Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Retynizacja to stopniowe budowanie tolerancji skóry na retinol – częsty składnik kosmetyków odmładzających i przeciwtrądzikowych. Jest on najskuteczniejszą substancją w produktach przeciwzmarszczkowych, ale może podrażniać. Dlatego zaczynaj od małych stężeń i wybieraj produkty z delikatną formą składnika, na przykład pro-retinolem. Jak adaptować skórę do retinolowych kuracji?
Jak działa retinol?
Retinol w kosmetykach jest pochodną witaminy A o wysokiej aktywności. Spłyca zmarszczki, poprawia jędrność i elastyczność skóry oraz stymuluje ją do produkcji elastyny i kolagenu. Jest też świetnym środkiem redukującym przebarwienia. Jednak retinol działa złuszczająco, dlatego może powodować podrażnienia – ze względu na budowę cząsteczek dość łatwo penetruje naskórek, pobudzając komórki do regeneracji. Aby nie nabawić się czerwonych plam i nieprzyjemnych konsekwencji, zaleca się stosować go ostrożnie.
Jak wdrożyć retinol do pielęgnacji?
Zacznij od niskiego stężenia, na przykład 0,3% – dobrym pomysłem jest sięgnięcie po krem, który zawiera retinol w bezpiecznej formie pro-retinolu. Zobaczysz, jak reaguje Twoja skóra na najdelikatniej, ale skutecznie działającą substancję. W pielęgnacji domowej nie zaleca się stosować produktów o stężeniu wyższym niż 1%. W gabinetach medycyny estetycznej specjaliści przeprowadzają zabiegi z preparatami zawierającymi nawet 4% retinolu. Składnik jest również wykorzystywany jako lek do leczenia schorzeń dermatologicznych – jego działanie jest udowodnione klinicznie.
Kiedy zacząć stosować retinol?
Dobrym momentem na wdrożenie kosmetyków z retinolem jest jesień, kiedy skóra jest zmęczona słońcem i wysokimi temperaturami. Jednak zanim sięgniesz po krem z retinolem, przez 2-3 tygodnie stosuj krem barierowy, który odbuduje warstwę wodno-lipidową odpowiedzialną za zatrzymanie nawilżenia w skórze i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Następnie możesz sięgnąć po krem z bezpieczną formą retinolu.
Jak stosować kremy i sera z retinolem?
Pamiętaj, że każdy może na retinol zareagować w innym sposób, dlatego bacznie obserwuj swoją skórę. Może być delikatnie zaczerwieniona, ale gdyby pojawiły się inne objawy niepożądane, takie jak nadmierne złuszczanie się naskórka, pieczenie czy zaognione zmiany, odstaw krem przynajmniej na jakiś czas. Stosuj kremy barierowe i za kilka tygodni wykonaj podobną próbę. Jeśli natomiast Twoja skóra dobrze reaguje na retinol, możesz produkt zastosować ponownie.
Retynizacja w praktyce
Jak wygląda retynizacja w praktyce, czyli jak przyzwyczajać skórę do działania retinolu? Początkowo stosuj krem z niską zawartością retinolu (0,3-0,5%) przez pierwsze dwa tygodnie raz na cztery dni. Po dwóch tygodniach, jeśli skóra reaguje prawidłowo, możesz zwiększyć częstotliwość stosowania na raz na trzy dni. Za dwa tygodnie odstępy możesz znów zmniejszyć o jeden dzień i tak dalej.
Na co uważać stosując retinol?
Niezbędne jest stosowanie filtrów UV, ponieważ składnik może powodować przebarwienia po wystawieniu skóry na słońce. W czasie kuracji zrezygnuj ze złuszczania twarzy enzymami owocowymi i kwasami AHA i BHA, ponieważ retinol z kwasami tworzy mieszankę silnie działającą – żadna skóra nie potrzebuje takiego złuszczania. Jeśli zauważysz, że skóra jest nadmiernie przesuszona lub podrażniona, przerwij na jakiś czas kurację. Umiejętne stosowanie kremów i serów z retinolem daje spektakularne efekty. Zalecana jest jednak rozwaga i trzymanie się instrukcji!