Sprężarka to bardzo przydatne urządzenie. Znajduje zastosowanie nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale także w małych warsztatach, a nawet w domu. Do czego można ją wykorzystać i jak wybrać odpowiedni model?
Jakie parametry są istotne?
Sprężarka musi być wydajna, ale kupowanie bardzo mocnego urządzenia tam, gdzie korzysta się z niego tylko sporadycznie i do mało wymagających zadań, nie ma większego sensu. Przy wyborze konkretnego modelu sprężarki należy określić zapotrzebowanie na sprężone powietrze i dodać do tego niewielki zapas. Jeśli kupujemy kompresor do warsztatu, duże znaczenie ma to, czy będzie on pracował tylko z jednym urządzeniem czy kilkoma naraz. Istotny jest także tryb pracy, ponieważ nie wszystkie sprężarki nadają się do pracy ciągłej.
Ważnym parametrem jest wielkość zbiornika sprężarki, w którym magazynowane jest powietrze. Generalnie lepiej jest, kiedy sprężarka posiada duży zbiornik, zależy to jednak od charakteru pracy oraz tego, gdzie konkretnie używany jest kompresor – w domowym garażu ciężko będzie zamontować wielki sprzęt.
Sprężarka olejowa czy bezolejowa?
Modele olejowe zwykle są tańsze, nadają się do pracy w trybie ciągłym i rzadziej wymagają konserwacji. Wynika to z ich budowy – chłodzenie, smarowanie i uszczelnienie zapewnia olej, dzięki czemu maszyna wolniej się zużywa. W modelu bezolejowym nie stosuje się żadnych materiałów smarujących – tłok lub wirniki są wykonane z materiałów o niskim współczynniku tarcia. Sprężarki bezolejowe od Aerzen zapewniają idealną czystość powietrza, dlatego stosuje się je tam, gdzie sprężony gaz nie może zawierać żadnych zanieczyszczeń, na przykład w oczyszczalniach wody, pneumatycznym transporcie żywności, przy produkcji elektroniki albo leków, w gabinetach dentystycznych.
Serwis i dostępność części
Sprężarka to urządzenie, które wymaga regularnej konserwacji, w przeciwnym razie szybko straci swoje pierwotne parametry i zacznie się psuć. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych oraz jakość serwisu oferowanego przez danego producenta. Drugą ważną kwestią jest koszt serwisu – zdarza się, że sprężarka kosztuje stosunkowo mało, ale wymienne elementy są bardzo drogie i ciężko znaleźć ich tańsze zamienniki. Należy też pamiętać, że samodzielne naprawy sprężarki oznaczają koniec gwarancji producenta.