Długopis – chyba każdy dorosły wie, że służy on do pisania na kartkach i w notatnikach. Niestety nie pamięta o tym jeszcze każde dziecko. Dzieci chwytają mazaki lub długopisy tworząc swoje napisy najczęściej na ścianach czy meblach. Jest to dla nich doskonałe miejsce do długopisowych popisów, ponieważ na ścianie jest dużo przestrzeni. Nam jednak po takiej zabawie pozostaje kłopot i głowimy się czym zmyć długopis ze ściany. Czy istnieje jakiś sprawdzony sposób na usunięcie tuszu z długopisu ze ściany?
Uciążliwe plamy pod długopisie
Owszem, plamy po długopisie to rzecz uciążliwa, a popisane ściany nie wyglądają ani ładnie, ani estetycznie. Dzieci zapewne są często dumne ze swojego dzieła, ale rodzice już trochę mniej. Plama z długopisu nie jest niestety rzeczą łatwą w usunięciu, niekiedy trzeba się bardzo postarać. Niestety takie plamy mogą zrobić nie tylko dzieci, ale również dorośli. Plamy po długopisie mogą powstać na ścianach, skórze, a także ubraniu czy innej powierzchni. Niekiedy może nam się trafić zepsuty długopis i nawet się nie obejrzymy, a plama już będzie na naszych rękach.
Niestety nie zmienia to faktu, że są to ślady dość ciężkie do usunięcia. Istnieją, jednakże sposoby, które zostały sprawdzone i można je ze śmiałością stosować. Wszystko zależy od tego na jakiej powierzchni znajduje się plama. Warto również zaufać domowym sposobom na to czym sprać długopis. Pamiętajmy jednak, że im bardziej uporczywa plama, tym szybciej należy się jej pozbyć. Dlatego jeśli zastanawiamy się czym zmyć długopis ze ściany, zapoznajmy się z poniższymi sposobami i zacznijmy działać od razu.
Czym zmyć długopis ze ściany?
Ze ściany tusz najłatwiej usunąć za pomocą ciepłej wody i płynu do naczyń lub mydła. Ten sposób nie zawsze jednak zadziała tak jak byśmy chcieli. Jeśli ściany są białe, możemy również spróbować pasty do zębów lub alkoholu. Środki te zadziałają bardzo podobnie na różne powierzchnie, dlatego możemy je bezpiecznie stosować. Jeśli jednak nasze ściany są kolorowe, warto użyć mniej inwazyjnych metod, które nie odbarwią ścian. Najbardziej bezpieczną metodą będzie wówczas woda z mydłem.
Czym zmyć długopis ze skóry?
Jeśli przypadkowo popiszemy się długopisem, to tusz ze skóry możemy usunąć kilkoma prostymi sposobami:
- sok z cytryny – działa on w przypadku wielu powierzchni i doskonale usuwa plamy z farby, tuszu i innych,
- spirytus salicylowy – alkohol zadziała nie tylko na skórę, ale również na inne powierzchnie, pamiętajmy jednak, że wysusza on skórę, a zatem po użyciu spirytusu, nawilżmy ręce,
- lakier do włosów – lakier pomoże wywabić tusz z plamy po długopisie, mogłoby nam się wydawać, że wręcz przeciwnie, utrwali plamę, ale lakier ją usunie,
- zwykłe szare mydło – można je rozpuścić w wodzie i myć skórę w roztworze, lub pocierać zwilżoną skórę mydłem.
Jak zmyć plamy z długopisu na kanapie materiałowej?
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się plam po długopisie. Można je z łatwością wykorzystać ze własnym domu z rzeczy, które praktycznie każdy w domu posiada. Mowa oczywiście o tym jak wywabić plamy z długopisu z materiału z ubrania bądź materiałowej kanapy. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na usunięcie plam po długopisie jest użycie kwasku cytrynowego. Jakże to powszechne rozwiązanie!
Z użyciem kwasku cytrynowego możemy mieć również do czynienia podczas odkamieniania i mycia różnego rodzaju nawierzchni z tłustych plam. Sok z cytryny bądź kwasek mają właściwości czyszczące, ale również rozjaśniające. Plamę należy namoczyć przez kilkanaście minut w kwasku, a następnie dokładnie wyprać. Można to robić szmatką, szczotką z miękkim włosiem lub gąbką. Oto jeszcze kilka innych patentów na usunięcie plamy z kanapy:
- skutecznie zadziała również krem do golenia – gdy szukamy rozwiązania, jak sprać atrament, nanieśmy na plamę trochę kosmetyku do golenia i zostawmy plamę na kilka godzin. Gdy ten czas upłynie, należy również jak w przypadku kwasku cytrynowego wyprać materiał kanapy w ciepłej wodzie,
- kolejnym doskonałym sposobem na to czym zmyć długopis, jest pasta do zębów. Pastą należy posmarować plamę i odstawić tym razem aż na dobę, by plama zniknęła, a następnie plamę i brudną od pasty powierzchnie wyprać z dodatkiem proszku, lub płynu do naczyń. Można to również zrobić przy użyciu gąbki, lub szmatki,
- plama z długopisu na białej bluzce lub kanapie, to nie jest łatwa sprawa. Ale można je usunąć również przy użyciu alkoholu. Wystarczy tylko kilka kropelek, by wetrzeć w brudne miejsce i zostawić na około 30 minut. Następnie wystarczy plamę zetrzeć przy użyciu ściereczki.
Tak jak w przypadku ubrań, plamy z długopisu możemy pozbyć się przez zastosowanie powyższych sposobów i prania w pralce, tak w przypadku kanapy nie jest to aż tak proste.
Jak zmyć długopis z tapety?
Czym zmyć długopis ze ściany, jeśli na ścianie znajduje się tapeta? Tapeta jest produktem, który tworzy dodatkową warstwę ozdobną na ścianie, aby usunąć z niej plamę z długopisu, trzeba się mocno postarać. Usuwanie takiej plamy można zacząć od użycia nawilżanej chusteczki, a jeśli to się nie sprawdzi, możemy użyć wody i ściereczki.
Należy to jednak robić z ostrożnością, ponieważ możemy zbyt mocno zmoczyć tapetę. Jeśli te dwa sposoby nie poradzą sobie z usunięciem plamy, zmywanie długopisu możemy zacząć od użycia sody oczyszczonej. Pastę z mieszanki sody i wody możemy nanieść na plamkę i przetrzeć szmatka. Jeśli to nie pomoże, ostatecznie możemy użyć tak jak w przypadku ubrań, użyć alkoholu do czyszczenia ścian.
Czym zmyć długopis z mebli lakierowanych?
Jeśli posiadamy w domu meble lakierowane, a zdarzyć się może również plamka po atramencie na ich powierzchni, to nie musimy się obawiać. Bowiem zmywanie długopisu, możemy zacząć od użycia kwaśnego mleka. Jest ono bezpieczne dla mebli, nie zniszczy ich, a zadziała doskonale na atrament. Jeśli pracujemy przy biurku, które jest lakierowane, to wysoce prawdopodobne, że zdarzy nam się mieć plamę z atramentu lub kreski postawione długopisem. Nie należy się jednak bać użycia kwaśnego mleka. Jest to, naturalny i łagodny sposób na wytarcie plamki. Wystarczy namoczyć szmatkę lub wacik w kwaśnym mleku i pocierać ślady długopisu. Jeśli mleko nie pomoże, wyjściem jest również jeszcze sok z cytryny.