Co to jest trądzik?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Trądzik często kojarzy się z dojrzewaniem – powszechnie uważa się, że nastolatki często mają do czynienia z niedoskonałościami skóry. Warto jednak pamiętać, że trądzik coraz częściej dotyka również osoby dorosłe. Przesądza o tym wiele czynników, ale na wiele z nich mamy na szczęście realny wpływ.

Jak powstaje trądzik?

Warto wiedzieć, że samo sebum jest nieszkodliwe, ponieważ stanowi naturalną barierę ochronną skóry. Natłuszcza ją i nawilża, a co najważniejsze, blokuje szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Niestety, gdy gruczoły produkują zbyt dużo sebum, zaczyna ono obciążać skórę i zatykać pory. Aparat łojowy jest zablokowany, a bakterie gromadzą się w zamkniętym kanale. Trądzik pospolity jest zdecydowanie najczęstszą chorobą skóry. Nieco częściej dotyka kobiety i może dotyczyć nastolatków i dorosłych – szacuje się, że około 8 procent osób w wieku od 35 do 44 lat cierpi na tę chorobę. Co więcej, trądzik może wystąpić również u noworodków – utrzymuje się do 2-3 roku życia.

W jakich miejscach na ciele pojawia się trądzik?

Oczywiście najcięższe – i najbardziej uciążliwe – zmiany trądzikowe pojawiają się na twarzy, ponieważ to tam znajduje się większość gruczołów łojotokowych. Najczęściej jest to tzw. strefa T, czyli broda, nos i czoło. Nawet u osób o normalnej i suchej skórze to właśnie w tej części powstaje najwięcej sebum. Jednak objawy trądziku mogą pojawić się również na linii włosów lub policzkach. Krosty i grudki są również czasami widoczne na plecach, tułowiu i klatce piersiowej.

W jaki sposób należy walczyć z trądzikiem?

Kiedy zauważymy zmiany w naszej skórze, najpierw pamiętajmy, aby ich nie podrażniać. Wyciskanie wyprysków, próba ich drapania czy nakładanie maści niewiadomego pochodzenia tylko zaostrzą stan zapalny. Wyciśnięty wyprysk skórny może i na chwilę zniknie, ale w ten sposób pomagamy w rozprzestrzenianiu się bakterii. Oznacza to większe prawdopodobieństwo pojawienia się w miejscu zmiany skórnej kilku krostek. Pierwszym krokiem w redukcji trądziku jest wyeliminowanie wszelkich wyzwalaczy. Powinniśmy wówczas zmienić swoje nawyki żywieniowe – warto obserwować, po spożyciu jakich produktów  powstają zmiany na naszej skórze lub stają się bardziej zaognione. Bardzo ważna jest również odpowiednia higiena, w tym pamiętanie, aby nie dotykać twarzy nieumytymi rękami, ponieważ w ten sposób możemy roznosić zarazki. Trądzik w wielu przypadkach wymaga wizyty u dermatologa – tylko profesjonalna opieka medyczna pozwoli na dobranie odpowiedniego leczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Nanili Professional