Co to jest podatek CIT i kiedy zwrócić się o pomoc do biura księgowego?

System podatkowy nie jest prosty, wie o tym każdy przedsiębiorca. Firmy są zobligowane do płacenia szeregu podatków. Istnieją różne rodzaje podatków i ich wysokości. Odpowiedzialnością przedsiębiorcy jest opłacanie odpowiednich podatków w odpowiedniej wysokości. Jedną z danin jest podatek CIT. Czym on jest i dlaczego księgowością firmy, która go opłaca, powinno się zajmować biuro rachunkowe lub księgowe?

Co to jest podatek CIT?

Według definicji CIT to podatek od dochodów osób prawnych. W praktyce oznacza to, że musi go płacić większość firm działających w Polsce. Co do zasady wysokość podatku to 19% od dochodów, jednak istnieje wiele wyjątków. W rzeczywistości większość przedsiębiorców płaci podatek CIT w wysokości 9% od dochodów.

Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, firmy opłacają podatek dochodowy co miesiąc. Przedsiębiorca do 20. dnia każdego miesiąca ma obowiązek opłacenia zaliczki. Natomiast na zakończenie roku podatkowego należy złożyć deklarację podatkową. Wtedy możliwa jest dopłata lub zwrot, w zależności od wysokości wpłaconych zaliczek wobec należnego podatku. Deklarację należy złożyć do 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego.

Biuro rachunkowe niezbędne przy CIT

Dlaczego podatkiem CIT powinno się zajmować biuro rachunkowe? Po pierwsze z tego względu, że podobnie jak w przypadku wszelkich innych podatków, obowiązują tutaj konkretne terminy. Przedsiębiorca ma zwykle na głowie wiele kwestii i zwyczajnie może zapomnieć o którymś terminie. Po drugie poprawne wypełnienie deklaracji i opłacanie podatku we właściwej wysokości to obowiązek prawny. Jeśli nie zostanie wypełniony, istnieje ryzyko otrzymania wysokiej kary pieniężnej.

Kolejną kwestią jest znajomość prawa. Specjaliści z biura rachunkowego wiedzą doskonale, jakie obowiązują aktualnie przepisy. Potrafią również określić odpowiednią wysokość podatku dla danej firmy. Dzięki temu ryzyko popełnienia błędu jest niemalże równe zeru. Zważając na stosunkowo niski koszt usługi świadczonej przez biuro rachunkowe, wydaje się, że zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia.

Biuro rachunkowe Poznań – zapraszamy po więcej informacji.