Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu po mleku?

karmnik dla ptaków z kartonu

Pora roku i aura za oknem nie zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jesienią trudno również namówić dzieci do aktywności na zewnątrz, dlatego dobrą i pożyteczną zabawą, zarówno dla dzieci, jak i rodziców będzie stworzenie karmnika dla ptaków z kartonu po mleku. Podczas gdy ludzie spędzają chłodną jesień i zimę w ciepłych domach, wiele ptaków musi zmagać się ze znajdowaniem pokarmu pod warstwą zimowego puchu lub w zmarzniętej ziemi. Budowa karmnika dla ptaków łączy ciekawą i fascynującą zabawę z pożytecznym zajęciem mogącym uratować wiele ptasich istnień.

Budujemy karmnik dla ptaków z kartonu po mleku – co będzie potrzebne?

Do zbudowania karmnika dla ptaków z kartonu potrzebne jest kilka elementów, które bez problemu znajdziesz w swoim domu. Są to między innymi:

  • karton po mleku lub soku owocowym,
  • klej na gorąco, np. w pistolecie lub alternatywnie taśma klejąca,
  • taśma dwustronna,
  • ostry nożyk lub nożyczki,
  • sznurek do zawieszenia karmnika,
  • farby akrylowe i pędzelki do pomalowania karmnika
  • mniejsze patyczki lub gałązki do ozdobienia dachu oraz zamocowania jako drążek dla ptaków
  • rozmaite dekoracje do udekorowania gotowego już karmnika, np. naklejki, wycinanki samoprzylepne, filcowe ozdoby, nakrętki po napojach, koraliki, piórka, wstążki oraz wszystko, na co pozwala nasza wyobraźnia
  • karma lub ziarenka dla ptaków

karmnik dla ptaków na balkonie

Karmnik dla ptaków z kartonowego pudełka krok po kroku

Poniżej przedstawiamy szybką instrukcję jak zbudować karmnik krok po kroku!

Budowa karmnika dla ptaków z kartonu – krok 1

Pojemnik kartonowy po mleku lub soku owocowym dokładnie wypłucz. Na wypłukanym kartonie narysuj kształt drzwiczek. Powinny być one dość duże, z uwagi na różne gatunki i rozmiary ptaków, które będą przylatywały, aby się najeść. Pamiętaj, aby drzwiczki były na dość dużej wysokości mierząc od dna kartonu, aby ziarno nie wysypywało się z wnętrza karmnika dla ptaków. Następnie wytnij odrysowany kształt nożyczkami lub ostrym nożem. Zaznacz również i wykonaj otwór na drążek.

Budowa karmnika dla ptaków z kartonu – krok 2

Krok drugi to zadanie dla Twoich pociech. Jest to czas, aby pomalować karmnik dla ptaków farbami. Czynność tę prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć kilka razy, aż napisy umieszczone na kartonie nie będą przebijać się przez kolor farby.

W międzyczasie, kiedy farba będzie wysychać wykorzystaj wycięte wcześniej drzwiczki – zegnij je, a wzdłuż zgięcia wykonaj około centymetrowe nacięcie i wygnij w górnym kierunku. W ten sposób stworzysz daszek nad wejście, który będzie chronił ziarno wewnątrz karmnika przed wodą i śniegiem. Do wygiętych elementów doklej dwustronną taśmę i przyklej daszek nad wejściem.

Budowa karmnika dla ptaków z kartonu – krok 3

Kolejnym etapem jest zamontowanie patyczka na drążek. Musi być on w miarę masywny, aby mógł utrzymać przylatujące ptaki. Warto zabezpieczyć go od wewnątrz klejem na gorąco lub taśmą dwustronną, aby nie wyleciał, podczas gdy karmnik dla ptaków będzie się poruszał. Kolejny etap pracy również możesz wykonać razem ze swoim dzieckiem – przy pomocy kleju na gorąco przyklejcie na daszek gałązki i patyczki.

