Czy niedojrzałe awokado jest trujące?

niedojrzałe awokado toksyczne

Awokado to egzotyczny owoc, który na przestrzeni kilku ostatnich lat staje się coraz bardziej popularny i modny wśród polskich konsumentów. Co jednak w przypadku, kiedy kupimy w sklepie niedojrzałe awokado? Czy takie niedojrzałe awokado jest trujące? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Awokado w Polskiej kuchni

Owoce awokado są coraz częściej wykorzystywane w polskiej kuchni i zyskują coraz większą popularność, szczególnie w sezonie zimowym. Od 2015 roku konsumpcja awokado w Polsce zwiększyła się aż trzykrotnie i trend ten wydaje się ciągle rosnąć. W polskiej kuchni używamy tych owoców egzotycznych nie tylko w postaci surowej, ale coraz częściej eksperymentujemy z nim przy okazji tworzenia różnych dań. Dania z awokado wywodzą się z kuchni meksykańskiej. Bardzo znanym pomysłem na awokado jest gęsty, zielony sos na bazie awokado, nazywany guacamole. Przy przygotowywaniu sosu należy pamiętać o czosnku, kolendrze i soku z limonki.

Dobrze przyrządzony sos guacamole idealnie sprawdza się z najbardziej znanymi potrawami kuchni meksykańskiej takimi jak tacos, burrito lub quesadillas. Awokado znajduje również zastosowanie w przyrządzaniu deserów. Idealnym tego przykładem jest zielone ciasto, w skład, którego wchodzą oprócz egzotycznego owocu pistacje oraz lukier z limonek. Ze względu na zielony kolor, ciasto z awokado może przywodzić na myśl ciasto szpinakowe, jednak całkowicie odbiega od niego smakiem, głównie dlatego że awokado jest owocem dość tłustym.

awokado właściwości

Czy można jeść niedojrzałe awokado?

Prawie każdemu podczas robienia zakupów zdarzyło się kupić niedojrzałe awokado. Tu bardzo często rodzi się pytanie czy niedojrzałe awokado jest w ogóle jadalne? Zjedzenie niedojrzałego awokado dla ludzi nie wiąże się z niczym niebezpiecznym. Owszem, można zjeść niedojrzałe awokado, jednak nasze wrażenia smakowe nie będą wtedy tak intensywne. Mówiąc najprościej – niedojrzałe awokado jest gorzkie, więc warto czasem zwyczajnie odczekać kilka dni, aż awokado, które kupiliśmy dojrzeje w domowym zaciszu.

czy można jeść niedojrzałe awokado

Czy niedojrzałe awokado jest toksyczne?

Wątpliwości budzą powielane pogłoski na temat tego jakoby zjedzenie niedojrzałego owocu miało powodować zatrucie. Rozwiewamy tutaj wszelkie wątpliwości. Wielu dietetyków do tej pory wypowiedziało się w tym temacie, który zastanawiał wielu ludzi. Zjedzenie niedojrzałego awokado nie wiąże się z niebezpieczeństwem zatrucia. Jedynym nieprzyjemnym aspektem może tutaj być brak walorów smakowych, gdyż niedojrzale awokado jest dość niesmaczne.

czy niedojrzałe awokado jest trujące

Czy niedojrzałe awokado może zaszkodzić zwierzętom?

Inaczej sprawa przedstawia się, gdy mowa o spożywaniu niedojrzałego awokado przez zwierzęta. Karmienie zwierząt domowych ptaków lub koni niedojrzałym owocem awokado jest zdecydowanie odradzane. Awokado posiada w swoim składzie pochodną kwasu tłuszczowego, która nazywa się „persin”. Jest wysoce prawdopodobne, że może ona powodować u ssaków domowych i ptaków choroby, a nawet śmierć.

niedojrzałe awokado szkodliwe

Jak sprawdzić, czy awokado jest dojrzałe?

