Jesteś miłośniczką whisky? Te trunki musisz znać!

Whisky to alkohol uwielbiany przez Panów. Wielu z nich kojarzy się on nie tylko z luksusem i znawstwem, ale też… męskością. Nie chcemy tego podważać. Pragniemy za to podkreślić, że czasy, gdy mówiło się, że whisky to alkohol „nie dla kobiet” powinniśmy traktować jako słusznie minione. To właśnie Panie okazują się często zapalonymi miłośniczkami pereł cenionych destylarni, gotowymi odkrywać je na nowo. Jeśli i Ty przepadasz za tymi fascynującymi trunkami, podpowiemy Ci, na które butelki stawiać!

Coś dla fanek drinków

Czy w swojej grupie przyjaciół uchodzisz za wprawioną barmankę, która potrafi uratować każdą imprezę swoją kreatywnością? W takim razie nie musimy Ci mówić, że także whisky (co może boleć ortodoksów) sprawdza się jako doskonały komponent pysznych koktajli. Jakie whisky jednak sprawdzają się za barem najlepiej? Przede wszystkim whisky mieszane, czyli tzw. whisky blended. Choćby propozycje znanych marek takich jak Ballantine’s, Johnnie Walker, Grant’s czy Jameson. Jeśli jednak pragniesz nawiązać do amerykańskiej tradycji barmańskiej, której zawdzięczamy najpopularniejsze koktajle z tym alkoholem (jak Whiskey Sour, Old Fashioned czy Manhattan), daj szansę niepodrabialnym destylatom z kraju George’a Washingtona i Jamesa Deana. Czyli burbonom (jak Jim Beam czy Buffalo Trace), Tennessee Whiskey (Jack Daniel’s!) oraz Rye Whiskey

Coś dla miłośniczek harmonii

Koneserki whisky (i whiskey) zdecydowanie potrafią docenić zrównoważony charakter wyselekcjonowanych propozycji najciekawszych światowych destylarni. Dlatego też, jeśli poszukujesz właśnie tego rodzaju specjałów, rozejrzyj się wśród irlandzkich whiskey. I to nie tylko blendów o wszechstronnych zastosowaniu, ale też whisky single malt. Trzykrotna destylacja, metoda popularna wśród producentów z Zielonej Wyspy, czyni ich wypusty alkoholami o charakterystycznej łagodności, która sprzyja delektowaniu się bukietem aromatycznym i smakiem specjału. Koneserki spragnione trunków lekkich, a przy tym czarujących swoją złożonością zapachowo-smakową, nie pożałują, decydując się na wypróbowanie whisky Currach. Zwłaszcza wtedy, gdy zależy im na zapoznaniu się z barwną irlandzką historią. Marka ma w swojej ofercie nawet tak ciekawe propozycje, jak whisky dojrzewające w beczkach, w których wcześniej gościły wodorosty kombu. Do zbierania wodorostów wykorzystywano natomiast (i wykorzystuje się nadal)… łódki o nazwie „currach”!

Currach to oczywiście zaledwie jedna z wielu ciekawych propozycji z Irlandii. Warto zwrócić uwagę na niepodrabialną biodynamiczną whiskey Waterford o niezwykle bogatym smaku, czy też Samuel Gelstons, trzykrotnie destylowaną whiskey mistrzowskiej klasy, w której akcenty deserowe tworzą znakomite połączenie z pikantnym imbirowym finiszem.

 

Coś dla tych, które realizują Amerykański Sen

Trunki, o których będziemy teraz opowiadać, śmiało moglibyśmy umieścić w poprzednim akapicie. Whiskey amerykańskie (na co wskazuje ich nazwa) to alkohole, którym zdecydowanie bliżej pod względem charakteru do napitków z Irlandii niż tych ze Szkocji. Także wśród nich wszystkie smakoszki odnajdą wiele przystępnych, a jednocześnie mających do opowiedzenia mnóstwo fascynujących historii, trunków. Panie, które podczas degustacji wyczulone są na zniewalające słodkie nuty, pokochają bourbon. Te, które liczą na nieco więcej emocji, powinny postawić na bardziej zadziorne Rye Whiskey (żytnie). Koneserki zapoznające się z trunkami z USA mogą też pokochać popularne w Stanach likiery na bazie whiskey, takie jak miodowy Wild Turkey American Honey. Sprawdź, jaki bourbon Lidl (a także inne perełki z Ameryki) poleca znawczyniom w swojej Winnicy!

 

Uniwersalne blendy, doskonale wyważone irlandzkie i łagodne w smaku (niekiedy też ekscytująco zadziorne) amerykańskie whiskey to nasze propozycje dla degustatorek. Oczywiście nie oznacza to jednak, że nie mogą one sięgnąć po wybitnie torfowe szkockie! Wiele trunków, które docenią osoby wrażliwe na niuanse wpływających na smak i zapach trunków – czyli np. kontakt drzewem wiśniowym – proponują smakoszom producenci z Japonii. Także wśród nich warto zatem się rozejrzeć, jeśli jesteś kolekcjonerką nowych doznań! Sprawdź, jakie whisky Lidl aktualnie poleca smakoszom. I smakoszkom!