Ta cisza, spokój i błogi relaks, których doznaje się przy wędkowaniu, zjednuje sobie coraz szersze grono wielbicieli. Jeżeli chcesz znaleźć alternatywę dla tradycyjnej łodzi lub pontonu, zainwestuj w dobrej jakości kajak wędkarski, którego poziom stabilności nawet w najmniejszym stopniu nie będzie ustępować wymienionym wcześniej jednostkom pływającym. Jaki kajak wędkarski wybrać?
Kajaki wędkarskie Pelican
Pelican jest kanadyjską firmą działającą nieprzerwanie od 1968 roku. To największy producent kajaków na świecie. Produkty Pelicana eksportowane są do wszystkich krajów – także do Polski. Przedział cenowy kajaków wędkarskich tej marki wypada bardzo korzystnie na tle następnych omawianych w tym tekście producentów. Już za niewiele ponad 2 tys. złotych możesz nabyć solidny, wykonany z trwałych materiałów kajak wędkarski – model “Covert 120 Angler”. Jak wygląda jego specyfikacja?
- Jest to kajak wędkarski typu “sit on top” – przekłada się to bezpośrednio na jego niską wagę (niecałe 25 kg)
- Maksymalne obciążenie: 159 kg
- Idealny na różnego rodzaju akweny: jeziora, rzeki, zatoki
- Sprzedawany w komplecie z wiosłem
- Wyposażony w niesamowicie wygodne, miękkie, piankowe siedzenie
- Przedni luk wodoszczelny zamykany klapką Quick Lock
- Jeden zewnętrzny uchwyt na wędkę
- Dwa wpuszczane uchwyty na wędkę
- Podnóżki typu Zig Zag
- Siatka na tylnej przestrzeni bagażowej
- Rączka na dziobie i rufie
- Korek do wylewania nagromadzonej wody
Kajaki wędkarskie FeelFree
FeelFree to marka znana przede wszystkim w USA. Ostatnimi czasy zawitała do Polski i…szturmem zdobyła rynek akcesoriów wędkarskich. Można śmiało powiedzieć, że kajak wędkarski FeelFree to mercedes wśród tego typu łodzi. Jego cena jest już niestety wyższa niż w przypadku kajaków wędkarskich Pelicana: można znaleźć modele od 4 tysięcy wzwyż. Ja przedstawię Ci specyfikację bardzo interesującego modelu – kajaka wędkarskiego dwuosobowego Lure Tandem:
- wykonany z wytrzymałego polietylenu
- posiada dwa wygodne siedzenia typu “gravity seat”, które można dowolnie podnosić i opuszczać, a nawet w razie konieczności zdemonotować
- główna część pokładu została wyposażona w antypoślizgową piankę, dzięki czemu łowienie w pozycji stojącej nie stanowi najmniejszego problemu
- maksymalne obciążenie tego kajaka to niecałe 250 kg
- waga samego kajaka (bez siedzeń) – ok. 50 kg
- dwa praktyczne uchwyty na wędki
- 2 regulowane podnóżki
- 6 szyn do montażu UniBar lub UniTrack
- 2 smycze ułatwiające wstawanie
- komplet korków odpływowych
Cena? Niecałe 12 tys. złotych. Sam oceń, czy to dużo czy mało. Jedno jest pewne: taki kajak wędkarski to nie lada gratka dla każdego wędkarza. Z pewnością nie pozostanie niezauważony.
Kajak wędkarski marki 3Waters
Świetny kompromis między niewysoką ceną a bardzo dobrą jakością – to zdanie idealnie opisuje kajaki wędkarskie znanej marki 3Waters. Tym razem przyjrzyjmy się modelowi o nazwie “Big Fish 105”:
- bardzo stabilny
- możliwość demontażu schowka i zastąpienia go silnikiem
- siedzenia wykonano z szybkoschnących materiałów, co znacząco wpływa na komfort wędkowania w trakcie deszczu
- regulowane siedzenia gwarantują wygodę nawet podczas całodniowego wędkowania
- dwa uchwyty na wędki
- smycz ułatwiająca wstawanie
- podnóżki
- przedni i tylny mapnik
- maksymalne obciążenie: ponad 170 kg
- waga kajaka wędkarskiego z siedzeniem: 40 kg
- cena: ok 5500 złotych
Gdzie kupić kajak wędkarski?
Powyżej mogłeś znaleźć kajaki wędkarskie z każdej półki cenowej: od najniższej do najwyższej. Jeżeli jesteś ciekaw, jak wygląda specyfikacja innych modeli powyższych producentów, to zajrzyj na stronę GoKajak.com, gdzie znajduje się całe mnóstwo różnych kajaków. Znajdziesz tam nie tylko kajak wędkarski, ale także kajaki turystyczne, morskie, górskie, kanadyjki i canoe oraz dużo innych, przydatnych akcesoriów, takich jak np. odzież i skarpety neoprenowe, etui wodoszczelne itd.