Jak radzić sobie z niedoborem kolagenu?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Pogłębiające się zmarszczki na twarzy, utrata elastyczności i jędrności skóry to jedne z objawów niedoboru kolagenu. Skóra staje się też coraz mniej gładka, a tym samym staje się wizualnie starsza. Jak radzić sobie z niedoborem kolagenu?

Kolagen to główny budulec skóry złożony z białka. Odpowiada m.in. za elastyczność i nawilżenie naskórka, które przekładają się na jego zdrowy wygląd. Wraz z wiekiem organizm przestaje produkować kolagen w takiej ilości, jak wcześniej. Do spadku, poza wiekiem, przyczynia się również styl życia – w tym dieta bogata w cukier, palenie, picie alkoholu i brak ochrony przeciwsłonecznej. U kobiet po 50. roku życia kolagenu jest mniej aż o 30 proc.! Czy da cofnąć zmiany wynikające z nagłego niedoboru kolagenu? Przede wszystkim, warto zacząć dostarczać go z zewnątrz, stosując kosmetyki z kolagenem i suplementy diety.

Kosmetyki z kolagenem

Wiele firm, których kosmetyki pojawiają się w drogeriach, oferują linie preparatów przeciwzmarszczkowych z kolagenem. Te produkty dobrze nawilżają skórę, poprawiają jej jędrność i ułatwiają regenerację. Niestety, trzeba zdawać sobie sprawę, że preparaty kosmetyczne działają powierzchniowo i wszelkie efekty działania kolagenu dostarczanego skórze w kosmetykach są chwilowe.

Suplementy z kolagenem, które są dostępne na rynku

Preparaty stosowane od wewnątrz mają silniejsze działanie niż te stosowane od zewnątrz. Rynek medyczny oferuje wiele suplementów diety. Przed przyjęciem jakiejkolwiek dawki suplementu warto skonsultować wybór z farmaceutą lub lekarzem. Kolagen w suplementach może być morski (z rybich skór i łusek) albo zwierzęcy. Kolagen rybi jest bardziej zbliżony do kolagenu ludzkiego, dlatego według wielu specjalistów jest skuteczniejszy. Suplementy z kolagenem można kupić w formie kapsułek, tabletek lub proszku do rozpuszczenia w wodzie lub w soku.

Zabiegi medycyny estetycznej, które wspomagają produkcję kolagenu

Medycyna estetyczna oferuje zabiegi odmładzające, które są doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji i troski o dobrze wyglądającą skórę. Szybki efekt i wzmożenie produkcji kolagenu pozwala uniknąć długiego czekania na rezultaty kosmetyków i suplementów. W przypadku metod takich jak Endolifting 4d czy Hifu II skóra wygląda lepiej już po pierwszym zabigu. Jedną z klinik, która specjalizuje się w nowoczesnych metodach upiększania starzejącej się skóry jest Wellclinic. W ofercie gabinetu znajdziemy pełen pakiet zabiegów laserowych, które poprawiają wygląd nie tylko twarzy, ale całego ciała.