Jak zmyć farbę do włosów ze skóry?

czym zmyć farbę do włosów

Jednym z problemów koloryzacji w domu jest pozostawienie farby na skórze głowy i czole. Jest to zjawisko dość powszechne, szczególnie przy pierwszych próbach koloryzacji, a także, jeśli mamy do czynienia z ciemną farbą do włosów. Niestety zdarzyć się może, że nawet najbardziej precyzyjne aplikowanie farby na włosy może spowodować zabrudzenie skóry głowy, czoła i skroni. Jak zmyć farbę do włosów ze skóry? Oto kilka skutecznych porad.

Zafarbowana skóra po farbowaniu włosów to kłopot

Farbowanie włosów nie musi odbywać się jedynie w salonie fryzjerskim, jest to oczywiście rozwiązanie bardzo wygodne i przyjemne, ale farbowanie włosów może odbywać się również w domu. Jest to zabieg powszechny i często stosowany przez wiele kobiet nie tylko w Polsce. Jednakże nie zawsze uda nam się prawidłowo zaaplikować farbę do włosów, ponieważ nawet najbardziej precyzyjna koloryzacja może sprawić, że pofarbujemy przez przypadek skórę głowy. Powstają wówczas albo nieestetyczne zacieki, albo plamy po farbie, które ciężko zmyć samą wodą. Gdy już nadejdzie ten moment, że mamy plamę na czole lub skroniach po farbie, zastanawiamy się jak zmyć farbę do włosów i w ogóle co zmywa farbę z włosów. Istnieje, jednakże kilka sposobów i nie musimy się obawiać o naszą skórę.

farbowanie włosów

Zacznij od zabezpieczenia skóry przed farbowaniem

Farbowanie włosów należy rozpocząć oczywiście od przygotowania asortymentu, takich jak farba, miseczki, pędzelek, a także ręcznik, ale co zrobić, by potem łatwiej było nam zmywać farbę z włosów? Otóż najlepiej posmarować skórę głowy na czole i skroniach tłustym kremem, bądź olejkiem. Pomoże nam to uchronić te miejsca przed farbą z włosów. Tłusta nawierzchnia mniej przyjmować będzie pigment, a także ułatwi potem zmycie ewentualnych plamek i zmycie farby z włosów. Zabezpieczymy w ten sposób powierzchnię skóry najbardziej narażonej na zafarbowanie. Aby uchronić się dodatkowo, pamiętajmy o dłoniach, załóżmy rękawiczki i nakładajmy farbę precyzyjnie, wówczas mamy mniejsze prawdopodobieństwo zabrudzeń.

jak zmyć farbę do włosów ze skóry

Domowe sposoby – Jak zmyć farbę do włosów ze skóry?

Jeśli nam się zdarzy pofarbować skórę głowy, zastanawiamy się jak zmyć farbę do włosów ze skóry. Istnieje bowiem kila domowych sposobów na zmywanie farby z włosów i skóry, oto metody, którymi można się zainspirować:

  • woda z mydłem – jest pierwszym podręcznym sposobem na zmycie farby do włosów ze skóry. Trzeba jednak pamiętać, że ten detergent, nie jest w stanie zmyć wszystkich rodzajów farb. Możemy jednak próbować czynność mycia wodą z mydłem powtórzyć kilkukrotnie. Wówczas mamy większe szanse na powodzenie, jeśli chodzi o zmywanie farby z włosów,
  • kolejnym sposobem jak usunąć plamę z farby do włosów, jest olej kokosowy lub oliwka dziecięca. To tłuste środki, dzięki którym możemy pozbyć się powstałych plamek. Farby doskonale rozpuszczają się w tłuszczach i ten sposób na zmycie farby z włosów jest bardzo sprawdzony i skuteczny. Możemy ten zabieg wykonać wacikiem zamoczonym w substancji kilkukrotnie pocierając zafarbowane miejsce,
  • kolejnym mniej znanym sposobem, a za to bardzo skutecznym jest czyszczenie zafarbowanego miejsca popiołem. Ta metoda jest skuteczna, znana od wieków, ale nie rozpowszechniona. Wystarczy wziąć na palce lub wacik odrobinę popiołu, a następnie przyłożyć do zafarbowanego miejsca. Kolejnym krokiem jest delikatne pocieranie miejsca z plamką, świetnym zamiennikiem popiołu będzie również pasta do zębów.

jak zmyć farbę z włosów

Jak prawidłowo zmyć farbę do włosów ze skóry głowy?

Jak usunąć plamę z farby do włosów – to pytanie pojawia się tak szybko jak pojawia się owa plama. Wszelkiego rodzaju farby bardzo dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego do zmycia plamy z farby do włosów na skórze głowy dobrze jest użyć olejów. Mogą to być właściwie dowolne oleje, nawet ten rzepakowy z kuchni. Może to być też oliwa z oliwek lub oliwka dla dzieci. Nie zaszkodzi użyć naturalnych produktów, zwłaszcza jeśli mamy wrażliwą skórę.

Kolejnym sposobem, może być również użycie płynu do demakijażu. Niektóry płyny dwufazowe zawierają tłuste substancje, usuwające uporczywy makijaż, mogą się one zatem sprawdzić również podczas usuwania plam z farby do włosów. Płynu do demakijażu nie należy wcierać agresywnie, należy go zostawić na skórze przez kilka minut, a następnie delikatnie zetrzeć wacikiem.

Kolejnym sposobem na to, jak usunąć farbę do włosów ze skóry, jest po prostu odczekanie odpowiedniej ilości czasu, ponieważ farba w dużej mierze zejdzie sama podczas codziennej naturalnej kąpieli. Jeśli plamki powstały na karku czy uszach i nie są aż tak widoczne, możemy się również wstrzymać i poczekać aż plama sama zejdzie.

plamy z farby do włosów

Jak zmyć farbę do włosów z rąk?

Co w przypadku, gdy nie założymy rękawiczek na ręce podczas koloryzacji i nieumyślnie zrobimy plamę na rękach? Niestety zdarza się to bardzo często, dlatego lepiej jest stosować rękawiczki. Zmycie farby z rąk, jest nieco łatwiejsze, dlatego, że skóra na dłoniach i rękach jest nieco mniej delikatna niż na twarzy i możemy użyć do zmycia plamy z farby do włosów chociażby zmywacza do paznokci. Należy jedynie pamiętać, że rozpuszczalnik czy zmywacz do paznokci ma działanie wysuszające. Po jego użyciu należy dokładnie umyć ręce i posmarować ręce kremem. Innym ciekawym sposobem na pozbycie się farby ze skóry rąk i innych powierzchni jest użycie lakieru do włosów. Mogłoby się wydawać, że utrwali on barwnik, ale sprawia on, że pigment zostanie wywabiony z powierzchni.

zmycie farby do włosów

Czym zmyć farbę do włosów z ubrań?

Co jeśli farba znajdzie się na ubraniach? Otóż, zmycie farby do włosów z ubrań jest dość trudne, dlatego lepiej „zapobiegać niż leczyć”. W sklepach znaleźć można specjalne foliowe fartuchy i nakrycia, które pomogą ochronić nasze ubrania przed uporczywą plamą z farby do włosów. Jeśli jednak zdarzy się, że plama powstanie, koniecznym jest użycie odplamiacza. Usuwamy najpierw plamę ręcznikiem lub chusteczką, następnie nakładamy odplamiacz przed praniem. Po odczekaniu kilku minut, odplamiacz powinien wniknąć w tkaninę i reagować na plamę. Następnie, należy wyprać ubranie zgodnie ze wskazaniem producenta.