Chcąc poprawić kondycję dojrzałej cery, wiele osób sięga po rozwiązania z zakresu medycyny estetycznej. Wśród proponowanych przez kliniki tzw. zabiegów anti-aging można spotkać się ze stymulatorami tkankowymi. Dowiedz się, czym są te substancje i w jaki sposób się je wykorzystuje.
Czym są stymulatory tkankowe?
Wprowadza się je w głębsze warstwy skóry, by wspomóc produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, a także zapewnić tkankom odpowiedni poziom nawilżenia. Stymulatory tkankowe to substancje, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne w skórze, dzięki czemu możliwa jest jej odbudowa.
Jak zapewne wiesz – wraz z wiekiem spada produkcja kolagenu, elastyny i ilość kwasu hialuronowego w skórze. Jest to główny powód chronologicznego starzenia się skóry. Stymulatory tkankowe mają za zadanie spowolnić ten proces i dokonać napraw w strukturze tkanek, dzięki czemu skóra może zyskać jędrność i gęstość, zmarszczki ulec spłyceniu, a owal twarzy poprawie.
Najpopularniejsze stymulatory tkankowe
Obecnie w gabinetach i klinikach medycyny estetycznej stosowane są różne stymulatory tkankowe na twarz. Zazwyczaj specjalista dobiera je na podstawie oceny kondycji i potrzeb skóry. Do najpopularniejszych stymulatorów należą:
kwas hialuronowy – substancja bardzo często wykorzystywana w zabiegach anti-aging, ponieważ nie tylko może zapewniać prawidłowy poziom nawilżenia, ale też może stymulować fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny;
hydroksyapatyt wapnia – substancja pod względem oczekiwanych efektów jest bardzo podobna do kwasu hialuronowego. W niektórych preparatach łączy się je, ponieważ działają synergicznie;
polinukleotydy – ich zadaniem jest przede wszystkim regeneracja uszkodzonej struktury skóry, ponieważ zawierają niewielkie fragmenty kwasów RNA i DNA;
kwas l-polimlekowy – przede wszystkim jego celem jest pobudzanie produkcję włókien kolagenowych, by uzupełnić braki tkankowe.
Kiedy zdecydować się na stymulatory tkankowe? Wskazania i efekty
Stymulatory tkankowe to przykład zabiegu anti-aging, więc przeznaczone są dla osób, które chcą spowolnić procesy starzenia. Mogą być stosowane już w okolicy 30. roku życia, ale także dużo później. Wszystko zależy od kondycji skóry i efektów, które chcemy uzyskać. Wszelkie wątpliwości należy konsultować ze specjalistą medycyny estetycznej, który podczas wizyty obejrzy dokładnie skórę i przeprowadzi wywiad. Na tej podstawie możliwe będzie wskazanie metody.
Efekty stymulatorów tkankowych mogą być zauważalne ok. 1,5 miesiąca po podaniu substancji i mogą się utrzymywać do kilkunastu miesięcy. Trwałość uzależniona jest od wielu czynników: rodzaju wykorzystanej substancji, stylu życia i kondycji skóry.
Rezultatem zastosowania stymulatorów może być:
zwiększenie jędrności i gęstości skóry,
wygładzenie płytkich zmarszczek,
lepsze nawilżenie skóry,
delikatna poprawa owalu twarzy, zwłaszcza u młodszych osób,
ujednolicenie kolorytu skóry.
Zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych często są łączone z wieloma innymi kuracjami odmładzającymi, np. mezoterapią, mikronakłuciami 4.0, redukcją zmarszczek mimicznych przy wykorzystaniu toksyny botulinowej czy peelingami medycznymi. Możliwość zastosowania wybranego zabiegu należy skonsultować ze specjalistą.