Dzięki temu karmnik dla ptaków z kartonu wyda się bardziej atrakcyjny dla gości przylatujących w poszukiwaniu jedzenia. Ostatnim zadaniem jest wykończenie karmnika dowolnie wybranymi przez nas elementami dekoracyjnymi. Wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki – od bibuły, poprzez filcowe ozdoby, aż do guzików i samoprzylepnych wycinanek. Po wykonaniu dekoracji pozostaje tylko wypełnić karmnik dla ptaków jakimś smakowitym ziarnem oraz zawiesić go za pomocą sznurka klub drucika w wybranym przez nas miejscu w ogrodzie lub na balkonie.

karmnik dla ptaków z butelki

Inne pomysły na karmnik z recyklingu!

Jeśli spodobał Ci się nasz pomysł na karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu, poniżej mamy jeszcze kilka innych inspiracji, jak stworzyć różne pomysłowe karmniki dla ptaków z recyklingu!

Karmnik dla ptaków z butelki

Jest to bardzo prosty do zrobienia karmnik. Dokumentacja techniczna karmnika jest bardzo skromna, ponieważ nie wymaga on dużego nakładu pracy ani elementów, które będą wykorzystane. Potrzebujesz plastikowej butelki oraz drewnianej łyżki. Pojemność butelki zależy od tego jak dużo ziarna na raz chcesz wsypać do karmnika, jednak litrowa jest w zupełności odpowiednia. W butelce wykonaj dwa otwory, wciśnij w nie łyżkę i wsyp mieszankę ziaren dla ptaszków. Tak wykonany karmnik dla ptaków zawieś na gałęzi drzewa za pomocą solidnego sznurka przewiązanego wokół zakrętki.

Drewniany karmnik dla ptaków

Ten karmnik dla ptaków jest bardziej skomplikowany od pozostałych pomysłów na karmnik dla ptaków z recyklingu, jednak sam produkt końcowy jest o wiele bardziej wytrzymały. Do wykonania drewnianego karmnika dla ptaków potrzebujesz kilka desek na daszek, które trzeba połączyć ze sobą pod kątem 45 stopni, oraz kilku kantówek, z których stworzysz szkielet Twojego karmnika. Powstały z kantówek szkielet przymocuj do jednej szerszej deski, która będzie służyła jako podłoga karmnika dla ptaków. Na koniec przy pomocy wkrętów zamontuj na szkielecie wcześniej przygotowany dach. Taki gotowy drewniany karmnik dla ptaków można dodatkowo pomalować warstwą lakieru, aby był bardziej odporny na wilgoć, śnieg i inne niekorzystne warunki pogodowe.

karmnik dla ptaków z kartonu po mleku

Karmnik dla ptaków z kartonu po butach

Jak zrobić prosty karmnik dla ptaków? Możesz wykorzystać do tego karton po butach. Wystarczy, że przykleisz wieczko do kartonu za pomocą taśmy, a na jednej z bocznych ścian wytniesz dość duże wejście, aby ptaki miały dostęp do ziarna wewnątrz karmnika. Tak sklejony karmnik dla ptaków pomaluj na jednolity kolor lub oklej oraz przy pomocy drucików zamontuj na balkonie.

Karmnik dla ptaków z patyczków po lodach

Kolejnym ciekawym pomysłem na karmnik dla ptaków do samodzielnego montażu jest karmnik dla ptaków z patyczków po lodach. Jest to karmnik w formie tacki, który jest wykonany w całości ze sklejonych ze sobą patyczków po lodach. Do sklejenia potrzeba jedynie kleju na gorąco np. w pistolecie. Sklej ze sobą patyczki pod kątem 90 stopni w kształt kwadratu. Następnie wyklej podłogę z patyczków; układaj je ciasno, aby nie przesypywało się przez nie ziarno. Doklej ściany w górnym kierunku, również na wzór kwadratu. Po wyschnięciu kleju pomaluj karmnik dla ptaków na dowolny kolor i nasyp ziarna. Gotowe!