Kardigan – męski sweter rozpinany

Są takie rodzaje swetrów, które mimo upływającego czasu i zmieniających się trendów, wciąż są na topie. Należy do tej kategorii męski sweter rozpinany, zwany też popularnie kardiganem. W ostatnim czasie zainteresowanie tego typu swetrami jest jednak znacznie większe niż jeszcze dekadę temu. Wynika to z jednej strony z poszukiwania przez projektantów inspiracji w klasykach, które otrzymują nowe, modowe życie. Z drugiej – męskie swetry rozpinane są praktyczne i wygodne. Wraz z luzowaniem sztywnych ram dress codu biurowego kardigan z powodzeniem zastępuje marynarkę, w której zwykle chodzisz do pracy. Zimą pozwala ci stworzyć ciepłą, casualową stylizację, a latem świetnie sprawdza się w wydarzeniach plenerowych, w których bierzesz udział. Bardzo ciekawą ofertę męskich swetrów rozpinanych znajdziesz na portalu znanej marki Lanieri Fashion. Zanim zdecydujesz się na konkretny model kardiganu, poznaj jego historię i podstawy tworzenia stylizacji przy wykorzystaniu kardigana.

Wojskowy esteta

Swetry rozpinane znane były od dawna, ale prawdziwą popularność zawdzięczają pewnemu oficerowi. Brytyjski dowódca wojskowy, James Thomas Brudnell, który uczestniczył w wojnie krymskiej w 1853 roku, miał fobię na punkcie nienagannych uniformów. Jego żołnierze uchodzili za najbardziej eleganckich w Europie. Konsekwencja była taka, że wiecznie towarzyszył im przejmujący chłód, ponieważ mundury były wykonane z cienkiego materiału. Znaleźli jednak na to sposób. Pod mundur zakładali sweter z głębokim dekoltem, który był zupełnie niewidoczny pod uniformem. Swoją nazwę sweter rozpinany otrzymał jednak dopiero po śmierci 7. Hrabiego Cardigan w 1868 roku.

Powszechny rozgłos kardigan uzyskał w połowie XX wiek, kiedy stał się elementem garderoby wielu znanych postaci. Szczególnie polubił go znany amerykański komik Bill Cosby, a także komik i prezenter brytyjski Simon Amstell. W kardiganie często pokazywała się legenda rocka Curt Cobain. Trzeba dodać, że męskie swetry rozpinane stały się szczególnie modne pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku pod wpływem stylu grunge. Charakteryzował się on luźną odzieżą i ciężkimi butami.

W zasadzie co to takiego?

Najogólniej rzecz biorąc, męski sweter rozpinany to niezwykle wygodny i praktyczny rodzaj odzieży wykonanej z wełny, z długimi rękawami, zapinany na guziki lub zamek błyskawiczny. Modele klasyczne wykonane są z wełny i posiadają dekolt w szpic. Wśród nowoczesnych odmian można znaleźć kardigany uszyte z różnych materiałów. To bardzo uniwersalna część garderoby, którą możesz wykorzystać szykując stylizację do pracy, na dłuższe lub krótsze wycieczki, a także podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu.

Nie tylko dla szczupłych

Dzięki szerokiej gamie krojów męskie swetry rozpinane mogą być elementem garderoby zarówno osoby szczupłej, jak i mężczyzny o mocnej budowie ciała. W tym drugim wypadku sprawdzą się kardigany jednorzędowe z tradycyjnym wycięciem w kształcie litery V. Szczupli mężczyźni mogą skorzystać z wersji dopasowanego swetra rozpinanego albo z modelu oversize z kołnierzem szalowym. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o kolorystykę i fason kardigana. Szczególnie popularne kolory to czarny, szary, czerwony, granatowy

Komfort noszenia

O komforcie swetrów rozpinanych – podobnie jak i innych elementów garderoby wykonanych z wełny – decyduje jakość i grubość włókien. Gruby kardigan zapewni ci miłe ciepło w chłodne dni, dzięki bardzo dobrym właściwościom termoizolacyjnym. Bez problemu może zastąpić kurtkę. Cienkie swetry rozpinane produkuje się przeważnie z bawełny. Te dobrze przylegają do sylwetki i świetnie wyglądają, jeśli założysz pod kardigan T-shirt lub w sytuacjach bardziej formalnych koszulę.

Rodzajów męskich swetrów rozpinanych jest cała gama. Znajdziesz odpowiednie kardigany na spotkanie biznesowe, a także takie, w których będziesz się dobrze czuł, wykonując codzienne czynności. W tym wypadku możesz wykorzystać swetry w różnych, nawet mocnych kolorach zestawiające je z bawełnianymi koszulkami z nadrukiem lub bez. Do takiej stylizacji można wykorzystać zarówno klasyczne spodnie, jak i chinosy lub jeansy. W Lanieri Fashion odnajdziesz wiele różnych rodzajów męskich swetrów rozpinanych, które mogą stać się dla ciebie bazą do stworzenia takich zestawów ubraniowych, w których poczujesz się najbardziej komfortowo i swobodnie.