Jak bezboleśnie wyciągnąć drzazgę?

jak wyjąć drzazgę spod paznokcia

To pytanie nurtuje wielu dorosłych i dzieci, a także ich rodziców, gdy już zdarzy się tego rodzaju wypadek. Jeśli mam w skórze kawałek drewna, wiemy, że będzie się to związane wyłącznie z bólem i udręką. Zadra, która znajduje się w ciele dłuższy czas, może spowodować infekcję i sprawia ból, a także, jeśli spróbujemy ją wyciągnąć możemy odczuwać lekki dyskomfort. Wszystko zależy od rodzaju drzazgi oraz czy jest ona duża, czy mała. Jak wyjąć drzazgę bezboleśnie?

Rodzaje drzazg

Jak wcześniej wspomniano, wyjęcie drzazgi w sposób bezbolesny, w dużej mierze zależy od tego jakiej jest ona wielkości i rodzaju. Samo słowo drzazga wywołuje u nas albo niemiłe wspomnienia, albo co najmniej lekki dreszczyk, ponieważ kojarzy nam się z bólem. Jest to innymi słowy ciało stałe, utkwiło w skórze. Drzazgi to:

  • większe lub mniejsze kawałki drewna, opiłki drewna,
  • opiłki metali,
  • kawałki szkła lub ceramiki,
  • a także odłamki kamieni, czy innego kruszywa,
  • kolce roślin – kaktusów, róż i innych.

Niekiedy wykonując różne czynności mamy większą możliwość dostania się drzazgi pod naszą skórę, ale należy również pamiętać, że może się to zdarzyć przez przypadek. Najczęściej kontakt z drzazgą mogą mieć, stopy, ręce, kolana. Ponieważ to właśnie te części ciała często stykają się z różnym podłożem. Większe drzazgi łatwiej wyjąc, ale mogą sprawić więcej bólu, małe za to, są mniej bolesne, ale sprawiają ból przy wyciąganiu. Dlatego podczas pracy z drewnem, metalem czy kamieniami, a także szkłem, warto zaopatrzyć się w odpowiednią ochronną odzież BHP.

jak wyjąć drzazgę

Bezpieczne metody usuwania drzazg

Prócz profilaktyki i zapobiegania wchodzeniu drzazg w skórę, istnieją również domowe i proste sposoby na to jak usunąć drzazgę ze skóry. Nieco trudniej jest podczas gdy nie wiemy, jak wyjąć drzazgę spod paznokcia. Oto kilka sposobów na drzazgi:

Sposób na drzazgę: pęseta

Jak wyjąć drzazgę dziecku? Pęseta może okazać się świetnym pomysłem. Pod warunkiem, że drzazga jest widoczna i wystaje ze skóry. Wówczas należy używać zdezynfekowanej, lub sterylnej pęsety. Wystarczy chwycić koniec drzazgi i wyciągnąć ją w kierunku przeciwnym do tego, w którym wbiła się w ciało. Należy to wykonywać bardzo powoli, gdyż działając pośpiesznie możemy sprawić, że drzazga podzieli się na kilka części. Musimy mieć drzazgę pod kontrolą.

Sposób na drzazgę: Igła

Jak wyjąć drzazgę? Kolejnym świetnym sposobem jest użycie igły. Możemy za jej pomocą wyjąć drzazgę, która nie jest zbyt duża, ale jednocześnie nie wystaje spod skóry. Aby to zrobić, należy zdezynfekować igłę, jeśli używamy zwykłej igły do szycia lub możemy użyć igły iniekcyjnej, wówczas będzie ona sterylna. Następnie ostrzem igły, możemy delikatnie i wolnym ruchem odsłonić skórę wokół drzazgi. Wówczas odsłoni się ona, a następnie możemy łatwo wyjąć drzazgę z palce lub dłoni.