Dojrzały owoc awokado ma wewnątrz bardzo kremową i miękką konsystencję. Dzięki temu z łatwością zamienimy owoc w smaczną pastę wybierając miąższ łyżeczką. Zdarza się jednak, że ze sklepu przywieziemy jeszcze niedojrzały okaz, a takie okazują się twarde, oraz całkowicie bezsmakowe. Dzieje się tak, ponieważ awokado jest owocem sprowadzanym z Ameryki Północnej, Afryki lub Azji. Drzewa awokado bardzo rzadko występują w Europie.

Owoce, które muszą przebyć bardzo długą drogę, aby trafić na sklepowe półki w Polsce, są zazwyczaj zrywane jeszcze niedojrzałe, aby potem dojrzeć w trakcie drogi, na statkach lub już w hurtowniach. To właśnie jest przyczyną, dla której kupujemy awokado, które wydaje się ładne, a w rzeczywistości w środku okazuje się niedojrzałe i twarde. Jest jednak kilka sposobów na sprawdzenie czy awokado jest dojrzałe. Podczas oględzin w sklepie, spróbuj delikatnie nacisnąć na owoc. Nie rób tego jednak z przesadną siłą, aby nie spowodować odgniotów.

Dojrzałe awokado powinno być sprężyste i delikatnie ugiąć się pod wpływem nacisku naszych dłoni. Kolejnym sposobem na sprawdzenie dojrzałości owocu może być usunięcie malutkiej pozostałości łodygi. Jeśli pod zakończeniem łodygi widnieje brązowy kolor, może to oznaczać przejrzałe awokado. Jeśli z kolei kolor jest bladozielony, owoc nie jest jeszcze dojrzały i prawdopodobnie będzie twardy w środku. Natomiast kolor zielony i kremowy oznaczać będzie prawdopodobnie, że awokado jest dojrzałe i idealne do skonsumowania.

niedojrzałe awokado

Co zrobić z niedojrzałym awokado?

Sposobów na niedojrzale awokado jest całe mnóstwo. Jeśli nie chcemy czekać kilku następnych dni, zanim awokado dojrzeje, możemy użyć go do pielęgnacji cery. Owoce drzewa awokado stanowią dodatek w wielu kosmetykach, nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby taki kosmetyk stworzyć sobie samemu we własnym domu. Awokado idealnie nadaje się do nawilżania zarówno skóry jak i włosów. Idealnie sprawdzi się również jako naturalne antidotum na oparzenia słoneczne. Ponadto ma właściwości łagodzące podrażnienia oraz przeciwstarzeniowe. Warto więc raz na jakiś czas z pomocą tych owoców egzotycznych stworzyć sobie małe spa w domowym zaciszu.

pomysł na awokado

Kto nie powinien jeść awokado?

Pomimo, że właściwości awokado są prozdrowotne i jego spożywanie głównie przynosi korzyści, to istnieje jednak grupa ludzi, którzy powinni ograniczyć lub wykluczyć dania z awokado. Awokado może być alergenem dla ludzi, którzy są uczuleni na lateks. Ten egzotyczny owoc oraz lateks posiadają podobną strukturę, przez co organizm myli się przy ich rozróżnianiu, co powoduje z kolei reakcję alergiczną.

Nietolerancja awokado przejawiająca się wymiotami i biegunką zdarza się również czasem u dzieci, szczególnie tych cierpiących od żołądkowych objawów alergii. Szczególną ostrożność przy spożywaniu awokado powinny zachować również osoby, które doustnie przyjmują leki przeciwzakrzepowe, w tym bardzo popularną warfarynę. Potencjalnie uważa się, że awokado może zmniejszać działanie leku i pośrednio przyczyniać się w tych przypadkach do występowania zatorów i zakrzepów. Dlatego osoby przyjmujące takie leki powinny zachowywać odpowiedni 2-3 godzinny odstęp pomiędzy przyjęciem leku, a spożyciem awokado. Najbezpieczniej jednak w takim przypadku skonsultować się z lekarzem.