Present Simple i Present Continuous – czym się różnią i kiedy je stosować?

Present Simple oraz Present Continuous to dwa najpopularniejsze czasy teraźniejsze w języku angielskim. Znając oba, bez problemu dogadasz się w wielu sytuacjach. Poznaj te dwa czasy i występujące między nimi różnice.

Czym charakteryzuje się czas Present Simple?

Present Simple to pierwszy angielski czas, który poznaje się w trakcie nauki języka. To w dodatku najprostszy czas, w którym łatwo jest zbudować zdanie nawet nowicjuszowi. Zdania tworzone w czasie Present Simple przypominają zdania w języku polskim. Czyli, gdy w języku polskim chcesz powiedzieć „Ja lubię moją siostrę”, w języku angielskim powiesz „I like my sister”. Jedno słowo w języku angielskim odpowiada temu znanemu z języka polskiego.

Czas Present Simple służy do opisywania codzienności, w tym miejsca pracy lub nauki, opisu rodziny, zachowań, nawyków i hobby. W tym czasie możesz opowiedzieć o czymś, co dzieje się dłużej, np. praca w danym miejscu. W czasie Present Simple opowiesz też o czyichś cechach osobowości. Przejdź na stronę: https://szybkanauka.pro/angielski-present-simple-cwiczenia/ i poznaj tajniki czasu Present Simple i praktyczne ćwiczenia.

Jak tworzyć pytania w czasie Present Simple?

Tym, co niezbędne w komunikacji w języku angielskim, jest nie tylko umiejętność budowania zdań twierdzących, ale i pytań. Dzięki nim będziesz w stanie prowadzić konwersację, podczas której obie strony będą zaangażowane w dialog. Przejdź do filmu, by poznać wskazówki dotyczące budowania pytań w czasie Present Simple i poćwicz tworzenie pytań i wypowiadanie ich na głos: https://www.youtube.com/watch?v=ujzXwSeWEd8.

W załączonym filmie zapoznasz się z metodą, by poznać zainteresowania czy szczegóły dotyczące życia swojego rozmówcy. W skrócie – by zbudować pytanie w języku angielskim, zaczynasz od słówka „do” (gdy chcesz zapytać o czynność). Czyli jeśli chcesz zapytać, czy ktoś potrafi mówić w języku angielskim, użyjesz frazy: „Do you speak English?”. Istotne jest również, że jeśli pytanie dotyczy 3 osoby liczby pojedynczej, to w miejscu „do” pojawia się „does”. Czyli analogicznie: „Does she speak English?”. Przejdź do filmu i poznaj więcej praktycznych wskazówek.

Budowa czasu Present Continuous

Czas Present Continuous to drugi obok Present Simple czas teraźniejszy, który warto przyswoić. Jest używany w codziennej komunikacji do opisywania zdarzeń dziejących się w tym momencie. Czyli to idealny czas do wykorzystania w momencie, gdy ktoś zadaje Ci pytanie: „Hej, co teraz robisz?”. Możesz na to odpowiedzieć „I am watching a movie”, co oznacza, że oglądasz teraz film.

Czas Present Continuous tworzy się przez połączenie osoby, czasownika „to be” oraz czasownika właściwego. Gdy chcesz ułożyć pytanie, to konstrukcja jest podobna, tylko należy zamienić miejscami osobę oraz czasownik „to be” (Am I watching a movie?), natomiast przy przeczeniach trzeba dodać przeczenie „not” (I am not watching a movie). Znajdź więcej wskazówek dotyczących tego czasu na stronie: https://szybkanauka.pro/present-continuous-cwiczenia/.

Kiedy stosujemy czas Present Simple, a kiedy Present Continuous?

Masz wątpliwość, czy bez trudu uda Ci się wybrać między czasem Present Simple a Present Continuous? Chcesz robić to z łatwością i prawidłowo? Obejrzyj film, w którym dowiesz się, kiedy dokładnie należy stosować czas Present Simple, a kiedy Present Continuous: https://szybkanauka.pro/present-simple-vs-continuous/.

W załączonym filmie znajdziesz praktyczne ćwiczenia dotyczące obu czasów teraźniejszych i proste zasady, dzięki którym odnajdziesz się w wielu sytuacjach w obcym kraju. I wreszcie – zbudujesz samodzielnie 20 zdań po angielsku, które w dodatku wypowiesz na głos. Możesz mieć pewność, że w taki sposób językowe reguły zostaną Ci dłużej w głowie.

Napisane w kategorii Firma