Metalizacja jako prosty sposób na uszlachetnienie wyrobów

W naszych rękach często pojawiają się elementy, które swoim wyglądem przypominają metal, a jednak wytworzone są z tworzywa sztucznego lub szkła.

Doskonałym tego przykładem są połyskujące metaliczną głębią opakowania kosmetyczne: np. nakrętki lakierów do paznokci i kremów, butelki perfumeryjne, różnego rodzaju akcesoria. Również w naszych garażach jesteśmy w stanie odnaleźć analogiczne rozwiązania, np. podczas wymiany żarówki w przednim reflektorze samochodu – wygląda na aluminium, a jednak jest to tworzywo sztuczne. Jakiemu procesowi to zawdzięczamy? – odpowiedź poniżej.

Wyżej wspomniane to zasługa procesu metalizacji próżniowej, którego celem jest nadanie estetycznego, metalicznego wyglądu na wyroby z tworzyw sztucznych i szkła, lub nadanie określonych właściwości funkcjonalnych, jak np. odbijanie światła przez odbłyśniki lamp i reflektorów samochodowych. Metalizacja to proces nanoszenia cienkiej warstwy aluminium (<1 mikrometr) na umieszczone w komorze próżniowej elementy. Materiał powłoki pochodzi z pręcików aluminiowych, które umieszcza się w spirali oporowej i podgrzewa przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund,
w wyniku czego aluminium odparowuje i ostatecznie osadza się na pokrywanych detalach. To co bardzo istotne – metalizacja jest procesem prowadzonym w temperaturze pokojowej, pozwala to na pokrywanie materiałów nawet mało odpornych na wysoką temperaturę, jak np. PET. Cienka powłoka aluminium zabezpieczana jest przed utlenianiem przy użyciu dedykowanego polimeru (proces ten również odbywa się w komorze próżniowej) i jest to zabieg, który zdecydowanie wystarcza w przypadku odbłyśników, ponieważ nie są one narażone na wycieranie. Jeśli mowa natomiast o opakowaniach kosmetycznych, butelkach alkoholowych, kołpakach samochodowych i innych elementach dekoracyjnych, to najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawierzchniowego lakieru: transparentnego, jeśli chcemy zachować kolor aluminium, lub pigmentowanego, jeśli zależy nam na metalicznej głębi w kolorze złota, zieleni, odcieni niebieskiego itp. Ten prosty i niedrogi (szczególnie w skali wielkoseryjnej) zabieg jakim jest metalizacja, nadaje wyrobom z tworzyw sztucznych zupełnie nowy charakter.

Jak w każdym procesie produkcyjnym, tak też w przypadku metalizacji próżniowej pojawiają się zmienne, które często mają kluczowe znaczenie w odniesieniu sukcesu, dlatego warto zwrócić się o poradę do profesjonalistów – Technolutions specjalista w zakresie inżynierii cienkich warstw, którzy po rozpoznaniu potrzeb zaproponują właściwe rozwiązanie.