Dlaczego firmy płacą podatki i w jaki sposób je prawidłowo rozliczać?

W Polsce, jak i w niemal każdym innym kraju na świecie, obowiązuje podatek dochodowy. Dotyczy on zarówno osób fizycznych, jak i firm. Co więcej, przedsiębiorstwa płacą pewne dodatkowe podatki, takie jak CIT oraz opcjonalnie VAT. Tym samym rozliczenie podatków firmowych może nie być proste. Jak dopilnować księgowości w firmie? Wyjaśniamy!

Podatki dla firm

Każde przedsiębiorstwo płaci podatek dochodowy. Obowiązek ten wynika z konieczności uzupełniania przez państwo budżetu. Gdyby nie podatki, państwo nie dysponowałoby środkami na realizację projektów publicznych czy też świadczenie usług. Ponieważ przedsiębiorstwa mają wyższe dochody niż osoby prywatne, obciąża się je również dodatkowymi podatkami. Jednym z nich jest CIT. Co więcej, większość firm jest zobowiązana do płacenia podatku VAT.

Księgowość w firmach jest skomplikowana między innymi ze względu na możliwość odliczania podatku. Otóż przedsiębiorcy mają prawo odliczyć od kwoty podatku poniesione koszty. Co więcej, mogą również zmniejszyć VAT poprzez odliczenie tego, który zapłacili. Jak widać, mowa tutaj o dosyć skomplikowanych sprawach, co znacząco utrudnia kwestię księgowości w firmie.

Księgowość w rękach fachowców

Należy mieć na uwadze, że wysoki poziom skomplikowania księgowości to niejedyny problem. Istotne jest też to, że kwestie księgowe są jasno określone prawem, które bywa zagmatwane. Nie jest trudno popełnić błąd, który okaże się niezwykle kosztowny. Dlatego też księgowość zawsze najlepiej zostawić w rękach fachowców. Można być wtedy spokojnym, że wszystko zostanie obliczone i spisane poprawnie, a co najważniejsze, zgodnie z prawem.

Przedsiębiorcy mają dwie możliwości, jeśli chodzi o organizację kwestii księgowych. Pierwszą z nich jest zatrudnienie księgowego na etat. Zwykle okazuje się to jednak mało opłacalne. Najczęściej optymalnym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z biurem księgowym. Warto poświęcić nieco czasu na poszukiwanie biura, aby mieć pewność wyboru odpowiedniego, któremu będzie można zaufać.