracjach wykorzystaj owoc granatu, suszoną żurawinę, pigwę, kiwi lub figi, a do klasycznej mieszanki orzechów dorzuć garść solonych pistacji. Doskonale także sprawdzi się marcepanowa baza, masa orzechowa, ajerkoniak, karmel i słodki nugat. Orzeźwienia doda z kolei szczypta mięty, sok z czerwonej pomarańczy lub wiórki kokosowe.
Doskonale też sprawdzą się torty na Wielkanoc – bazujące na miękkim biszkopcie, słodkim kremie, świeżym lukrze i świeżych owocach. To jedna z najnowocześniejszych i imponujących alternatyw dla klasycznych wypieków.
Nie piecz – zamów!
Wielkanoc to intensywny czas dla wielu gospodarzy. Nic dziwnego – w ciągu kilku dni przygotować należy dekoracje i ogrom dań – również tych słodkich. W natłoku obowiązków warto sięgnąć po rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić nieco czasu. Dlatego też coraz
częściej rezygnujemy z samodzielnego tworzenia ciast i ciasteczek – głównie na rzecz gotowych wypieków. I tu z pomocą przychodzą cukiernie z dostawą, które dowożą słodkie paczuszki na wskazany w zamówieniu adres. Koniec z wielogodzinnym staniem w kuchni i świątecznym chaosem – teraz Wielkanoc będzie słodka i spokojna.