Jaki płyn do mycia felg warto wybrać? Zestawienie najskuteczniejszych preparatów

felgi

Wypielęgnowane i lśniące felgi to doskonała wizytówka samochodu. Warto o nie dbać nie tylko dlatego, że wówczas auto prezentuje się lepiej, ale także po to, by jak najdłużej utrzymać je w dobrej kondycji. Zatem jaki płyn do mycia felg wybrać, żeby mieć pewność, że będzie skuteczny i pomoże w łatwym czyszczeniu tych elementów? Oto zestawienie najbardziej skutecznych i najchętniej wybieranych preparatów!

Płyny do felg aluminiowych – z nimi czyszczenie felg będzie o wiele łatwiejsze!

Ceny płynów do czyszczenia felg zaczynają się już od kilkunastu złotych, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z opakowaniem o niewielkiej pojemności. Za największe opakowania zapłacimy między 100–200 złotych, jednak wówczas płynu z pewnością wystarczy na bardzo długi czas.

Niezwykle ważna jest również skuteczność poszczególnych specyfików. Oto płyny do czyszczenia felg, dzięki którym ta praca jest o wiele przyjemniejsza. Niektóre z nich wywołują tzw. efekt krwawiącej felgi, czyli powstawanie na feldze charakterystycznego, czerwonego osadu, wraz z którym spływają wszelkie zabrudzenia.

Jaki płyn do mycia felg wybrać? Sonax Extreme

To płyn, który niezwykle skutecznie czyści zarówno felgi stalowe, jak i aluminiowe (także chromowane i polerowane). Jest bezpieczny dla obręczy, ponieważ nie zawiera kwasów, a także wyróżnia się neutralnym pH. Z łatwością usuwa nawet najtrudniejszy brud, np. zapieczony płyn hamulcowy, ślady po gumach, ślady oleju czy też wszelkie zanieczyszczenia drogowe. Warto jednak pamiętać, by nie pozostawiać preparatu na felgach do wyschnięcia. Należy skropić obręcze płynem z niewielkiej odległości, odczekać kilkadziesiąt sekund, a następnie przy użyciu gąbki oczyścić najbrudniejsze miejsca. Po wszystkim felgę należy również dokładnie opłukać.

Płyn do mycia felg Turtle Wax Redline

To płyn do mycia felg, który działa bardzo podobnie, jak wspomniany wcześniej Sonax. Jego ogromnym plusem jest również neutralność kwasowo-zasadowa, dzięki czemu preparat nadaje się do każdego rodzaju felg, także do lakierowanych i polerowanych. Zabrudzoną obręcz wystarczy spryskać i pozwolić płynowi działać przez kilkadziesiąt sekund, następnie obficie spłukując wszystko wodą. W skrajnych przypadkach opornego brudu można użyć przed spłukaniem ścierki czy gąbki i przetrzeć najbardziej zabrudzone miejsca.

Płyn do czyszczenia felg K2 ALOT

K2 Alot to płyn, który doskonale nadaje się nie tylko do mycia felg, ale również plandek, ram czy podwozia. Jest środkiem zasadowym, jednak działa podobnie jak preparaty kwasowe – silnie i skutecznie. Usuwa również trudny nalot powstały przy zużywaniu się klocków hamulcowych. Nie niszczy felg i nie powoduje żadnych odprysków. Przed użyciem należy rozcieńczyć go z wodą i nałożyć na felgę, a następnie obficie spłukać po kilkudziesięciu sekundach.

Jaki płyn do mycia felg? ATAS Forlega

To silny środek do nielakierowanych felg aluminiowych, którym można czyścić również felgi chromowane i niklowane, a także elementy stworzone ze stopów metali lekkich. Zawiera inhibitory korozji, czyli specjalne środki, które ograniczają ryzyko powstawania korozji w poszczególnych miejscach. Doskonale radzi sobie z usuwaniem trudnego brudu, m.in. nalotu z klocków hamulcowych. Należy pamiętać, by przed użyciem rozcieńczyć go z wodą, a następnie nanieść na felgę, np. pędzelkiem. Po użyciu odczekać około minuty, na koniec obficie spłukać wodą.

Superskuteczny płyn do felg: K2 ROTON

Roton to płyn, który można stosować na wszystkich felgach, również lakierowanych. Podobnie jak Sonax i Turtle Wax wywołuje efekt krwawiącej felgi, co finalnie usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia. Należy nałożyć go na obręcz, a następnie – gdy zmieni swój kolor na czerwony – dokładnie spłukać. To jeden z tych płynów, które dają rewelacyjne efekty przy nieskomplikowanej aplikacji.

Jak dbać o felgi w samochodzie, by służyły jak najdłużej?

O felgi warto dbać, ponieważ – zwłaszcza aluminiowe – nie są wcale małym wydatkiem. Staraj się je regularnie czyścić, jednak zwracając przy tym uwagę na rodzaj i jakość płynu, którego używasz. Rób to zawsze zgodnie ze wskazaniami producenta. Pamiętaj również, aby nie nanosić płynu na gorące felgi (unikaj pracy w pełnym słońcu), ponieważ zdecydowanie odradza to większość marek.

Wszystkie opisane wyżej preparaty, a także inne kosmetyki samochodowe, znajdziesz w internetowym sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.