Sposób na drzazgę: Pumeks

Jak usunąć drzazgę z dłoni lub stopy? Możemy użyć również pumeksu. Zwłaszcza jeśli drzazga znajduje się głęboko pod skórą. Jeśli znajduje się ona pod skórą, ale widzimy jej położenie, to możemy spróbować ją przesunąć za pomocą pumeksu. Należy zwilżyć skórę wodą, a następnie pocierać pumeksem wzdłuż drzazgi ku wylotowi rany. To prosty sposób na drzazgę, jeśli chcemy by wydostała się spod skóry na zewnątrz.

sposób na drzazgę

Jak wyjąć drzazgę spod paznokcia?

Tutaj sprawa się nieco komplikuje, ponieważ nie wystarczy tylko użyć powyższych przedmiotów. Po pierwsze zawsze musimy dbać o higienę i bezpieczeństwo, dlatego pierwszym krokiem jak wyjąć drzazgę spod paznokcia jest umycie rąk, odkażenie pęsety, a także obcięcie paznokcia jak najkrócej to możliwe. Cążki również powinniśmy obciąć. Jeśli to możliwe, możemy chwycić drzazgę pęsetą.

Drzazga pod paznokciem, to wcale nie taka prosta sprawa, dlatego jeśli nie udało nam się jej wyciągnąć za pierwszym razem, spróbujmy innych metod. Jedną z nich jest użycie odrobiny kleju typu Kropelka. Należy nałożyć kropelkę na drzazgę i poczekać aż klej wyschnie, następnie można spróbować wyciągnąć drzazgę razem z klejem na zewnątrz. Jeśli ten sposób nie przyniesie sukcesów, pozostaje jedynie skontaktować się z lekarzem.

jak wyjąć drzazgę spod skóry

Jak wyjąć drzazgę z palca?

Zadra w palcu, może pojawić się w różnych okolicznościach, zarówno podczas prac, jak i podczas zabawy. Tego typu problem, jak wyjęcie drzazgi z palca, to trochę mniejszy kłopot. Palec, to jedno z łatwiejszych miejsc, jeśli chodzi o dostęp do drzazgi. Jeśli natomiast pozostawimy drzazgę na długo w palcu, może powstać opuchlizna, a także stan zapalny, co będzie jeszcze trudniejsze do zaleczenia, dlatego należy niezwłocznie ją usunąć. Aby sobie to ułatwić, możemy namoczyć palec w wodzie około 2-3 minuty, po czym użyć pęsety lub igły. To sprawdzony sposób jak wyjąć drzazgę z palca. Najlepiej również, jeśli o wyciągnięcie poprosimy drugą osobę. Operacja wyjęcia drzazgi z palca, może pójść wówczas dużo łatwiej.

drzazga

Jak wyjąć drzazgę, której nie widać?

Bardzo trudno jest w warunkach domowych wyciągnąć drzazgę, wiele jest też sposobów jak wyjąć drzazgę spod skóry, ale jeśli nie możemy sobie poradzić samodzielnie z tym zadaniem, to oznacza tylko jedno – należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże nam usunąć ciało obce z naszej skóry, pięty czy palca. Nie musi to od razu być chirurg, w zależności od tego jak wielki jest to odłamek, ale możemy poprosić o pomoc pielęgniarkę lub lekarza rodzinnego. W sytuacji, gdzie, drzazga tkwi bardzo głęboko pod paznokciem, szukamy sposobów jak wyjąć drzazgę, która nie wystaje. A także, jeśli drzazga jest dużych rozmiarów lub znajduje się oku, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ciało obce w naszej skórze, które jest brudne, może spowodować stan zapalny i infekcje.

drzazga pod paznokciem

Czy drzazga wyjdzie sama?

Może się zdarzyć, że drzazga po jakimś czasie z ciała wyjdzie sama, ale zazwyczaj dzieje się to w towarzystwie zaczerwienienia i powstającej już infekcji. Może dojść wówczas do komplikacji, zwłaszcza, gdy był to opiłek metalu, a tym bardziej szkła czy drewna. Niepokojące powinny być dla nas obrzęk i ból wokół drzazgi. Dlatego lepiej niż zwlekać i czekać, aż drzazga wyjdzie sama, postaramy się ją wyjąć powyższymi sposobami, lub z pomocą lekarza.